AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

100-lecie ostrowskiego „Reymonta”

Nauka

W tym roku mija dokładnie 100 lat, od kiedy dawna niemiecka szkoła średnia dla dziewcząt została przekazana w polskie ręce. Jest to symboliczna data powstania II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim, które w tym roku świętuje stulecie. Uroczystości jubileuszowe połączone ze zjazdem absolwentów rozpoczną się w piątek 11 października – wieczorem w szkole będzie można obejrzeć wystawę pamiątek szkolnych oraz dzieła artystów – absolwentów szkoły.

Galeria zdjęć


W auli szkolnej zaprezentują się też byli uczniowie z ostatniego dwudziestolecia: Julia Jaszczyk i „Ogóreczki”. Wreszcie w podróż po największych przebojach polskiego rocka zabiorą wszystkich przybyłych muzycy grupy „Bosscy” - w trakcie koncertu zabrzmią dobrze znane wszystkim riffy Dżemu, charakterystyczna gitara Janka Borysewicza czy też klimatyczne melodie grupy Myslovitz.

Główne uroczystości odbędą się w sobotę 12 października. Rozpoczną się one od Mszy świętej w ostrowskiej konkatedrze odprawionej w intencji zmarłych absolwentów i nauczycieli. Następnie w auli liceum będzie można podziwiać pokaz talentów obecnych uczniów szkoły oraz oczywiście zobaczyć, jak szkoła wygląda obecnie a także spotkać się z wychowawcami sprzed lat. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy z okazji 100-lecia oraz zrobieniu wspólnego zdjęcia uczestnicy uroczystości udają się do Ostrowskiego Centrum Kultury, gdzie odbędzie oficjalna część obchodów jubileuszu 100-lecia, podczas której zaprezentuje się wielu uczniów – obecnych oraz sprzed lat. Uczestnicy uroczystości otrzymają okolicznościową jednodniówkę ze wspomnieniami absolwentów szkoły, które można jeszcze przesyłać do komitetu redakcyjnego. Można także przekazywać pamiątki związane z pobytem w szkole (zeszyty, zdjęcia, legitymacje, itp.), które będzie można zobaczyć na wystawie w ramach zjazdu.

Warto przypomnieć, że ostatni niemiecki dyrektor, dr Robert Bergmann, przekazał w 1920 roku kierownictwo szkoły Eleonorze Bojdzińskiej, byłej siostrze zakonnej, która sprawowała funkcję przełożonej do 1935 roku. Od 1 kwietnia 1921 roku szkoła nosiła nazwę Państwowe Gimnazjum im. Emilii Sczanieckiej, a w latach 50. XX wieku zmieniono nazwę na Liceum im. Emilii Sczanieckiej. Szkoła cały czas była placówką żeńską, przekształcono ją w szkołę koedukacyjną w roku 1964. W 1968 roku zapadła decyzja nadania szkole nowego patrona - Władysława Reymonta. Z niewyjaśnionych do dziś powodów wojewódzkie kuratorium oświaty zadecydowało w 1978 roku o likwidacji szkoły. Po egzaminach maturalnych, nastąpiła przeprowadzka do gmachu I LO przy ulicy Gimnazjalnej, a do opustoszałego budynku liceum wprowadzili się uczniowie ze szkoły podstawowej nr 3. Po odrodzeniu się samorządów w 1989 roku rozpoczęły się starania o reaktywowanie II Liceum. Udało się 1 maja 1992 roku. Dyrektorem został wtedy Andrzej Kornaszewski, następnie funkcje te pełnili  Izabela Bothur i Karol Marszał a obecnie Aleksander Ziobro.

Wszyscy zainteresowani udziałem w uroczystościach jubileuszowych formularz zgłoszeniowy znajdą na stronie internetowej szkoły http://2liceum.osw.pl/ oraz na profilu facebookowym. Z organizatorami można się też kontaktować pisząc na adres stolatreymonta@wp.pl.

Inf. Karol Marszał, II LO 

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Niedziela
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta