AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Historia ,,pisana’’ grobowcami

Turystyka

Cmentarz na Rossie nie zniszczony setkami lat, ale w dużej części okresem bezmyślnych działań komunistycznych władz ZSRR.

Galeria zdjęć


6 października br. pierwszy raz w moich zagranicznych podróżach zwiedziłem zabytkowy zespół cmentarny w Wilnie na Rossie. Cmentarz, którego początki datują się na rok 1769 a więc o kilkadziesiąt lat wcześniej aniżeli powstały stary cmentarz w Ostrowie Wielkopolskim, powstały w 1782 r. czy warszawski cmentarz powązkowski, powstały w 1790 r.

 

Trochę historii

 

Cmentarz Na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych w którego skład wchodzi Stara Rossa, Nowa RossaCmentarz Wojskowy oraz mauzoleum Matka i Serce Syna.

Cmentarz na Rossie, to historia Polski i Polaków, ale także Wilnian oddanych Litwie i Polsce.

Według pochodzących jeszcze z XIX wieku koncepcji pierwsza wzmianka o pochówkach na tym terenie pochodzi z 1436, grzebano tu ofiary morowego powietrza, a pierwszy cmentarz zamiejski powstał z inicjatywy parafii św. Józefa i Nikodema za Ostrą Bramą w 1769, miał 3,5 ha i znajdować się miał pod opieką jezuitów z kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego.

 

Teraźniejszość wileńskiej nekropolii

 

Obecnie Cmentarz na Rossie jest nekropolią nad którą pieczę mają władze Wilna.

Niestety dewastacja cmentarza, jaka nastąpiła między innymi z winy zaniedbań i chęci likwidacji cmentarza przez władze ZSRR zniszczenia w okresie ZSRR – to spowodowała, że rekonstrukcja wielu zniszczonych nagrobków, czy wybudowanie ścieżek dostępu do poszczególnych grobów jest niemożliwa dla sfinansowania dla władz Wilna, które mają i tak wiele kosztów z rewitalizacji wileńskiej starówki zniszczonej, podobnie jak w przypadku nekropolii na Rossie nie prze wojnę, a komunistyczne władze ZSRR.

 

Jak wygląda obecnie cmentarz na Rossie, na którym spoczęły doczesne szczątki wielu polskich i litewskich Szczytnych Osób, w tym serce Marszałka Piłsudskiego i Jego Matki oraz pierwszej żony Marszalka Piłsudskiego, czy Joachima Lelewela przedstawia galeria aktualnych zdjęć wykonanych przez autora materiału.

 

Czy jest nadzieja na lepsze?

 

Tak. Była i jest nadzieja na lepsze dla wileńskiej nekropolii na Rossie dzięki  Społecznemu Komitetowi Opieki nad Starą Rossą, który został założony w 1990 roku z inicjatywy i przy wsparciu śp. Jerzego Waldorffa, prezesa Społecznego Komitetu Opieki nad Powązkami.

Działalność Komitetu, to przede wszystkim opieka nad pomnikami na Rossie, a także ich renowacja.

- Dla nas, Polaków na Litwie, ale także Litwinów cmentarz na Rossie to bardzo ważne miejsce dla zachowania naszej wspólnej polsko – litewskiej historii. To miejsce, naszej wielowiekowej wspólnej tradycji, pamięci historycznej, ale przede wszystkim pamięci o Tych, którzy wspólnie walczyli o wolność Obojga Narodów – podkreśla Alina Obolewicz, członek Społecznego Komitetu Opieki nad Pomnikami na Rossie, licencjonowany przewodnik po Wilnie i całej Litwie od 2004 r., prezes Polskiego Klubu Dyskusyjnego, osoba, która bardzo obiektywnie przedstawia wielowiekową historię Litwy i Polski, którą być może wielu nas, Polaków do końca nie rozumie.

 

O wileńskiej nekropolii na Rossie można dowiedzieć się na internetowej stronie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_Na_Rossie

 

Natomiast o działaniach Społecznego Komitetu opieki nad Starą Rossą na internetowej stronie

http://www.rossa.lt/index.php/komitet

 

 

Jak włączyć się w pomoc dla wileńskiego Cmentarza na Rossie­?

 

Na odnowę zabytków na wileńskiej Rossie można wpłacić na następujące subkonto w Warszawie:

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa
Konto Bank PEKAO SA Oddział w Warszawie
Nr 771240 6175 1111 0000 4576 4859

 

Tekst i zdjęcia: Henryk Janusz Olkiewicz

REKLAMA
Henryk Janusz Olkiewicz

Udostępnij:


Cmentarz na RossieWilnoTuba Ostrowa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

25
Piątek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Aureli, Kamila, Kleofasa
REKLAMA