AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Przewędrowali Bieszczady /foto/

Turystyka

3.255 kilometrów przewędrowali w sumie po górskich szlakach wszyscy uczestnicy „Obozu 58 Szczepu Jedyneczka” zorganizowanego w Dwerniku w Bieszczadach.

Galeria zdjęć


To była prawdziwa harcerska przygoda dla 59-osobowej grupy ostrowskich harcerzy, którzy spędzili blisko dwa tygodnie w Bieszczadach poznając miejscową historię, kulturę i tradycję, a przede wszystkim przemierzając górskie szlaki, zdobywając bieszczadzkie szczyty i podziwiając niesamowite widoki.

Obóz rozpoczęło w piątek 19 lipca wspólne ognisko na Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”, po którym harcerze wsiedli w autokar i ruszyli w kierunku Ustrzyk Dolnych. 9-osobowa grupa najstarszych obozowiczów udała się w drogę pociągiem, co było dodatkowym wyzwaniem, ale i przygodą. Na miejscu ostrowscy harcerze obozowali pod namiotami w bazie hufca Pabianice w Dwerniku skąd wyruszali na swoje wędrówki i wyprawy – odbyli podróż bieszczadzką ciuchcią, obejrzeli najstarszą jodłę w Polsce „Lasumiłą”, odwiedzili tamę w Solinie, a jedną z największych atrakcji okazała się wizyta w Muzeum Młynarstwa i Wsi Polskiej w Ustrzykach Dolnych, gdzie obozowicze mieli okazję własnoręcznie wyrabiać ciasto i piec bułeczki „proziaki” i „kapuśniaczki”.

Życiu obozowemu towarzyszyły górskie wędrówki, dostosowane do wieku i możliwości poszczególnych harcerzy. Najbardziej wytrwali obozowicze przewędrowali po bieszczadzkich szlakach blisko 100 kilometrów, w sumie zaś wszyscy uczestnicy pokonali dystans 3.255 kilometrów. Jednak to nie kilometry były w owych wędrówkach najważniejsze. Harcerze zdobyli najwyższe bieszczadzkie szczyty: Tarnicę, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec, Małą i Wielką Rawkę. Dotarli do trósjtyku granic na Krzemieńcu – miejsca, gdzie schodzą się granice Polski, Słowacji  i Ukrainy. Udali się również na wędrówkę do źródeł Sanu do najdalej wysuniętego na południe zakątka Polski. Nie mogło też zabraknąć wyprawy na połoniny: Caryńską i Wetlińską i wizyty w kultowym bieszczadzkim schronisku – Chatce Puchatka.

Harcerze nie nudzili się w przerwach między wędrówkami – przygotowane przez kadrę obozu zajęcia i warsztaty pozwoliły im przenieść się w klimat biesów i czadów, bieszczadzkich aniołów, cerkwi i przydrożnych świątków. W trakcie wyprawy w dolinie Sanu odwiedzili pozostałości nieistniejących wsi – Bukowca, Beniowej i Sianek, zaś o tym jak owe wsie wyglądały mogli przekonać się w drodze powrotnej, kiedy to zatrzymali się w największym skansenie w Europie – w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Podsumowaniem obozowych przygód było ostatnie ognisko, na którym każdy z harcerzy mógł podzielić się swoimi wrażeniami i przygodami. Ognisko to zakończyło się nietypowo, bo… instruktorskimi zaręczynami druha Konrada i druhny Pauliny, którym życzymy wszystkiego co najlepsze na nowej drodze życia.

To nie jedyny harcerski obóz, w którym uczestniczyć będą ostrowscy harcerze w tym roku. Nie mniej ci którzy z letnich wypraw powrócili, już mają głowy pełne pomysłów na przyszłoroczną wakacyjną przygodę.

Projekt „Harcerski Obóz – Aktywni Całym Życiem” został dofinansowany ze środków Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Wtorek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Haliszki, Lody, Przybysłwa