Astoria znów okazała się lepsza

Druga kwarta meczu w Bydgoszczy, w której BM Slam Stal pozwoliła Astorii zdobyć 36 punktów (tyle samo co Stal w całej pierwszej połowie), zadecydowała o przegranej ostrowian 78:95 w pierwszym meczu rundy rewanżowej. Dziesiąta porażka w tym sezonie znów skomplikowała sytuację ostrowian w tabeli Energa Basket Ligi.

Pierwsze punkty w meczu zdobyli gospodarze po rzutach wolnych. Ostrowianie w pierwszych akcjach próbowali rzutów za trzy i choć dopiero za trzecim razem udało się to Garbaczowi, to i tak Stal objęła prowadzenie (2:3).  Kolejne punkty dorzucił Jevtović, ale później przez ponad dwie minuty ostrowianie nie mogli trafić do kosza rywali i choć faulowany Serb przełamał złą passę, to trafił tylko raz, dzięki czemu w połowie kwarty gospodarze prowadzili 10:6. Kolejne minuty bez punktu zmusiły trenera Majewskiego do poproszenia o przerwę, na trzy minuty przed końcem kwarty przy wyniku 13:6. Po przerwie dwie akcje stalowcom znów nie wyszły, ale później rozpoczął swój show Daniel Szymkiewicz. Ostrowianin w kolejnych trzech akcja popisywał się akcjami 2+1, co sprawiło , że na pół minuty przed końcem kwarty mieliśmy remis 15:15. Ostatnie sekundy również lepiej rozegrali ostrowianie. Gospodarze co prawda zdobyli w swojej akcji punkty, ale w odpowiedzi Dylewicz rzucił trójkę i po pierwszej kwarcie mieliśmy wynik 17:18.

Drugą kwartę bydgoszczanie rozpoczęli z dużym animuszem. Na początek zdobyli trójką, a po dwóch minutach prowadzili 24:20. Stalowcy znów pudłowali rzucając za trzy. Po trójce dobrze znanego w Ostrowie Michała Chylińskiego zrobiło się 29:22 i o czas musiał znów poprosić Łukasz Majewski. Po przerwie punkty zdobył Jevtović, ale później Chyliński i spółka zaaplikowali ostrowianom  11-punktową serię, uciekając na 40:24. Ostrowianie nie trafiali z akcji, nie trafiali z rzutów wolnych, aż trwający blisko trzy minuty impas przełamał szybką akcją Threatt. Gospodarze jednak imponowali szczelną obroną i pomysłowymi atakami, nie dając szans stalowcom na odrabianie strat. Jedyną dobrą rzeczą, którą o drugiej kwarcie można napisać, to że w końcu się skończyła…

Szybkie punkty Zębskiego na początku kwarty trzeciej zbliżyły gospodarzy do 20-punktowej przewagi (55:36), ale kolejne 2+1 Szymkiewicza i duża aktywność debiutanta Jacksona nie pozwoliły gospodarzom rozwinąć skrzydeł. Było to jednak zbyt mało by odrabiać straty. O ile w drugiej kwarcie brakowało agresywnej gry Stali, o tyle w trzeciej ostrowianie szybko złapali pięć fauli, a dodatkowo z parkietu został usunięty Jarosław Mokros. Paradoksalnie sytuacja ta pobudziła jego ko kolegów do lepszej gry. Trójka Szymkiewicza dała sygnał do odrabiania strat i po kilku udanych akcjach przy wyniku 61:52 trener Gronek musiał poprosić o przerwę. Pozwoliło to gospodarzom wyhamować impet Stali, a w kolejnych minutach przewaga Astorii oscylowała wokół 10 punktów. Kiedy po trafieniu Threatta na 66:58 wydawało się, że końcówka kwarty znów należeć będzie do Stali, seria nieudanych akcji sprawiła, że gospodarze ponownie odskoczyli na 71:58 i dopiero dwa rzuty wolne Threatta zmniejszyły straty do 11 punktów przy wyniku 71:60.

Pięć punktów Astorii na początku czwartej kwarty rozwiało wszelkie nadzieje na odwrócenie losów meczu. Już po pół minucie trener Majewski musiał prosić o czas przy wyniku 76:60. Wszelkie próby odrabiania strat przez Stal nie przynosiły efektu. Gospodarze utrzymywali bezpieczną kilkunastopunktową przewagę, która przez chwilę wynosiła nawet 20 punktów, by ostatecznie zwyciężyć 95:78.

Enea Astoria Bydgosz – BM Slam Stal Ostrów 95:78 (17:18, 36:18, 18:24, 24:18)

Astoria: K. Clyburn 4, M. Zębski 7, M. Chyliński 19, A. Walton 9, A. Kemp 16, D. Szyttenholm 2, M. Aleksandrowicz 5, M. Krasuski 0, M. Nowakowski 19, Ł. Frąckiewicz 12, M. Nowakowski 2

Stal: J. Threatt 14, J. Mokros 6, N. Jevtović 12, J. Garbacz 6, P. Dambrauskas 11, S. Ryżek 0, Ł. Wiśniewski 5, D. Szymkiewicz 19, D. Jackson 2, F. Dylewicz 3