AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Podsumowanie programu zadania publicznego

Powiat

5 września br. na Piaskach Szczygliczka miało miejsce podsumowanie programu zadania publicznego Powiatu Ostrowskiego pt. "Wpływ bezpieczeństwa seniorów Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku na ich jakość życia". To efekt działań programowych członków Koła Turystocyklistów działającego przy ostrowskim uniwersytecie pod kierunkiem pedagogów Ryszarda Dolaty i Eugeniusza Śniegockiego.

Galeria zdjęć


Prowadzący to spotkanie  Ryszard Dolata,  członek Zarządu OUTW omówił przebieg i efekty realizacji przedmiotowego programu. Podkreślił wagę i popularność tego przedsięwzięcia, co wskazuje na potrzebę kontynuowania podobnych zadań w przyszłości

Zauważył, że ważnym elementem w realizacji wymienionego programu zadania publicznego, na każdym jego etapie była współpraca słuchaczy OUTW z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Rezultatem tej współpracy i debaty była m.in. kampania antysmogowa, w której młodzież i seniorzy w roku akademickim 2019-2020 będą propagować czyste powietrze i środowisko naturalne wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i Powiatu Ostrowskiego. Efektem dialogu międzypokoleniowego, przy akceptacji prezydenta Miasta i starosty ostrowskiego, było m.in. opracowanie apelu do mieszkańców miasta i powiatu: Chrońmy nasze powietrze. Wzywamy do działania na rzecz czystego i zdrowego powietrza!

Okazało się, że młodzież i osoby starsze potrafią ze sobą rozmawiać i nawzajem wysłuchać, potrafią współpracować w tworzeniu nowych rzeczywistości. Z jednej strony młodzież,  pełna zapału i energii,  mająca ogromny potencjał  i  nie poddająca się schematom, a z drugiej ludzie dojrzali wyróżniający się doświadczeniem i mądrością.

Zagadnienia zadania publicznego były realizowane w kilku etapach z udziałem policji, straży pożarnej, lekarza i prawnika.

Podczas spotkania seniorów i młodzieży z mł. inspektorem Piotrem Wilkowskim, Komendantem Powiatowym Policji, któremu towarzyszyli naczelnicy wydziałów i dzielnicowi  z  terenu  miasta  można  było szczerze  porozmawiać o problemach związanych z bezpieczeństwem osób starszych. Dowiedzieć się o występujących zagrożeniach wobec seniorów, zwłaszcza o nasilających się oszustwach i kradzieżach oraz zapoznać się z działaniami  policjantów przeciwdziałającymi  takim  zjawiskom.  Ponadto  o  zagrożeniach  w  ruchu  drogowym,  sposobach  ich  unikania oraz konsekwencjach wypadków drogowych z udziałem pieszego, kierowcy i rowerzysty.

Na terenie Straży Pożarnej zrealizowano ćwiczenia z zakresu różnych technik gaszenia pożaru. W trakcie ożywionej debaty ze strażakami zapoznano się z zagrożeniami związanymi z pożarem.

Uczestnicy zadania publicznego zwiedzili Oddział Kardiologiczny Szpitala Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W trakcie spotkania z lekarzami z dużym zaciekawieniem wysłuchali informacji o bezpieczeństwie zdrowotnym osób starszych i osób młodych.

Wyjazdowe spotkanie seniorów OUTW do stanicy "Biały Orzeł" w Mojej Woli na terenie gminy Sośnie poświecono prawnym aspektom bezpieczeństwa osób starszych oraz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. W trakcie zajęć z prawnikiem zapoznano się z  problematyką bezpieczeństwa osób starszych w zakresie: postępowania w procesach spadkowych; sporządzania testamentu; zawierania niekorzystnych umów handlowych; oszczędzania w bankach oraz bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Ze szczególnym zainteresowaniem słuchaczy, zdających sobie sprawę, czym jest cyberprzestrzeń i jak może oddziaływać na ich życie spotkała się ta problematyka. Przedmiotem ożywionej dyskusji stały się pytania, jak zabezpieczyć się przy korzystaniu z telefonów komórkowych, Internetu, portali społecznościowych, zakupów w sieci oraz z usług bankowych. To sygnał, że tematyka bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni powinna znaleźć się w przyszłości w planach edukacyjnych  Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wszyscy uczestnicy spotkania wypełnili test do zadania publicznego p.n. Wpływ bezpieczeństwa seniorów OUTW na ich jakość życia. Podczas omówienia wyników testu mogli utrwalić wiedzę z tego zakresu. Najlepsi otrzymali pamiątkowe upominki.

W rozmowie ze mną Ryszard Dolata - koordynator tego zadania publicznego- stwierdził, że bezpieczeństwo każdego człowieka ma wiele obszarów,  w których mogą wystąpić zagrożenia dla zdrowia, życia i mienia. Dlatego pragniemy - podkreślił - uczulać ostrowskich seniorów na czyhające na nich niebezpieczeństwa w różnym wymiarze.

Grupa Turystocykliści  przyjęła  plan działania  na kolejny rok akademicki, w którym na uwagę zasługują wycieczki piesze i rowerowe nowymi, ciekawymi trasami na terenie powiatu ostrowskiego i milickiego, z atrakcyjnym programem. To realizacja podstawowego celu działalności członków grupy, jakim jest aktywność fizyczna, która z kolei wpływa na różne obszary naszego życia: zarówno na sprawność umysłową, jak i na integrację osób uczestniczących we wspólnych ćwiczeniach i wycieczkach rowerowych. Ponadto przewiduje się organizację kilkudniowej wycieczki na zwiedzenie Kotliny Jeleniogórskiej. Zgodnie z przyjęta tradycją, w ramach turystyki kulturowej postanowiono obejrzeć i przeżyć emocjonalnie występy baletu i tańca rosyjskiego w Operze Wrocławskiej oraz spektakl  Człowiek z Oklahomy  w  Teatrze  im.  Wojciecha Bogusławskiego  w  Kaliszu.  W  związku   z  dużym  zainteresowaniem  słuchaczy OUTW nowoczesnymi technologiami postanowiono, w ramach zleconych zadań publicznych, zorganizować spotkania seniorów pod hasłem Bądź bezpieczny w cyberprzestrzeni  oraz  kurs z zakresu bankowości, włączając w te przedsięwzięcia młodzież z Zespołu Szkól Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim.  Będzie to potwierdzeniem umacniania więzi międzypokoleniowej, do czego w ostrowskim uniwersytecie przykłada się wielką wagę.

Inf. Kazimierz Nawrocki

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

gapa
"Biały Orzeł" ;) dobre

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Środa
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Arnolda, Edgara, Elżbiety