AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Szturm na szkoły ponadpodstawowe /video/

Nauka

Ponad 3.400 kandydatów zgłosiło się do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat ostrowski. To o 300 więcej niż wynikało z danych szacunkowych. W wyniku procedury naborowej kandydatów przydzielono do 103 klas pierwszych, ale 73 uczniów nie dostało się do żadnej ze szkół 1-, 2- i 3 wyboru.
Starosta ostrowski Paweł Rajski wraz z dyrektorami szkół ponadpodstawowych przedstawił wyniki tegorocznego naboru do klas pierwszych. Był to nabór wyjątkowy, gdyż obejmował dwa roczniki uczniów – absolwentów ostatnich klas gimnazjów oraz ósmoklasistów.

- Dla uczniów, naszych mieszkańców, przygotowaliśmy nowe miejsca w szkołach, martwi natomiast fakt, że z każdym rokiem musimy do oświaty dokładać coraz więcej środków – mówił starosta Paweł Rajski. – W tym roku z naszego budżetu musieliśmy wyasygnować 11 milionów złotych i jest to kwota dwukrotnie wyższa od tej z roku ubiegłego. Do tego nadal odczuwamy brak „zielonego światła” dla szkolnictwa zawodowego. Subwencja oświatowa dla szkół o profilu zawodowym jest wciąż zbyt niska. Szkolnictwo to wymaga ogromnych nakładów finansowych i to nie jest przypadek, że w różnych powiatach poziom szkolnictwa zawodowego wygląda bardzo różnie.

Na podstawie danych zebranych ze wszystkich gmin oszacowano liczbę kandydatów do klas pierwszych na 3.060 uczniów. Tymczasem wnioski złożyło ponad 3.430 uczniów. Zaskakująco dużo, bo blisko 800 osób zgłosiło się spoza powiatu. Po przeprowadzeniu procedury naborowej okazało się, że 73 uczniów nie dostało się do żadnej z 3 wybranych przez siebie szkół. Najwięcej kandydatów „odbiło się od drzwi” Zespołu Szkół Technicznych.

- Szkoła ta nie mogła przyjąć więcej uczniów z bardzo prostego powodu. Są tam pomieszczenia, są wyposażone pracownie, brakuje natomiast nauczycieli zawodu. Polska szkoła boryka się z problemem braku nauczycieli przedmiotów technicznych, informatyków, grafików. To jest powód dla którego musieliśmy ograniczyć nabór na tych kierunkach. Byłoby inaczej gdyby był to pojedynczy rocznik, wówczas oczekiwania uczniów moglibyśmy spełnić w dużo większym stopniu – tłumaczył starosta.

W szkołach takich jak IV LO, ZSTE czy ZSP CKU pierwszoklasiści stanowić będą od września blisko połowę wszystkich uczniów. To efekt pojemności tych szkół, ale przede wszystkim determinacji w pozyskiwaniu kandydatów.

- Uruchomiliśmy nowy profil humanistyczno-biologiczny i okazało się że jest to profil, na który zebraliśmy największą liczbę kandydatów – mówiła dyrektor IV LO Małgorzata Jędroch. – Dużą popularnością cieszył się też nasz sztandarowy profil, czyli profil językowy.

W przypadku Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych magnesem przyciągającym zawodowców okazało się Centrum Kształcenia Praktycznego.

- Przez CKP przez cały rok przedreptało mnóstwo gimnazjalistów i ósmoklasistów – tłumaczył dyrektor Marek Wojtasz – i to dało efekt. Ta inwestycja realizowana przez blisko 4 lata miała właśnie temu służyć, aby skutecznie zmierzyć się z problemem kształcenia zawodowego w powiecie ostrowskim.

Dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przygodzicach „strzałem w dziesiątkę” okazało się uruchomienie technikum weterynaryjnego.

- Kierunki mundurowe cieszą się w naszej szkole niesłabnącą popularnością, natomiast nowością jest w tym roku technik weterynarii. Na tym kierunku będziemy przygotowywać uczniów do rozszerzonej matury z biologii, ale dodatkowo uczniowie ci jeden dzień w tygodniu będą spędzać w lecznicach weterynaryjnych, stosując w praktyce wiedzę nabytą w szkole – mówił dyrektor ZSP CKU Tomasz Guliński.

Szczegółowe wyniki naboru do poszczególnych klas w każdej ze szkół zostaną ogłoszone 16 lipca i wówczas kandydaci dowiedzą się do jakich szkół zostali przyjęci. Jak zapewnił starosta Paweł Rajski wszyscy uczniowie, dla których zabrakło miejsc w wybranych szkołach będą mogli skorzystać z oferty przygotowanej przez inne placówki, m.in. II LO, ZSBE, czy ZST-E.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

5
Piątek
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Bonifacego, Kiry, Waltera