AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

30 lat Wolności – Uroczysta Sesja Rady Miejskiej /video/

Miasto

X Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Ostrowskim Centrum Kultury spięła swoistą klamrą ostrowskie obchody 30-lecia Wyborów Parlamentarnych 1989 roku.
Galeria zdjęć


Przypomnijmy, że pierwszym akordem uroczystości rocznicowych była debata z profesorem Antonim Dudkiem zorganizowana 31 maja przez Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Drugim akcentem było spotkanie z wicepremierem Pawłem Łączkowskim w auli I LO zorganizowane 2 czerwca przez starostę Pawła Rajskiego. W dniu rocznicy – 4 czerwca Ostrowscy Spacerowicze zorganizowali symboliczne spotkanie przy grobie ostrowskiego posła I kadencji – Jerzego Koralewskiego.

Na zakończenie obchodów, w poniedziałek 10 czerwca w Ostrowskim Centrum Kultury odbyła się X Uroczysta Sesja Rady Miejskiej z udziałem gościa specjalnego – Jerzego Stępnia, prezesa Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008 i jednego z twórców Reformy Samorządowej wprowadzanej w pierwszych latach transformacji ustrojowej. Właśnie kulisy tworzenia zrębów Samorządnej Polski oraz jej wdrażanie w latach 90-tych były głównym tematem wykładu J. Stępnia pt. „4 czerwca – droga do wolności”.

Wcześniej wystąpili przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki i prezydent Beata Klimek. Jarosław Lisiecki w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na skok cywilizacyjny jaki wykonała Polska w ciągu ostatnich 30 lat, a podając różne jego obszary, często posiłkował się przykładami osobistymi.

Prezydent Beata Klimek skoncentrowała swoje wystąpienie na samorządzie, jako wartości kluczowej w odzyskiwaniu wolności. Tutaj również nie brakło przykładów na to jak dzięki samorządom zmieniała się Polska w III RP.

- Do powszechnie znanego hasła „Nie ma wolności bez solidarności” dołożyć by można „i bez samorządności” – podsumowała swoje wystąpienie Beata Klimek.

Jerzy Stępień, wśród wielu ciekawostek związanych z wykuwaniem się wolnej demokratycznej Polski, zwrócił też uwagę jak wielkie znaczenie dla Polski i świata miał bezkrwawy zryw Polaków w czerwcu 1989 roku. Przypomniał jak wiele niewiadomych towarzyszyło wówczas każdej podejmowanej decyzji, zwrócił uwagę, że w proces ten osobiście zaangażowany był ówczesny prezydent USA George Bush. Podkreślił też ogromną rolę Jana Pawła II w cały proces pokojowego pokonania komunizmu w Europie Wschodniej. Wtórując prezydent Klimek J. Stępień zwrócił uwagę na dwie drogi do wolności jakie wybrały Polska i Ukraina. Polska postawiła na samorządy, Ukraina na władzę centralną. I choć oba państwa startowały z tego samego punktu dzisiaj każde z nich znajduje się w zupełnie innym miejscu.

- Mimo to do dzisiaj władze Ukrainy mają opory przed przekazaniem kompetencji samorządom, gdyż dominuje tam mentalność wschodnia, skupiona na władzy centralnej – mówił J. Stępień.

Przestrzegł przy tym przed próbami ograniczania kompetencji samorządów w Polsce, jakie można zaobserwować w naszym kraju w ostatnich latach. Jako jeden z przykładów takich działań podał próbę podporządkowania władzom centralnym Regionalnych Izb Obrachunkowych.

W części artystycznej swoje nieprzeciętne umiejętności zaprezentowali soliści Pracowni Wokalnej OCK pod kierunkiem Natalii Janowskiej i Pauli Pływaczyk z zespołem oraz Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod dyrekcją Mariana Sikorskiego i Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Janusza Lipińskiego.

Wszyscy uczestnicy X Uroczystej Sesji Rady Miejskiej otrzymali przygotowane na tą okazję medale pamiątkowe.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Piątek
Wrzesień 2019
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty