AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Nabór do szkół. Będzie ciasno

Nauka

Kończy się rok szkolny. Od września, po 20 latach z systemu edukacji znikną gimnazjaliści, a tzw. podwójny rocznik absolwentów sprawi, że dużo większy niż w latach poprzednich odsetek uczniów nie dostanie się do wybranych szkół ponadpodstawowych. W powiecie ostrowskim najtrudniej będzie się dostać do Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Usługowych i I Liceum Ogólnokształcącego.

Podwójny rocznik to konieczność zmieszczenia w szkołach ponadpodstawowych powiatu ostrowskiego ponad 3 tysięcy absolwentów ostatniego rocznika gimnazjów i ósmoklasistów. W roku 2018 blisko 60% gimnazjalistów wybierało szkoły branżowe. Jeśli podobnie będzie w roku bieżącym, to część uczniów zamiast do „branżówki”, będzie musiało pójść od liceum…

W najbardziej obleganej szkole branżowej w Ostrowie – Zespole Szkół Technicznych w roku 2018 na absolwentów gimnazjów czekało 7 oddziałów, a mimo to dla wielu z nich zabrakło miejsca. W roku 2019 dostać się do ZST będzie jeszcze trudniej, gdyż na absolwentów gimnazjów czekać będzie 6 oddziałów, a dla ósmoklasistów szkoła utworzy 5 klas pierwszych. Dla dyrekcji to i tak spore wyzwanie, zważywszy że w sumie trzeba będzie pomieścić w szkole 11 klas pierwszych, czyli o 4 więcej niż w latach poprzednich.

Z podobnym problemem borykać się będzie Zespół Szkół Usługowych. Tutaj w roku 2018 uruchomiono 8 klas pierwszych. W tym roku zarówno na gimnazjalistów, jak i ósmoklasistów czekać będzie po 7 oddziałów. Zatem i w tym wypadku znacznie wzrośnie odsetek uczniów, którzy będą musieli szukać innej szkoły.

Alternatywę stanowić będą dodatkowe oddziały uruchomione przez ZSP CKU w Przygodzicach. Tam  zarówno dla gimnazjalistów, jak i ósmoklasistów uruchomionych zostanie po 1 dodatkowej klasie pierwszej (3+3). Natomiast jedną dodatkową klasę (licealną) dla absolwentów gimnazjów utworzy również Zespół Szkół Transportowo-Elektrycznych (7 + 6).

Taką samą liczbę klas pierwszych jak w roku ubiegłym, zarówno dla gimnazjalistów, jak i ósmoklasistów uruchomi Zespół Szkół Budowlano Energetycznych (5 + 5) oraz Zespół Szkół Ekonomicznych (4 + 4).

W sumie we wszystkich szkołach branżowych przybędzie 30 dodatkowych klas pierwszych. Głównym wyzwaniem dla większości szkół będzie ograniczona przepustowość pracowni specjalistycznych, których niestety nie przybędzie. To może oznaczać, że nauka przedmiotów zawodowych odbywać się będzie do późnych godzin popołudniowych. Pomimo uruchomienia 30 dodatkowych oddziałów, jest to i tak o 2 mniej niż w roku ubiegłym, a to oznacza, że w szkołach branżowych może zabraknąć miejsc.

 

W przypadku liceów ogólnokształcących najtrudniej będzie się dostać do I Liceum Ogólnokształcącego. Tutaj podobnie jak w ZSU dla obu roczników przygotowano po 1 oddziale mniej. Szkoła uruchomi po 5 klas dla obu roczników zamiast 6, jak było to w roku 2018.

Tego problemu nie będzie w III LO, gdyż tutaj analogicznie do roku ubiegłego, powstanie 5 klas pierwszych dla gimnazjalistów i tyle samo dla ósmoklasistów. Natomiast po 1 dodatkowej klasie dla obu roczników uruchomi IV LO, a po 2 dodatkowe oddziały powstaną w II LO.   

W liceach ogólnokształcących uruchomionych będzie w sumie po 2 oddziały więcej niż przed rokiem, dla obu roczników. Swoistym paradoksem jest fakt, że to właśnie do liceów ogólnokształcących przekierowani mogą być ci uczniowie, dla których zabraknie miejsc w szkołach branżowych.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Rafała
REKLAMA