AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Rusza piąta edycja teleopieki

Miasto

15 stycznia 2020 roku ruszy piąta już edycja programu „Teleopieka”. Dzięki niemu osoby samotne, po 60. roku życia, mieszkającą na terenie Ostrowa Wielkopolskiego, które ze względu na swój stan zdrowia wymagają dodatkowego monitoringu, będą mogły poczuć się bezpiecznie. Udział w programie jest bezpłatny. Od tego roku jego uczestnicy korzystać będą z nowych opasek, które m.in. umożliwią rozmowę z telecentrum bez konieczności użycia telefonu.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo ostrowskich seniorów, w kwietniu 2016 roku, w Ostrowie Wielkopolskim wprowadzony został program teleopieki.

- Zależało nam na tym, by samotni ostrowscy seniorzy czuli się w swoich domach bezpiecznie. Wprowadziliśmy zatem system, który pozwala na wezwanie pomocy w każdych okolicznościach - niezależnie, czy jest to pomoc medyczna, zagrożone jest bezpieczeństwo, czy po prostu potrzebne jest wsparcie. System się sprawdza, stąd jego kontynuacja w kolejnym roku. W 2020 będzie to już jego piąta edycja – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W 2019 roku z teleopieki korzystało 60 ostrowian. Przez ten czas wykonano 103 połączenia alarmowe. Wśród nich są interwencje – m.in. przewrócenie się - wezwanie osoby najbliższej, kontakt z osobą wskazaną w formularzu; wezwanie pogotowia ratunkowego, brak kontaktu głosowego z teleopieką – zawiadomienie rodziny celem sprawdzenia stanu zdrowia osoby, ale także połączenia wykonane przez seniorów, by skontrolować działania systemu. 15 stycznia rusza kolejna edycja programu.

- Usługa adresowana jest do osób samotnych, starszych, niepełnosprawnych po 60. roku życia. By wezwać pomoc wystarczy nacisnąć przycisk SOS, za pomocą którego nawiązuje się połączenie z całodobowym telecentrum opieki. Centrum, dzięki  zgromadzonym wcześniej informacjom, od razu identyfikuje osobę zgłaszającą. Informacje są w razie potrzeby przekazywane także służbom ratunkowym, skracając ich czas dotarcia na miejsce – tłumaczy Dorota Krysiak-Molenda, kierownik Dziennego Domu Senior+.

Od tego roku uczestnicy programu korzystać będą z nowych opasek. Tak, jak do tej pory, posiadać one będą przyciski SOS (w tym przypadku oznaczone alfabetem Braille’a). Nowe modele wyposażone będą jednak w lokalizator GPS, który wskaże dokładne miejsce przebywania użytkownika. Poza tym umożliwią dwustronną komunikację głosową – w sytuacjach alarmowych automatycznie wywołają połączenie z opiekunem bezpośrednio z opaski.

System teleopieki finansowany jest z budżetu Miasta. Użytkownik nie ponosi żadnych kosztów związanych z realizacją usługi.

By zostać użytkownikiem systemu teleopieki należy:                                                  

1. Zgłosić się do Dziennego Domu „Senior+” w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Limanowskiego 17, (tel. 62 720 48 26) celem zapoznania się z usługą teleopieki.

2. Wypełnić i podpisać stosowne formularze niezbędne do realizacji usługi.


Inf. Artur Kołaciński
Biuro Prasowe UM
Foto: www.sidly-care.eu

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Michaliny, Michała, Rafała
REKLAMA