AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Ursusy nie przyjechały - nowy przetarg MZK

Miasto

W kwietniu br. na ulice Ostrowa Wielkopolskiego wyjechać miało 6 autobusów elektrycznych marki Ursus Bus. Niestety borykająca się ze sporymi problemami firma Ursus Bus nie wywiązała się z podpisanego rok temu kontraktu, w związku z czym ostrowski MZK ogłosił nowy przetarg na dostawę "elektryków".

Ogłoszony przez MZK Ostrów Wielkopolski przetarg na dostawę sześciu 12-metrowych elektrobusów wraz z systemem ładowania wyznacza te same parametry, które zawarte były w ubiegłorocznym przetargu. Długość pojazdów określono na 11,8-12,15 m. Autobusy pomieścić mają co najmnij 75 podróżnych, w tym 24 na miejscach siedzących (+ cztery miejsca składane). Autobusy mają być napędzane silnikami elektrycznymi o mocy co najmniej 160 kW, zasilanymi magazynem energii elektrycznej o pojemności 200 kWh. Przewidziano ładowanie za pomocą plug-in oraz pantografów zamontowanych na dachu.
Szacunkowa wartość zamówienia to 13,1 mln zł netto. Termin składania ofert mija 3 lipca, a na jego realizację producent będzie miał 365 dni. To oznacza, że cały projekt przesunie sie o blisko 1,5 roku.

 

W roku 2018 oprócz Urusa do przetragu przystąpił Solaris, który już wcześniej dostarczył do Ostrowa 4 swoje elektrobusy, ale jego oferta była o 600 tys. zł wyższa.
 

Zakup 6 nowych autobusów elektrycznych to część dużego projektu unijnego wartego 42 mln zł, realizowanego przez Ostrów WIelkopolski, dotyczącego unowocześnienia transportu miejskiego i innych działań pozwalających na zmniejszenie zanieczyszczenia ostrowskiego powietrza.
Wspomniany projekt obejmuje ponadto:
- przebudowę/modernizację infrastruktury transportu publicznego (50 wiat przystankowych, 25 tablic elektronicznych),
- budowę centrum przesiadkowego zlokalizowanego pomiędzy ulicami Wojska Polskiego a Dworcową,
- budowę ścieżek rowerowych wraz z infrastrukturą (m.in. budowa ścieżki rowerowej z Ostrowa od ul. Plażowej przez Lewków do Michałkowa z Powiatem Ostrowskim),
- rozbudowę systemu roweru miejskiego (zakup i montaż 2 stacji systemu roweru miejskiego – Rynek, Centrum Przesiadkowe),
- wdrożenie systemu zarządzania i organizacji ruchu (ITS),
- modernizację oświetlenia ulicznego na terenie osiedli: Śródmieście oraz im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim (wymiana 1158 szt. opraw oświetleniowych i 338 słupów oświetlenia drogowego).

 

Większość w/w inwestycji została już zrealizowana. O ubiegłorocznym przetargu na dostawę elektryków pisaliśmy TUTAJ.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Rafała
REKLAMA