AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Pułkownik Mozdyniewicz oficjalnie został generałem brygady

Powiat

W Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie odbyło się uroczyste pośmiertne mianowanie pułkownika dyplomowanego Mieczysława Mozdyniewicza- dowódcy pleszewskiego 70 Pułku Piechoty w latach 1927-1935 na stopień generała brygady. Decyzję o awansie podjął Prezydent RP Andrzej Duda, którego podczas czwartkowych uroczystości reprezentował minister Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera . Z kolei w imieniu Komendy Głównej OHP na uroczystość przyjechał Wojciech Boratyński, dyrektor wykonawczy ds. administracji i infrastruktury.

Galeria zdjęć


Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Zbawiciela w Pleszewie, której  przewodniczył ks. Henryk Lemke, a udział wzięli zaproszeni goście. Wśród nich pojawiła się Ewa Morell, córka pułkownika mieszkająca od dwóch lat w Polsce. Zaproszenie przyjął również syn Mieczysław, jednak z powodu  kłopotów zdrowotnych  nie był w stanie przylecieć do Polski z USA, gdzie mieszka na stałe. Jak zapewniał jego syn Piotr  - całym sercem i duszą jest w Pleszewie i bardzo dziękuje za tak zaszczytne uhonorowanie po latach jego ojca. Nie zabrakło również członków dalszej rodziny w osobach  siostrzeńca Roberta Kuscha i wnuka Piotra Wróblewskiego.

 - Po mszy  złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiątkową Jana Pawła II znajdującą się na budynku Domu Pomocy Społecznej. Później nastąpił przemarsz w asyście reprezentacji Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych do Centrum OHP. Zanim jednak rozpoczęły się główne uroczystości wmurowano kamień węgielny pod pomnik pamięci Wojska Polskiego na skwerze płk. dypl. Mieczysława Mozdyniewicza. W przyszłości  Zostaną na nim umieszczone tablice z nazwiskami wszystkich dowódców pułków pleszewskiego garnizonu: 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich, 70 Pułku Piechoty, 12 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty, 156 Pułku Artylerii Pancernej oraz 20 Pułku Artylerii Pancernej. Łącznie pojawi się na nim 21 nazwisk. - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor CKiW.

Kulminacyjnym  punktem  uroczystości było odsłonięcie na budynku administracyjnym CKiW OHP  tablicy pamiątkowej  z napisem:
„Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 11 marca 2019 roku mianował płk. dypl. Mieczysława Mozdyniewicza na stopień Generała Brygady" i wręczenie aktu nominacyjnego. Dokonał tego minister Andrzej Dera wraz z członkami rodziny generała brygady.  Uczestniczył również wraz z   szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Grzegorzem  Konopko przy wręczaniu  rodzinie aktu  mianowania.

 Nie zabrakło również wystąpień zaproszonych gości. Przemowy na cześć generała brygady wygłosili członkowie rodziny, minister Andrzej Dera oraz Wojciech Boratyński, który w imieniu Komendanta Głównego OHP  odczytał list.

 W uroczystościach mianowania pułkownika dyplomowanego Mieczysława Mozdyniewicza  na generała brygady udział wzięła m.in. młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, przedstawiciele Ochotniczych Hufców Pracy, instytucji państwowych, uczniowie ze szkół miasta i powiatu pleszewskiego, przedstawiciele samorządów wojewódzkich , władze samorządu miasta i gminy oraz powiatu pleszewskiego, reprezentacje wojskowych organizacji żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego i Związku Inwalidów Wojennych oraz mieszkańcy. Nie zabrakło również oficerów i żołnierzy jednostek wojskowych 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk oraz  Orkiestry Garnizonu Toruń   i  organizatorów wystawy sprzętu wojskowego.

Organizatorami byli: Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, Miasto i Gmina Pleszew oraz Powiat Pleszewski.


