AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Strzygi, wije i upiory - czyli magia na czasie

Kącik Prasowy

Sezon na strzygi, czarownice, wężowije i inne dziwne stwory został na nowo rozpoczęty a to za sprawą rodzimego tworu fantasy, czyli nowej odsłony "Wiedźmina" (mowa o serialu). Niemniej jednak nie o "Wiedźminie" rzecz traktować będzie, acz mocno z tematem owym związane. Przy okazji zagłębiania się w ten bogaty świat tego cyklu zmagań bohatera ze stworami dziwnymi, warto okiem spojrzeć – i przypomnieć sobie – inny cykl wydawniczy, będący zbiorem podań o różnych słowiańskich istotach. Ale i nie tylko o nich.

REKLAMA
REKLAMA

Wspomniany powyżej cykl to "Legendarz", wydawany nakładem wydawnictwa BOSZ. Czym jest ów cykl? W paru słowach – posiłkując się recenzją portalu książkowego – „Legendarz” to seria, która zabiera Czytelników w tajemniczy świat baśni i legend, zamków, smoków, zjaw, upiorów, świętych i demonów. Dzięki tej serii odkrywać można i poznawać dawne wierzenia, magiczne stwory, bajania ludowe oraz podania, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Przypomnijmy wypowiedź pomysłodawców tego projektu (a zaczęło się to wszystko od „Bestiariusza słowiańskiego”), którzy na swojej stronie, wypowiadają się na ten temat w ten oto sposób:

„(…) W polskich baśniach i legendach drzemie olbrzymi niewykorzystany potencjał. Najdobitniej udowodnił to Sapkowski. Jego pierwsze wiedźmińskie opowiadanie stanowiło przecież adaptacją ludowej powiastki „O żołnierzu i królewnie strzydze”. Dziś w dobie święcącej triumfy gry The Witcher może warto przypomnieć o tych konotacjach. Warto też wspomnieć , że twórcy trzeciej części Wiedźmina przy dobieraniu bestiariusza oficjalnie inspirowali się mocno naszym Bestiariuszem Słowiańskim. Świadczy to o tym, że nieco uwspółcześniona i podana w odpowiedni sposób fantastyka ludowa może być i jest atrakcyjna dla szerokiej grupy odbiorców.

Dlatego też postanowiliśmy w taki właśnie, przystępny sposób opisać świat Legendarza, świat w którym osadzone są polskie baśnie, legendy i podania. Ta bardzo konkretna rzeczywistość fantasy ma swoją geografię, historię, unikalne rasy, profesje, własne wierzenia i magię a przede wszystkim własne legendy. Wszystkie te elementy postaramy się w miarę możliwości opisać na niniejszym blogu. Oczywiście dla spójności przedstawionego świata. nie unikniemy pewnych autorskich uzupełnień, skrótów, syntez ,czy pospolitego fantazjowania. Niemniej wszystko to dziać się będzie z poszanowaniem dostępnej nam wiedzy etnograficznej i ducha ludowych opowieści.(…)”

Każda z książek tej serii wzbogacona jest o piękne ilustracje. Dotychczas z tego cyklu ukazały się m.in. :

  1. Bestiariusz słowiański
  2. Duchy polskich miast i zamków
  3. Księga smoków polskich
  4. Księga zbójników karpackich
  5. Święci i biesy

Pełna oferta dostępna jest na stronach księgarni internetowych. Na pewno jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce zgłębić niesamowite światy fantazji, ale i dla tych, którzy ciekawi są poszerzenia wiedzy o świecie stworów, w książkach o bohaterskim wiedźminie, występujących. Dla nieco młodszych czytelników polecamy pozycję "Bestiariuszek. Niewidzialni pomocnicy" jako wstęp do poznawania dalszych pozycji z tego cyklu. Zapraszamy zatem do lektury!

REKLAMA
Rafał Kaczmarew

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Sobota
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Arety, Marty, Marcina
REKLAMA