AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

George Smiley czy 007 - jak to jest ze szpiegami? /foto/

Rozrywka i kultura

W ostrowskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego odbyło się spotkanie z Vincentem Severskim, autorem cyklu książek szpiegowskich, zapoczątkowanego tytułem "Nielegalni". Na spotkaniu autor opowiadał m.in. o drugiej - z ośmiotomowego cyklu - powieści kryminalno-detektywistycznej, zatytułowanej "Odwet", której premiera przypada na 19 czerwca.

Galeria zdjęć


Przyjazd takiego autora powieści szpiegowskich, jakim jest Viktor Severski (wł. Włodzimierz Sokołowski) do Ostrowa na długo zapadnie w pamięć miłośnikom jego dzieł, gdyż dotychczas autor na promocje swoich książek wybierał większe miasta. Komplementy te nie są nieuzasadnione - od dłuższego czasu książki tego autora znajdują się na liście najpoczytniejszych pozycji książkowych, a czytelnicy (fani twórczości V. Severskiego) osiągają liczbę liczoną w milionach.

Osoba autora owiana jest - z oczywistych względów - nutą tajemniczości. Z oficjalnych zródeł możemy się jednak dowiedzieć, że Vincent V. Severski przez ponad ćwierć wieku był oficerem wywiadu PRL i RP, który w  1990 roku został pozytywnie zweryfikowany. Odszedł ze służby w 2007 roku. Pracował w blisko 50 krajach świata, m.in. na Wschodzie, w Azji, na Bliskim Wschodzie i Afryce, Jak sam Severski podaje - uczestniczył w ok. 140 przedsięwzięciach operacyjnych. Za swoją służbę był nagradzany (z rąk prezydentów i premierów RP odznaczeniami państwowymi), jednakże na uwagę zasługuje odznaczenie nadane w 2010 roku przez Baracka Obamę -  amerykańską Legię Zasługi. Jak sam autor wspomina w wywiadzie z 2016 roku: 

- "To jedno z najwyższych amerykańskich odznaczeń przyznawane przez prezydenta głównie obcokrajowcom za dokonania na rzecz bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Zostałem odznaczony Legią Zasługi w 2010 roku, wśród czterech innych osób. Barack Obama przyznał mi to odznaczenie na wniosek sekretarza obrony. Nie mogę powiedzieć, za co, ale wręczał mi je amerykański admirał, dowódca amerykańskich wojsk operacji specjalnych. Odznaczenie leży w szafie. Zwykle nie chwalimy się orderami, w myśl powiedzenia, że ważniejsza jest pierś, do której ten order się przypina."*

Na pytanie, zadane z sali, czy mógłby przybliżyć jedną z takich misji, autor odpowiedział, że w tej materii obowiązują ich (pracowników) ramy nakreślone przez prawo.

- Obowiązują nas normy. Jedną z takich norm jest podstawowa: nie piszemy pamiętników, nie piszemy autobiografii. Dlatego że nasza pamięć, nasza wiedza, nasze wspomnienia nie są naszą własnością - są własnością tych, dla których pracujemy, są własnością państwa. Pisząc pamiętniki, musiałbym opisywać kolegów i koleżanki. Nie da się pisać pamiętników nie pisząc o sobie i innych. To jest temat zamknięty. Oczywiście, do 1990 roku każdy może pisać co chce. 

Jednak autor dość obszernie zobrazował możliwości wplatania niektórych wątków, płynących z doświadczenia, które mogły stać się kanwą oraz niektórymi wątkami pobocznymi, jego powieści. Jak wspominał - zawsze w pisaniu odwoływał się do konkretnych sytuacji, konkretnych wrażeń. Pytany o bohaterów, odpowiedział że część ma swoje archetypy (jak np oficer Sara, znana z powieści "Nielegalni"), jednakże odpowiadając na pytanie o postać Konrada Wolskiego - tytułowy bohater nie ma nic z jego osoby. Ta osoba została od początku do końca stworzona przez autora. 

Sukces książek spod znaku czterech "N" ("Nielegalni", "Niewierni", "Nieśmiertelni" oraz "Niepokorni") doczekał się przeniesienia na ekran - na ich kanwie  stacja Canal+ stworzyła serial, przy którym koordynatorem i osobą udzielającą istotnych wskazówek, był Vincent Severski. Zapoczątkowany z kolei przez autora, książką "Zamęt (2018) cykl (przy okazji gość spotkania zdementował informację o cyklu składającym sięz ośmiu tomów), jest - wg słów autora - swego rodzaju ukłonem w stronę bohaterów kryminałów szwedkich, aczkolwiek wielokrotnie autor odwoływał się do swojego ulubionego autora powieści szpiegowskich - i stworzonego przez niego bohatera, George'a Smiley'a - Johna Le Carre.

Gość spotkania dużo uwagi poświęcił też pisanej przez siebie książce o Krystynie Skarbek, polskiej agentce brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Taktycznych, wywiadowcy Secret Inteligence Service. Opowiadał barwnie o sposobie powstawania tej powieści i metodycznym sposobie uzyskiwania informacji o osobie, o której mało jest informacji ogólnie dostępnych, a jeśli są, to pozostają w sferze informacji niepełnych, niesprawdzonych. Na pytanie, jaka w charakterze jest najnowszy cykl książek, Vincent Severski odpowiedział w następujący sposób:

- Sukces tertalogii zaskoczył mnie i mojego wydawcę bardzo. Tetralogii sprzedało się już 600 tysięcy egzemplarzy. To jest dużo. Dodatkowo nakręcony został serial. To jest jeszcze więcejTetralogia była cyklem szpiegowsko-polityczno-przygodowe. Ten sukces zachęcił mnie do tego, żebym spróbował postawić sobie wyżej poprzeczkę i spróbować pójść dalej; posunąć się w formie literackiej i w formie ukazywania świata, który do tej pory był fajny - wiadomo było kto jest dobry, a kto jest zły, było to jasno zdefiniowane. W książce "Zamet" już tak nie jest - jest więcej wątpliwości odnośnie etyki naszego życia. "Odwet" z kolei jest to powieść obyczajowa o silnym wątku obyczajowym, dotyczącym życia ludzi w tym świecie - szpiegów, agentów itd.

Na zakończenie spotkania gość obdarowany został przez dyrektora Biblioteki Publicznej wizerunkiem Vincenta Severskiego, widzianego oczyma karykaturzysty. W podróż powrotną autor powieści kryminalnych zabrał ze sobą, podarowaną przez jednego z uczestników, wpinkę "Ostrowskiego Roku Komedy".

Dotychczasowe pozycje to:

- 2011 – Vincent Severski: Nielegalni. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011 (pol.)

- 2012 – Vincent Severski: Niewierni. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2012 (pol.)

- 2014 – Vincent Severski: Nieśmiertelni Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2014 (pol.)

- 2016 – Vincent Severski: Niepokorni Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2016 (pol.)

nowy cykl : 

- 2018 – Vincent Severski: Zamęt. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2018 (pol.)

- 2019 - Vincent Severski: Odwet. Warszawa: Wydawnictwo Czarna Owca, 2019.

 

* zródło cytatu: https://polskatimes.pl/agenci-tajemnice-i-pseudonimy-czyli-alfabet-vincenta-v-severskiego-video/ar/11617064

REKLAMA
Rafał Kaczmarew

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Niedziela
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta