AKTUALNOŚCISportPiłka nożnaŻużelKoszykówkaPiłka ręcznaLekkoatletykaTenis stołowySiatkówkaPozostałe sporty

Mistrzostwa z niedosytem

Lekkoatletyka

Julia Dutkiewicz na Mistrzostwach Polski U23 zajęła w skoku wzwyż 5. miejsce z wynikiem 167 cm. To rezultat nieco poniżej oczekiwań zawodniczki i jej trenera Marka Walczaka.

Julia Dutkiewicz w ostatnich sprawdzianach przed mistrzostwami regularnie pokonywała poprzeczkę zawieszoną powyżej 170 cm. Tymczasem na Mistrzostwach Polski U23 rozgrywanych w Lublinie barierą okazała się wysokość 171 cm.

Ostrowianka rozpoczęła konkurs od udanego skoku na 159 cm, później opuściła wysokość 164 cm, ale do próby na 167 cm musiała podchodzić dwa razy i choć za drugim razem zaliczyła tą wysokość, to jak się okazało była to jej ostatnia udana próba. Julia została sklasyfikowana na miejscu 5, zaś jej cztery rywalki stoczyły walkę o medale na wysokości 177 cm. Mistrzynią Polski została Adrianna Sułek z Bydgoszczy z wynikiem 184 cm.

Komentarz trenera Marka Walczaka:

- Trudno być zadowolonym z występu mojej podopiecznej. Jadąc na Mistrzostwa chcieliśmy powalczyć o najwyższe cele - przynajmniej o medal i rekord Ostrowa. Julka motorycznie była bardzo dobrze przygotowana do sezonu. Jednak w związku z tym poczyniliśmy fundamentalne zmiany w rozbiegu i technice skoku. Stąd Julce zdarzały się naprzemiennie bardzo dobre ze złe skoki. W Lesznie wydawało się, iż wypracowaliśmy już optymalny łuk rozbiegu i pozostanie tylko "poskładanie" się na odbiciu. Jednak w ubiegłym tygodniu podczas Festiwalu Skoków w Opolu znowu pojawił się ten sam problem. Mimo to Julka zwyciężyła w swojej grupie wiekowej z rezultatem 172 m. Chcieliśmy na następny dzień w Poznaniu skorygować te błędy i utrwalić podczas treningu, który miał się odbyć na kilka dni przed zawodami w Lublinie. Niestety, w Poznaniu, podczas próbnych skoków Julka doznała lekkiego urazu ścięgna Achillesa. Dzięki zabiegom w New-Reh kontuzja została wyleczona, lecz zabrakło nam finalnego treningu technicznego. Mimo to wierzyliśmy, że podczas mistrzostw kraju skorygujemy błędy, a niedostatki w technice nadrobimy motoryką. Stało się jednak inaczej - wyznaczyliśmy sobie bardzo wysokie cele - walkę o medale, a nawet o skoki po 180 cm. Tymczasem przydarzyła się nieoczekiwana zrzutka na wysokości 167 cm. Co prawda, w drugiej próbie wysokość ta została zaliczona, jednak wkradła się nerwowość powodująca usztywnienie. Usztywnienie jest jednym z największych wrogów sportowców  i wynika z dwóch przyczyn: braku wiary w zwycięstwo lub paradoksalnie z nadmiernej chęci uzyskania dobrego wyniku. Nie muszę mówić co było powodem w przypadku mojej zawodniczki. Źle biegany rozbieg i twarde odbicie, zamiast wynosić w górę, spowodowały niewykonywanie odbicia w pełnym zakresie. A to nakręcało frustrację i chęć jeszcze mocniejszego postawienia nogi… Szkoda, bo w tym roku Julka znajduje się w świetnej formie, ale myślę, że jeszcze pokaże na co ją stać.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Czwartek
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Heloizy, Igora, Remigiusza
REKLAMA