AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Harcerski Złaz Hufca – rocznicowo

Turystyka

40 rocznica Stanicy Harcerskiej I 80 rocznica powstania Szarych Szeregów zdominowały tegoroczny, 54. Złaz Hufca – imprezę zamykającą sezon biwakowy ostrowskich harcerzy.

Relację z tego wydarzenia przygotowała specjalnie dla Tuby Ostrowa druhna Monika Myślińska:

 

Syrena zawyła równo o północy. W powietrzu unosił się czerwony dym. Młodzież wyszła z namiotów i dostała rozkaz by odnaleźć zaginionych przyjaciół… Po długich poszukiwaniach zabrzmiał gwizdek - a z nim zakończyła się harcerska gra nocna.

Złaz Hufca jest dla ostrowskich harcerzy corocznym świętem.

- To taki zlot harcerzy, który jest połączony z wędrowaniem wyznaczonymi wcześniej trasami, wykonywaniem zadań podczas wędrówki i integracją drużyny oraz poznawaniem świata dookoła nas - wyjaśnia Wiktoria Misiak z 100 Drużyny Wędrowniczej.

Tegoroczny Złaz trwał od 27 do 29 września, z bazą noclegową na Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”. Miejsce to wybrano nieprzypadkowo, ponieważ tegoroczny rajd połączony był z obchodami 40-lecia ostrowskiej Stanicy.

W piątek odbył się apel, w którym uczestniczyli nie tylko harcerze ale też liczni zaproszeni goście. Komendant Hufca hm. Jerzy Hnatyk wręczył podziękowania osobom, które przyczyniły się do rozwoju tego obiektu. Wybrzmiały nazwiska obecnych harcerzy, byłych instruktorów oraz przyjaciół ostrowskiego harcerstwa. Dzień zakończył się ogniskiem, na którym nie zabrakło gawęd, pieśni i wspólnych pląsów. Ale był to dopiero początek wrażeń.

- Obudziły mnie krzyki w namiocie. Usłyszałam syreny. Kiedy wyszliśmy z namiotu nagle zrobiło się czerwono od odpalonych rac - opisuje Aleksandra Olek, drużynowa 14 Drużyny Starszoharcerskiej - Krzyczeli, że „idzie wojna”. Na początku nie rozumiałam co się dzieję, ale ten krótki wstęp pozwolił domyśleć się o czym będzie tegoroczny złaz.

Treścią tegorocznego Złazu była 80 rocznica powstania Szarych Szeregów. Po krótkiej grze nocnej przyszedł czas by zregenerować się przed kolejnym emocjonującym dniem.

Głównym elementem rajdu była sobotnia gra, w czasie której uczestnicy wędrowali po czterech trasach dostosowanych do poszczególnych grup wiekowych. Na każdej z tras realizowano zadania związane z tematyką Złazu – pisano wiersze patriotyczne, przeprowadzano wywiady z mieszkańcami Ostrowa. Na uczestników czekały nie tylko wymagające zadania, ale i sporo kilometrów do przebycia.

- Wędrowanie jest nieodłączną częścią naszego harcerskiego życia - opowiada z uśmiechem druhna Aleksandra. – Chodzi o to żeby ruszyć się z miejsca i pokazać się trochę światu, ale też poczuć zmęczenie. Wtedy czujemy, że żyjemy, prawda? - dodaje z przekąsem.

Złaz Hufca zakończył się apelem w niedzielne przedpołudnie, na którym wręczono nagrody najlepszym drużynom. Wszyscy uczestnicy zabrali ze sobą pamiątkowe plakietki oraz spory bagaż wrażeń z tej ostatniej imprezy plenerowej w tym roku. Na kolejne biwaki i nocowanie pod namiotami harcerze muszą zaczekać do wiosny.

Zadanie dofinansowano z budżetu Miasta Ostrowa WIelkopolskiego.

Fot. Marek Marczak

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Czwartek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Arety, Marty, Marcina