AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Nauczyciele z Wielkopolski "zwalniają z teorii"

Nauka

Już ponad stu nauczycieli ze szkół średnich z całej Polski, wśród nich np. nauczyciele z VIII LO w Poznaniu czy Publicznego LO Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach, wprowadziło projekty społeczne w swojej szkole realizowane w ramach praktycznej olimpiady Zwolnieni z Teorii. Dołączyć do nich mogą kolejni nauczyciele z woj. wielkopolskiego, niezależnie jakiego przedmiotu uczą. Organizatorzy olimpiady zapraszają nowych nauczycieli na spotkanie inaugurujące grupę Nauczyciele Zwolnieni z Teorii, które odbędzie się 14 czerwca o godz. 18.00 w Concordia Design przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Nauczyciele Zwolnieni z Teorii to grupa nauczycieli ze szkół średnich edukujących przez praktykę. Urozmaicają oni tradycyjny program nauczania o realizację przez ich uczniów własnych projektów społecznych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Dzięki temu młodzież realnie wpływa na pozytywną zmianę w swoim otoczeniu, realizując m.in. takie akcje jak stworzenie gry planszowej związanej z bohaterami Powstania Warszawskiego, zorganizowanie cyklu szkoleń z języka migowego, zbudowanie drona badającego czystość powietrza czy kilkumetrowego pianina na użytek lokalnej społeczności. Dodatkowo młodzi ludzie rozwijają praktyczne kompetencje potrzebne na rynku pracy jak rozwiązywanie problemów, komunikacja czy przywództwo. Poprzez prawdziwe projekty uczą się zarządzania, pracy zespołowej, zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy lub rekrutacji na studia zagraniczne oraz rozbudzają w sobie moc do realizacji celów życiowych.

Obecnie już ponad stu nauczycieli w Polsce wprowadziło projekty społeczne w swojej szkole w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Efektem ich działań jest trzykrotny wzrost ukończenia projektów przez uczniów z danej szkoły, w porównaniu do projektów realizowanych bez udziału nauczycieli. Wspierający opiekun w postaci nauczyciela, który inspiruje młodzież oraz z serdecznością i wiarą w ucznia towarzyszy przy realizacji projektu, powoduje że trzy razy więcej uczniów w pełni uczy się pracy w grupie, rozwiązywania problemów, pobudza swoją kreatywność, a na końcu czuje ogromną satysfakcję ze zrealizowania projektu do końca.

Jak widać wsparcie nauczycieli w realizacji projektów społecznych przez uczniów jest kluczowe. Dlatego Zwolnieni z Teorii wystartowali z kampanią „Bądź ich inspiracją” (film zrealizowany w ramach kampanii można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/R87iXZ_H77g) zachęcającą do wstąpienia do tej grupy innowacyjnych nauczycieli, którzy świadomi wyzwań współczesnej edukacji robią rzeczy przełomowe i nowoczesne. Jednocześnie wzmacniają swoje kompetencje pedagogiczne oraz budują relacje z uczniami, które motywują obydwie strony do współpracy i efektywniejszego działania. – Z doświadczenia wiem, że w pracy projektowej najważniejsze jest dać uczniom wiedzę i narzędzia, które wykorzystają w swoich przedsięwzięciach. Niemniej ważnym jest, aby uczniowie mieli świadomość tego, że realizowane przez nich projekty społeczne wprowadzają pozytywne zmiany w ich otoczeniu i dają im możliwość decydowania o wielu sprawach – tłumaczy Dorota Koźlik, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Możliwość obserwowania moich uczniów w działaniu, przyglądania się, jak odpowiedzialnie i z zaangażowaniem podchodzą do realizacji projektu, dawały mi olbrzymią satysfakcję. Każdy z projektów moich uczniów napawa mnie dumą. Cieszę się i przeżywam razem z nimi każdy ich sukces. Pamiętam też o napotkanych trudnościach czy niepowodzeniach. To cenna wiedza, którą przekażę realizującym kolejne projekty – podsumowuje Dorota Koźlik, która wspierała młodzież w realizacji m.in. takich projektów społecznych jak „4min4life”, w ramach którego uczniowie prowadzili kursy i różnorodne akcje uświadamiające ogromną wartość życia  pokazując, jak umiejętnie udzielać pierwszej pomocy, czy „Uskrzydlony Poznań” polegający na stworzeniu szansy ludziom w wieku 15-25 lat na publikacje i spopularyzowanie ich twórczości w postaci poezji oraz grafiki.

W ramach grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii jej członkowie będą mogli korzystać ze wsparcia ekspertów biznesowych, materiałów na lekcje czy szkoleń, a od września 2019 r. także z nowoczesnej platformy stworzonej przy wsparciu Google.org, charytatywnego oddziału Google. Od nauczyciela będzie zależało, jak mocno zechce zaangażować się w ten proces. Może zacząć od roli inspiratora, który wspiera uczniów na początkowym etapie projektu. Może też realizować przykładowe scenariusze lekcji na podstawie przygotowanych przez organizatorów materiałów lub pełnić rolę eksperta, na przykład dla innych nauczycieli ze swojej szkoły.

Nauczyciele z woj. wielkopolskiego, którzy chcieliby dołączyć do grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii i wspierać swoich uczniów w realizacji projektów społecznych, a tym samym otrzymać od nich niesamowity zastrzyk energii oraz rozwijać z nimi zupełnie nowy rodzaj relacji - momentami partnerski, ale jednocześnie budujący autorytet nauczyciela - mogą przyjść na regionalne spotkanie inaugurujące, które odbędzie się w piątek, 14 czerwca o godz. 18.00 w Concordia Design przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu. Dowiedzą się na nim m.in.: jak rozwijać praktyczne kompetencje u swoich uczniów; jak zachęcać młodzież do działania; jak wdrażać metodę projektową w szkole, tak jak to robią na Harvardzie; jaka jest rola Nauczyciela Zwolnionego z Teorii oraz jakie materiały otrzymają. Poznają też innych Nauczycieli Zwolnionych z Teorii, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach.  

Do grupy może zgłosić się każdy nauczyciel szkoły średniej, niezależnie od tego jakiego przedmiotu uczy. Na spotkanie w Concordia Design można zarejestrować się na stronie www.nauczyciele.zwolnienizteorii.pl wypełniając formularz „Dołącz do nas”. Grupa Nauczyciele Zwolnieni z Teorii tworzona jest przy wsparciu Google.org, Pracuj.pl i Allegro.

 

Inf. Bartosz Łopiński, Propsy PR

Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Styczeń 2021
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Anieli, Juliana, Przemysława