AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Promocja książki Jarosława Biernaczyka „Ich korzenie tkwiły w Wielkopolsce. Żydzi z Ostrowa i Raszkowa na kartach historii”.

Nauka

11 grudnia 2019 roku w Sali audytoryjnej I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim miała miejsce promocja najnowszej książki Jarosława Biernaczyka „Ich korzenie tkwiły w Wielkopolsce. Żydzi z Ostrowa i Raszkowa na kartach historii”. Do rąk historyków i regionalistów trafiło interesujące opracowanie zawierające przegląd najnowszego stanu badań nad losami Żydów z Południowej Wielkopolski.

Galeria zdjęć


Publikacja jest efektem współpracy Ośrodka Badań nad Historią i Kulturą Żydów z Południowej Wielkopolski, jednostki naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego kierowanej przez dra Krzysztofa Motrę oraz lokalnych władz samorządowych Miasta i Gminy Raszków reprezentowanych przez burmistrza i z wykształcenia historyka Jacka Bartczaka. Listę donatorów książki tworzą Urząd Gminy i Miasta Raszków i Bank Spółdzielczy w Raszkowie. Jako miejsce wydania publikacji wymieniono Raszków i Wrocław.

Jarosław Biernaczyk nauczyciel historii w II Liceum Ogólnokształcącym im. W. Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim jest znanym badaczem regionalistą, autorem kilkuset artykułów zamieszczonych w prasie lokalnej i wydawnictwach naukowych. Współredagował i jest współautorem książek o charakterze popularnonaukowym obejmujących m.in. dzieje Ostrowa Wielkopolskiego, Raszkowa, Nowych Skalmierzyc, Ostrzeszowa i Odolanowa. W 2012 roku ukazała się poszerzona i poprawiona wersja „Słownika biograficznego Żydów Ostrowskich”. Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół wielonarodowej i wielokulturowej osmozy jaką tworzyli i kształtują absolwenci oraz wychowankowie ostrowskiego Gimnazjum Męskiego.

Dwa rozdziały książki autor poświęcił losom wybranych rodzin i znaczących postaci pochodzenia żydowskiego, które związane były z Ostrowem Wielkopolskim i Raszkowem. W rozdziale trzecim odsłonił historie żydowskich wychowanków Królewskiego Katolickiego Gimnazjum w Ostrowie. Rozdział zawiera kompletny wykaz Żydów absolwentów gimnazjum w latach 1849-1914 opracowany przez dra Edwarda Davida Lufta. Czwartą część autor poświęcił powrotom sentymentalnym potomków dawnych żydowskich mieszkańców Ostrowa i Raszkowa.

Wartość dodaną publikacji, oprócz zamieszczenia najnowszych wyników badań, stanowią bogate materiały źródłowe m.in. wykaz żydowskich absolwentów gimnazjum, dokumenty, fragmenty artykułów z dawnej prasy, zdjęcia i urokliwe pocztówki z widokami Raszkowa. Całość tworzy opracowanie naukowe o charakterze dokumentacyjnym i relacyjnym. Zagraniczny czytelnik może zapoznać się z bogatą treścią książki dzięki zamieszczonej angielskiej wersji językowej.

W trakcie spotkania promocyjnego autor przybliżył zgromadzonej publiczności najważniejsze zagadnienia badawcze, wymienił źródła inspiracji pojawiające się podczas powstawania książki, omówił przebieg zagranicznych podróży i towarzyszących im nostalgicznych spotkań z  potomkami żydowskich mieszkańców Ostrowa i Raszkowa. Listę najważniejszych postaci otwiera potomkini budowniczego ostrowskiej synagogi Bettina Lande-Tergeist. Wykład autora uzupełniły: dyskusja, pytania skierowane przez zainteresowanych czytelników i podpisywanie dedykacji.

dr Józef Pietrzak

 

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Czwartek
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Heloizy, Igora, Remigiusza
REKLAMA