AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Nie wszyscy segregują odpady. Jak to zmienić?

Kącik Prasowy

Segregowanie śmieci wciąż sprawia trudności wielu mieszkańcom miast. Kiedy odpady trafiają do niewłaściwych pojemników, dla miast jest to problem nie tylko natury ekologicznej, lecz także finansowej, ponieważ zdarza się, że ktoś deklaruje segregowanie śmieci i płaci niższą stawkę za ich odbiór, a w rzeczywistości nie wywiązuje się ze zobowiązań. Aby temu zaradzić, miasta testują różne rozwiązania. Przykładowo w Gdańsku jest to akcja edukacyjna, w Ostrowie Wielkopolskim czy Krakowie - nagrody za segregowanie, a w Ciechanowie - inteligentne pojemniki na odpady.

Promowanie dobrych praktyk polskich miast w dziedzinie ekologii jest jednym z celów konkursu ECO-MIASTO, w ramach którego nagradzane są samorządy najlepiej realizujące ideę zrównoważonego rozwoju miast. Organizatorami projektu są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z Renault Polska, Ceetrus Polska, Dalkią i Dalkią Wastenergy.

Coraz więcej miast posiada już pojemniki na pięć frakcji odpadów: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bioodpady i odpady zmieszane. Mimo deklaracji mieszkańcy nie zawsze potrafią jednak poprawnie segregować śmieci. Co mogą zrobić samorządy, żeby zmienić tę sytuację?

Ekologiczny eksperyment w Gdańsku
W Gdańsku trwa wyjątkowy eksperyment z udziałem pięciu rodzin. Wybrane w castingu osoby otrzymują odpowiedni sprzęt ułatwiający segregację odpadów i ograniczenie ich wytwarzania, m.in. kubły na śmieci, worki na prowiant wielorazowego użytku czy materiałowe torby na zakupy. Uczestniczą także w cyklu warsztatów i spotkań edukacyjnych dot. segregowania, kompostowania odpadów czy życia zero waste. Na początku i na koniec eksperymentu przeprowadzany jest pomiar ilości odpadów wytwarzanych przez gospodarstwo domowe.

Akcja ma z jednej strony zainspirować uczestników do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne, a z drugiej – pozwolić na zebranie informacji zwrotnej na temat barier utrudniających mieszkańcom Gdańska prawidłowe segregowanie odpadów. 

Inf. Karolina Orzeł

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Poniedziałek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Dominiki, Jaropełka, Łucji