AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Projekt edukacyjny „Projektowanie Przyszłości”

Nauka

W terminie od lutego do czerwca 2019 r. był realizowany projekt edukacyjny przy współpracy Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych oraz Publicznego Przedszkola Nr 16 w Ostrowie Wlkp. W przedsięwzięciu ,,Projektowanie Przyszłości” brała udział grupa sześcioletnich przedszkolaków oraz uczniowie z klasy drugiej kierunku technik budownictwa, którzy wspomagali pracę dzieci.

Galeria zdjęć


Zadania projektu zostały podzielone i dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci. - Inspiracją do powstania projektu był program preorientacji zawodowej, a priorytet stanowiło zainteresowanie przedszkolaków tematem budownictwa oraz zaangażowanie do czynnego udziału w zajęciach uczniów technikum. Dla nauczycieli istotnym elementem projektu było wzajemne dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem, w tym sposobami prowadzenia zajęć – powiedziała Ewa Szymańska, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSB-E.

Opracowanie i realizacja  projektu, w myśl polityki oświatowej państwa, ma za zadanie służyć dalszej edukacji z zakresu preorientacji oraz pobudzać i rozwijać zainteresowania jak i uzdolnienia w tym zakresie. - W wieku przedszkolnym dzieci identyfikują się z rodzicami lub innymi, ważnymi dla nich, członkami rodziny. Początkowo dominuje na tym etapie fantazja i marzenia ukierunkowane na wybrane, zazwyczaj najbliższe zawody, wykonywane przez członków rodziny. W miarę rosnącej partycypacji społecznej i poznawania rzeczywistości, wzrasta znaczenie własnych zainteresowań i zdolności – powiedziała Agnieszka Goździkowska, nauczyciel wychowania przedszkolnego. Realizacja projektu wymagała zastosowania szeregu różnych inicjatyw m.in. wyjścia do Centrum Kształcenia Praktycznego, udział w warsztatach budowlanych inspirowanych przez zawodowców, tworzenia prac plastycznych – projektów/makiet, zabaw tematycznych podejmowanych z własnej inicjatywy przez dzieci. Za realizację zadań przedszkolaki otrzymały dyplomy oraz nagrody w postaci zabawek o tematyce budowlanej. Autorki projektu: mgr inż. Ewa Szymańska, mgr Agnieszka Goździkowska, mgr Alicja Kozal nie wykluczają, że będą podejmować podobne inicjatywy.

Realizowany projekt ,,Projektowanie Przyszłości” okazał się inspiracją do zapoczątkowania praktycznych warsztatów budowlanych organizowanych w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego. Pomysł szybko odbił się szerokim echem, nie tylko wśród ostrowskich przedszkoli i szkół podstawowych, chętnie biorących udział w zajęciach. Ostrowską „budowlankę” w ramach orientacji zawodowej, odwiedzili uczniowie spoza powiatu, ze Szkoły Podstawowej w Kobylinie. Ze względu na rosnące zainteresowanie, nauczyciele ZSB-E poszerzyli ofertę edukacyjną o warsztaty florystyczne pod tematem ,,Las w słoju”. Kolejne zajęcia warsztatowe odbędą się już we wrześniu.

 

Inf. Jarosław Maląg - nauczyciel w ZSB-E

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

5
Piątek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Bonifacego, Kiry, Waltera