Rys biograficzny:

Mieczysław Stanisław Mozdyniewicz  na świat przyszedł 13 marca 1896  roku w Zbyszycach nad Dunajcem w Galicji (w powiecie nowosądeckim) w   rodzinie Juliana Mozdyniewicza i  Katarzyny (z domu Biernat). Przebieg jego kariery wojskowej jest imponujący. To wielki patriota, bohater, wybitny dowódca dowodzący dywizją w czasie walk nad Bzurą. We wrześniu 1939 roku trafił do niewoli niemieckiej, w której przebywał  przez pięć lat. Tam również walczył z okupantem zarzucając Niemcom m.in. łamanie Konwencji Genewskiej. Za to wielokrotnie był surowo karany i skazywany na izolację w bardzo ciężkich warunkach. Znamienny okazał się dla niego pobyt w Pleszewie, gdzie w 1927 roku został  dowódcą 70 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Pleszewie.

- Nie bez powodu uroczystości odbyły się w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP  w Pleszewie. To tutaj  były koszary wojskowe, w których  od zawsze stacjonowały siły obronne kraju, a do 1993 roku funkcjonował 20 Pułk Artylerii Przeciwpancernej- ostatnia jednostka .Po jego likwidacji obiekty w 1994 roku  przejęły  Ochotnicze Hufce Pracy. Tutaj też w dwudziestoleciu międzywojennym  stacjonował ze swoim wojskiem pułkownik Mozdyniewicz. - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

Pleszew  był dla niego miejscem, w którym spędził najszczęśliwsze lata swojego życia. Tu poznał  swoją ukochaną  żonę  Anielę z domu Janiak , to tu miał grono zaufanych przyjaciół i mnóstwo znajomych. Zasłynął nie tylko jako najdłużej dowodzący pułkiem, ale i też  nowatorskim podejściem do edukacji. Niepiśmienni żołnierze mieli na przykład możliwość nauki w szkole stworzonej w pułku, szansę na dalszy rozwój mieli też ci, którzy byli lepiej wyedukowani. Działało też  w nim Koło Towarzystwa Wiedzy Wojskowej, które zrzeszało oficerów. Ci zajmowali się m.in. analizowaniem zagranicznej literatury wojskowej czy prelekcjami na  temat różnych dziedzin związanych z wojskowością.

Niewiele osób  wie, że to  pułkownik Mozdyniewicz rozbudował pleszewskie koszary, w których stacjonował wraz ze swoimi żołnierzami. To za jego czasów powstała stajnia, magazyny i pralnia. W pracę zaangażowali się mieszkańcy Pleszewa, którzy często nie oczekiwali niczego w zamian. Z kolei pułkowa świetlica służyła za kino, została  też wyposażona w  radioodbiornik oraz bogaty księgozbiór. Dbał więc nie tylko o tężyznę  fizyczną, ale i rozwój intelektualny swoich podopiecznych. Nie sposób nie wspomnieć też  o tym, że wojsko czynnie uczestniczyło w  życiu społecznym mieszkańców Pleszewa.

Przez dekady postać pułkownika Mozdyniewicza była  zapomniana. Dopiero w ostatnich latach głośno zaczęto mówić o jego bohaterskiej  postawie, waleczności i całkowitemu oddaniu ojczyźnie. Dzisiaj już nie pułkownik dyplomowany, a generał brygady  jest symbolem walki o wolność i wzorem patriotyzmu dla wielu Polaków, szczególnie  dla młodych ludzi, którzy uczą się historii.  Po raz pierwszy starania o jego awans na generała brygady za Kampanię 1939  poczynił w 1946 roku   jego przełożony dowódca Armii Poznań gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba. Wówczas nie został on uwzględniony. Dopiero  44 lata po jego śmierci nastąpił ten ważny i dla niego i dla jego rodziny moment- został mianowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na stopień generała brygady. To ukoronowanie jego wojskowej kariery, ale i też podziękowanie od rodaków za wspaniałą postawę wobec kraju. 

Mirosław Mozdyniewicz  zmarł 26 października 1975 roku w Słupsku, gdzie  został pochowany na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Kaszubskiej. Jego przyjaciele - uczestnicy kampanii wrześniowej -postarali się , aby ostatnia droga pułkownika   odbyła się z należnymi mu  honorami wojskowymi.

Foto:Piotr Fehler

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

7
Niedziela
Czerwiec 2020
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ariadny, Jarosława, Roberta