AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

Centralna Starylizatornia już w marcu! /video/

Zdrowie

Bez tego miejsca nie jest możliwy rozwój oddziałów szpitala, ani przeprowadzanie żadnych zabiegów i operacji. Tym ważniejsze, że w ostrowskim szpitalu powstaje centralna sterylizatornia. Jak przekonują przedstawiciele wykonawcy, to będzie obiekt należący do czołówki tego typu obiektów w Polsce.
Nowa centralna sterylizatornia powstaje na parterze nowo wybudowanego skrzydła szpitala. Zamiast dotychczasowej ciasnoty pracownicy będą mieli do dyspozycji kilkaset metrów kwadratowych powierzchni wyposażonych w nowoczesne urządzenia.

- Już na etapie projektowania i budowy nowego skrzydła zaplanowaliśmy, że  w przypadku pozyskania środków finansowych będziemy budować centralną sterylizatornię. I to już staje się faktem. Prace są  realizowane, a wcześniej przygotowaliśmy montaż finansowy, który pozwolił budowę rozpocząć. Jest to znaczny wysiłek finansowy, bo całe zadanie kosztuje ponad 5 mln złotych – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Montaż finansowy przygotowany na potrzeby tej inwestycji obejmuje zaangażowanie środków z trzech źródeł.

Staraliśmy się o dotację z puli premiera i udało się nam na ten cel pozyskać kwotę 1,2 mln zł. To są znaczące środki, które pozwoliły nam rozpocząć przygotowania. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania tych środków – powiedział Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski. 

Z budżetu powiatu przeznaczy na ten cel 1,5 mln, a pozostałe środki to kredyt inwestycyjny, który na ten cel zaciągnął szpital.

- Nowa sterylizacja pozostanie w podziemiu, ale będzie to już zupełnie inny poziom, inna jakość. Wspólnie ze starostwem remontujemy i rozbudowujemy szpital. Jednak nie tylko same oddziały stanowią o jakości i świadczeniu usług w szpitalu. Postawiliśmy na rozwój oddziałów zabiegowych, ostatnim jest oddział okulistyki. To wszystko wymaga za sobą sprawnej sterylizacji – powiedział Dariusz Bierła.

Za inwestycją przemawiały nie tylko potrzeba rozwijających się oddziałów, ale fakt, że warunki pracy na steryzliacji nie zmieniły się od kilkudziesięciu lat.

- Będzie więcej urządzeń i wreszcie warunki odpowiadające wszelkim  rozporządzeniem ministra zdrowia - powiedział Rafał Wielebski szef sterylizatorni w ostrowskim szpitalu. –Minimalny czas potrzeby na to, aby urządzenie skażone mogło być ponownie użyte to ok. 5 godzin. Dziennie przygotowujemy ok. 20 wsadów sterylizacyjnych. Laikowi niewiele to mówi, ale to bardzo duża objętościowo ilość narzędzi.

Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Informer Med. Specjalizująca się tego typu inwestycjach i przeknują, że rozwiązania w Ostrowie będą naprawdę z najwyższej półki. Będą nie tylko nowoczesne urządzenia, ale także system  komputerowy monitorujący obieg tych narzędzi, etapy wykonywania czynności. W efekcie ma to dać 100 procentowa gwarancję sterylności.

- W szpitalu zamontowane zostaną urządzenia szwajcarskich producentów. To sprzęt z najwyższej światowej półki i w naszym przekonaniu będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu steryzlizatorni w Polsce. Zadanie bardzo ciekawe i wymagające. Realizacja wymagała skoordynowania wielu branż. Wymagało m.in. mlntazu ogromnych central wentylacyjnych, zlokalizowanych na dachu. Dzięki nim jest możliwość uzyskania podciśnienia  w poszczególnych strefach . Zastosowany sprzęt będzie szybszy, bardziej ekonomiczny w użytkowaniu i zdecydowanie delikatniejszy dla narzędzi, co wydłuży ich żywotność – powiedział Jędrzej Mroczyński z firmy Informer Med.

Prace budowalne rozpoczęły się 14 października 2019. Planowane oddanie do użytku to marzec 2020 roku.

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Piątek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa