AKTUALNOŚCISportPiłka nożnaŻużelKoszykówkaPiłka ręcznaLekkoatletykaTenis stołowySiatkówkaPozostałe sporty

Ostrovia w play off, Łódź w barażach?

Żużel

Analizując bilans wyjazdowych zwycięstw, postawę na własnym torze oraz „potencjał bonusowy”, można pokusić się o ciekawe wnioski przed ostatnimi meczami Nice 1. Ligi Żużlowej.

Jak wygląda tabela 1. Ligi większość kibiców się orientuje. Ocenę szans poszczególnych drużyn przed play off utrudnia jednak fakt nierównej liczby rozegranych meczów oraz możliwe do zdobycia bonusy.

Tymczasem przy wyrównanym poziomie pierwszoligowców o końcowym sukcesie decydować będą trzy elementy: zwycięstwa wyjazdowe, nieprzegrywanie meczów u siebie oraz punkty bonusowe.

Postanowiliśmy opracować „tabelę pomocniczą” stosując proste zasady: przyznaliśmy każdej z drużyn po 1 punkcie za zwycięstwo na wyjeździe, odjęliśmy po 1 punkcie za porażkę u siebie i dodaliśmy do tego zdobyte bonusy.

Nie jest zaskoczeniem, że w tak przygotowanym zestawieniu najlepiej wygląda ROW Rybnik mający na koncie 2 wyjazdowe zwycięstwa i 3 bonusy. Za plecami lidera znajdują się Start Gniezno i Unia Tarnów. Oba zespoły mają po jednej porażce u siebie, ale też oba dwukrotnie wygrywały na wyjazdach (Start w Łodzi i w Daugavpils, a Unia w Łodzi i w Gdańsku). Do soboty oba zespoły miały też po 2 bonusy, ale gnieźnianom minimalną przewagę dał punkt bonusowy zdobyty w sobotę w bezpośrednim pojedynku.

Równy dorobek w naszym zestawieniu mają Ostrovia i Wybrzeże. Atutem Ostrovii jest wygrana w Tarnowie przy komplecie zwycięstw u siebie. Gdańszczanie z kolei wyjazdowe zwycięstwo w Gnieźnie „roztrwonili” przegrywając u siebie z Unią. Mają jednak 1 bonusa zdobytego na Ostrovii.

Do niedzieli remis na wypadał też bilans Orła i Lokomotivu. Łodzianie dwie porażki u siebie częściowo zniwelowali bonusem zdobytym na Łotyszach. Ci z kolei dwie domowe porażki osłodzili sobie bonusem zdobytym na Ostrovii. W niedzielnym meczu z Wybrzeżem zdobyli drugiego bonusa, co pozwala im minimalnie wyprzedzać Orła.

    dom wyjazd bonus
ROW 5 0 2 3
Start 4 -1 2 3
Unia 3 -1 2 2
Ostrovia 1 0 1 0
Wybrzeże 1 -2 1 2
Lokomotiv 0 -2 0 2
Orzeł -1 -2 0 1

 

Rywalizacja trzech par za plecami lidera na finiszu ligi będzie bardzo pasjonująca.

W parze Unia – Start oba zespoły będą mieć po jednym wyjeździe do drużyn, z którymi przegrały u siebie (Ostrów i Gdańsk) i w tych meczach trudno im będzie o zdobycie bonusa. Tarnowianie mają jednak mecz u siebie z pokonanym na wyjeździe Wybrzeżem, a to oznacza duże szanse na dodatkowy punkt i zrównanie się ze Startem. Dla Gnieźnian kluczowym będzie mecz z Ostrovią i walka nie tyle o zwycięstwo, co właśnie o punkt bonusowy.

W parze walczącej o miejsce w play off Ostrovia i Wybrzeże podejmować będą zespoły pokonane na wyjazdach, co powinno im dać punkty bonusowe. Gdańszczanie jednak w niedzielę „oddali” bonusa Łotyszom, a trudno też im będzie na wyjeździe z Tarnowem, z którym przegrali u siebie, o jakikolwiek punkt. Ostrovii dużo łatwiej powinno być o wygraną „za trzy” z Łodzią, nie jest też bez szans na przywiezienie bonusa z Gniezna. To wszystko sprawia, że notowania Ostrovii aktualnie stoją wyżej od Wybrzeża.

I wreszcie w trzeciej parze trudniejsza wydaje się być sytuacja Orła Łódź. Łodzianie mają bardzo małą zaliczkę przed meczem w Ostrowie, zaś odrobienie 16-punktowej straty z Rybnika byłoby nie lada niespodzianką. Lokomotiv z kolei rozsmakował się w bonusach. Zapunktował na Ostrovii i Wybrzeżu, a w ostatnim meczu podejmować będzie Unię mając do odrobienia tylko 2 oczka. To wskazuje, że bardziej prawdopodobne jest powiększenie przewagi nad Orłem niż jej roztrwonienie.

Patrząc z perspektywy Ostrovii , do miejsca w play off powinny wystarczyć wygrane „za trzy” u siebie z Unią i Orłem. Jeśli natomiast udałoby się ostrowianom wywalczyć bonusa w Gnieźnie, to mogą pokusić się nawet o miejsce 2.

Przy założeniu, że do końca rozgrywek obejdzie się bez niespodzianek, które jak wiadomo są solą sportu, bilans końcowy pierwszoligowców może wyglądać następująco:

    dom wyjazd bonus
ROW 6 0 2 4
Unia 4 -1 2 3
Start 4* -1 2 3*
Ostrovia 3* 0 1 2*
Wybrzeże 2 -2 1 3
Lokomotiv 1 -2 0 3
Orzeł -1 -2 0 1

 

Nie przyznaliśmy bonusa za mecz Startu z Ostrovią – każdy z kibiców może przydzielić ten punkt według własnego uznania i samodzielnie ustalić kolejność na miejscach 2-4.

Fot. Anna Kłopocka /TŻ Ostrovia/

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Czwartek
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Heloizy, Igora, Remigiusza
REKLAMA