AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Zmarła harcmistrzyni Daniela Olkiewicz

Miasto

W wieku 100 lat zmarła harcmistrzyni Daniela Olkiewicz – komendantka Hufca Harcerek w Ostrowie Wielkopolskim i Kępnie, wieloletnia instruktorka Kręgu im. Szarych Szeregów.

REKLAMA

W sobotę 1 lutego 2020 roku zmarła najstarsza ostrowska harcerka, wieloletnia nauczycielka i instruktorka ZHP harcmistrzyni Daniela Olkiewicz.

„Druhna Danusia”, bo tak zwracali się do niej wszyscy harcerze, przez całe życie związana była z harcerstwem. W wieku 12 lat wstąpiła do Drużyny Harcerek im. Emilii Plater w Ostrowie Wielkopolskim składając Przyrzeczenie Harcerskie, któremu wierna była do ostatnich swoich dni. W roku 1935 była uczestniczką historycznego I Zlotu ZHP w Spale. Mając 16 lat założyła Drużynę Harcerek im. Hanny Doroty Chrzanowskiej, zdobywając w kolejnych latach szlify instruktorskie. Po wybuchu II wojny światowej utworzyła konspiracyjny zastęp harcerek.

W roku 1945 reaktywowała harcerstwo żeńskie w Ostrowie by wkrótce objąć funkcję komendantki Hufca Harcerek, a rok później podjęła się również kierowania żeńskim harcerstwem w Kępnie. W trakcie swojej służby instruktorskiej była organizatorką licznych biwaków i obozów harcerskich. W roku 1974 została członkinią Komisji Historycznej ostrowskiego hufca, a od roku 1981 była zastępczynią komendanta Kręgu Instruktorskiego im. Szarych Szeregów w Ostrowie Wielkopolskim.

Zawodowo była nauczycielką, przez wiele lat związaną z ostrowskim Studium Nauczycielskim. W swojej byłej szkole we wrześniu ubiegło roku świętowała 100 urodziny.

- Pamiętam pierwszy dzwonek w tej szkole. W tej auli była moja klasa – wspominała wówczas. – Nauczycielką stałam się gdy miałam 14 lat, kiedy zostałam zastępową. Już wtedy myślałam jak uczyć innych, żeby oni zrozumieli wszystko to czego się uczą.

Za swoją działalność została uhonorowana m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”. W dniu 100 urodzin otrzymała Statuetkę "Fryderyka" IV LO.

 

Komendantka Hufca ZHP Ostrów Wielkopolski w związku ze śmiercią śp. hm. Danieli Olkiewicz ogłosiła w hufcu żałobę na okres 1 miesiąca.

 

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Eleonory, Lenki, Kiejstuta