AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Spotkanie z osadzonymi w ostrowskim areszcie

Powiat

Magdalen Mazur z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie spotkała się z osadzonymi z Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim. Były to osoby mające dzieci w wieku szkolnym, które właśnie stają przed wyborem nowej ścieżki edukacyjnej. W niektórych przypadkach skazani przyznawali, że ich dzieci mają problemy z nauką w macierzystych szkołach, dlatego rozważają wysłanie ich do placówek zajmujących się nie tylko kształceniem, ale i też wychowaniem.

Galeria zdjęć


Jak powiedział rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Ostrowie  ppor. Michał Łuczkanin, - spotkanie,  które  odbyło się w Areszcie Śledczym w Ostrowie Wielkopolskim i Oddziale Zewnętrznym w Kaliszu  miało charakter resocjalizacyjny. Głównym założeniem było  wzmacnianie więzi osadzonych z ich dziećmi oraz uczenie odpowiedzialności za rodzinę, nawet jeśli przebywa się w izolacji więziennej. Uczestniczyli w nim osadzeni, którzy mają dzieci w wieku od 13 do 18 lat i utrzymują z nimi kontakt. Z kolei przedstawicielka  pleszewskiego Centrum odpowiadała na pytania osadzonych dotyczące kierunków nauczania w placówce oraz
warunków socjalnych, które tam panują.
 
- Osoby przebywające w zakładach karnych często mają skomplikowaną sytuację rodzinną. Ci, którzy nie są pozbawieni praw rodzicielskich  martwią się o swoje dzieci. Bywa, że te  lekceważą obowiązki szkolne, nie chcą się uczyć czy po prostu nauka sprawa im trudność. Stąd też spotkanie z osadzonymi, bo niektórzy  będą pomagali swoim synom  i córkom w podjęciu decyzji dotyczącej dalszej edukacji. - wyjaśnia Magdalena Mazur.
 
Spotkanie  było możliwe dzięki współpracy  Aresztu Śledczego z  Centrum Kształcenia, które w  2017 roku podpisało porozumienie.
 
 - Dwa lata temu podpisaliśmy porozumienie o współpracy z kpt. Waldemarem Zarembą, dyrektorem Aresztu. Zawiera ono m.in. tworzenie odpowiednich warunków do kształcenia ogólnego i zawodowego dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym ,przekwalifikowania i zachęcania jej do kształcenia ustawicznego; zapobiegania przestępczości i przeciwdziałaniu powrotowi do przestępstwa oraz kształtowanie społecznie pożądanej postawy młodzieży i skazanych. Uwzględniono w nim również   prowadzenie działalności społecznej, kulturalnej, oświatowej i edukacyjnej wobec skazanych. Chcemy też promować działalność opiekuńczo –wychowawczą oraz działania penitencjarne i resocjalizacyjne. - dodaje Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora Centrum.
Wspólnym celem obu instytucji jest   też m.in.  o poszukiwanie przyczyn i diagnozowanie  wykluczenia społecznego przy pomocy pedagogów i psychologów oraz  doradców zawodowych.
 
Inf. ppor. Michał Łuczkanin

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Piątek
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Dionizji, Leontyny, Mikołaja