AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

8 sierpnia - Wielki Dzień Pszczół

Kącik Prasowy

Wielki Dzień Pszczół to przypadające na 8 sierpnia ogólnopolskie święto, którego celem jest pokazanie, jak wiele zawdzięczamy tym owadom. Dzień ten ma również uświadomić, jak możemy im pomóc – choćby zakładając Miejsca Przyjazne Pszczołom, czyli takie, w których rosną rośliny dostarczające im pokarm.

Galeria zdjęć


Przedstawmy na początek kilka faktów związanych z pszczołami. Otóż pszczoła miodna według ustawy z 29 czerwca 2007 r. „O organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich” zalicza się do zwierząt gospodarskich. Korzyści z obecności pszczół w życiu człowieka, a zwłaszcza w rolnictwie są znane i doceniane nie od dziś. Wśród  różnych czynników wykorzystywanych przez rośliny do transportu pyłku zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym są owady, wśród których bardzo ważną rolę odgrywają właśnie pszczoły miodne (łac. l.p. Apis mellifera) – gatunek owada błonkoskrzydłego z rodziny pszczołowatych (Apidae). Dzieje się tak dlatego, że u roślin wyższych, do zapłodnienia, potrzebny jest proces zwany zapylaniem - jest to przeniesienie pyłku z pylników na słupek. W trakcie oblatywania przez pszczoły okolic w poszukiwaniu pożywienia, pszczoły dokonują mimowolnego przeniesienia pyłku i zapylenia. Wspomnieliśmy o ich dużej roli w rolnictwie - duże znaczenie tych owadów widać przy takich uprawach rolniczych jak: rzepak, gryka, malina oraz sady owocowe. Właściwe zapylenie roślin przez pszczoły to jedyny sposób na zachowanie (bio) różnorodności, bardzo ważnej dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. Przekładając to na konkretne dane: 90% wszystkich zasobów żywności na świecie stanowią 82 artykuły spożywcze pochodzenia roślinnego. 77% tych artykułów nigdy nie powstałoby, gdyby nie proces zapylania roślin przez pszczoły. Eksperci uważają, że 1/3 ludzkiego pożywienia bezpośrednio zależy od owadów zapylających (czyli od pszczół).

Spośród pszczelich darów wymienić można:

- miód (rzepakowy, akacjowy, lipowy, gryczany, wielokwiatowy, spadziowy),

- wosk pszczeli,

- propolis,

- mleczko pszczele,

- pyłek kwiatowy,

- jad pszczeli.

Do najważniejszych zagrożeń dla pszczół zaliczyć należy:

- choroby pszczele, m.in. zgnilec amerykański, warroza, czerniawka spadziowa, biegunka

- szkodniki i wrogowie pszczół – barciel pszczeli, szerszenie, osy, ropuchy, ptaki

- rabunki – mogą być jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się w pasiece chorób pszczół. Aby je ograniczać należy m. in. przeprowadzać przeglądy w rodzinach, nie pozostawiać plastrów na pasieczysku, nie podkarmiać pszczół w trakcie dnia,

- chemizacja rolnictwa,

- zanieczyszczanie środowiska, głównie przez przemysł i samochody,

- wypalanie traw oraz wycinka drzew.

Ostatnimi czasy zauważalne jest zjawisko masowego ginięcia pszczół. Padają sugestie, iż nie ma jednej konkretnej przyczyny występowania tego zjawiska. Winny za ten stan rzeczy jest zespół czynników (w tym chemizacja rolnictwa), które negatywnie wpływają na kondycję pszczelich rodzin. Raport FAO informuje, że u pszczół dotkniętych syndromem masowego ginięcia występuje dużo wyższa liczba patogenów, pestycydów i pasożytów, podczas gdy u pszczół niedotkniętych syndromem ich liczba jest niższa. Pestycydy z grupy neonikotydów mogą w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia populacji pszczół. Związki te stosowane są w 140 różnych  rodzajach upraw. Pestycydy z tej grupy atakują i niszczą komórki nerwowe owadów.

W 2018 roku, po naukowej ocenie ryzyka, przeprowadzonej (na tej klasie pestycydów) przez Unię Europejską, został wprowadzony zakaz stosowania najniebezpieczniejszych neonikotydów, ponieważ stanowi poważne zagrożenie dla pszczół. 

Spośród zagrożeń wymienionych powyżej, Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że w Ostrowie wykryto zgnilca amerykańskiego, chorobę bakteryjną psczół miodnych. Lasecznik larwy najintensywniej działa w okresie wakacyjnym.

Z pozytywnych informacji należy przypomnieć iż już niedługo - czynione sąw tym względzie przygotowania - Ostrów Wielkopolski dołączy do projektu miasta przyjaznego pszczołom. Pomysłodawcą inicjatywy - utworzenia pasiek - jest radny Mateusz Nycek z prezydenckiego Klubu ,,Przyjazne Miasto". Jak podkreślał pomysłodawca, podstawą tej inicjatywy jest wymiar ekologiczny i edukacyjny.

Zachęcamy do pobrania załączników - materiałów edukacyjnych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

 

zródło grafik: www.ekokalendarz.pl

na podstawie m.in.: https://www.ekologia.pl/

ZałącznikiREKLAMA
Rafał Kaczmarew

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Piątek
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Dionizji, Leontyny, Mikołaja