AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Netflix i masaże – to nie plan na wieczór, a nowoczesne benefity pracownicze

Kącik Prasowy

Firma Zappos oferuje swoim pracownikom darmową myjnię samochodową, w Japonii można skorzystać z urlopu złamanego serca, a w Wielkiej Brytanii pracownicy mogą liczyć na Botox Leave – urlop w celu zadbania o atrakcyjny wygląd. Światowe marki prześcigają się w oferowaniu coraz ciekawszych benefitów pracowniczych. Według danych Sedlak&Sedlak 82% polskich firm oferuje benefity pozapłacowe swoim pracownikom [1]. I nie jest to już wyłącznie prywatna opieka zdrowotna.

REKLAMA
REKLAMA

1. Platformy serialowo-filmowe
Według badania Gemius/PBI w samym grudniu 2019 r. z Netflixa korzystało 5,3 mln polskich internautów [2]. Polacy kochają filmy i seriale – grzech tego faktu nie wykorzystać w batalii o wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Świetnym wyjściem poza standardy jest benefit w formie abonamentu Netflix. Koszt nieduży, a radość wielka. Firma oferująca takie rozwiązanie to pracodawca wart uwagi, szczególnie wśród młodego pokolenia.

2. Wyjazdy językowe
Polacy chcą się rozwijać i uczyć. Z danych Pracuj.pl jasno wynika, że 28% pracowników oczekuje od pracodawcy dofinansowania do nauki języków obcych [3]. A ta nie musi być nudna – można ją połączyć z wyjazdem i integracją pracowników. – W Angloville kierujemy benefity językowe do osób zainteresowanych rozwojem swoich umiejętności językowych. Z rozmów z klientami jasno wynika, że pracownicy cieszą się z tak dopasowanego benefitu i co najważniejsze – chętnie z niego korzystają – mówi Michał Kelles-Krauz z Angloville, firmy oferującej wyjazdy językowe do angielskich wiosek, w których nie usłyszymy słowa po polsku. Nowoczesne zajęcia opierają się na zanurzeniu w języku, co stanowi skuteczną naukę angielskiego.

3. Dopłaty do dojazdów do pracy
Z raportu pt. „Benefity – czyli co motywuje pracowników”, przygotowanego przez portal Pracuj.pl wynika, że 20% badanych oczekuje od pracodawcy benefitu w postaci dofinansowania dojazdów do pracy [4]. Pod tym pojęciem kryją się zarówno samochody służbowe, ale także dofinansowanie dojazdów, umożliwiające korzystanie z wypożyczalni samochodów, skuterów i rowerów. To istna rewolucja w benefitach i z pewnością będzie to jeden z wiodących trendów w najbliższych latach.

4. Masaże i zajęcia fitness w miejscu pracy
Badanie PWC pokazuje, że 64% firm w Stanach Zjednoczonych wprowadziło już benefity pracownicze mające na celu redukcję stresu i poprawę zdrowia [5]. Pracodawcy zza oceanu doskonale zdają sobie sprawę, że wypoczęty pracownik to szczęśliwy i wydajny pracownik. Trend ten małymi kroczkami pojawia się również w Polsce – stąd pojawienie się benefitów z kategorii well-being, obejmujących na przykład masaże w miejscu pracy czy zajęcia fitness. Można śmiało zaryzykować tezę, że za kilka lat będzie to w wielu firmach standardem.

5. Darmowe lunche, owoce i soki
Jedną z ulubionych czynności w miejscu pracy jest... spożywanie posiłków! Nic dziwnego – nawet najlepsze auto nie pojedzie bez paliwa. Według danych portalu Pracuj.pl ponad połowa badanych osób oczekuje dofinansowania do obiadów [6]. Coraz popularniejszymi benefitami są już darmowe lunche, owoce czy soki. Trend ten można już zauważyć w wielu ogłoszeniach o pracę.

 

[1] Sedlak&Sedlak, Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2019 roku
[2] Badanie Gemius/PBI za grudzień 2019, oprac. WirtualneMedia.pl
[3] Raport Benefity oczami pracowników, Pracuj.pl, 2018
[4] Raport Benefity – czyli co motywuje pracowników, Pracuj.pl, 2019
[5] Raport Health and Well-being Touchstone, PWC, 2019
[6] Dane Pracuj.pl

Inf. Karolina Kędziora

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Linda
Witajcie moi drodzy ludzie, jestem Linda McDonald, obecnie mieszkająca w Austin Texas w USA. W tej chwili jestem wdową z trójką dzieci i utknąłem w sytuacji finansowej w kwietniu 2018 r. I musiałem refinansować i opłacić rachunki. Próbowałem szukać pożyczek od różnych firm pożyczkowych, zarówno prywatnych, jak i korporacyjnych, ale nigdy z sukcesem, a większość banków odmówiła mi kredytu, nie daj się zwieść tym oszustom, którzy nazywają ich pożyczkodawcami, wszyscy są oszustwem, wszystko czego chcą to twoje pieniądze i dobrze ich nie słyszysz, oni zrobili mi to dwa razy, zanim spotkałem pana Davida Wilsona, najciekawsze jest to, że moja pożyczka została przekazana mi w ciągu 74 godzin, więc radzę skontaktować się z panem Davidem, jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem pożyczki i masz pewność, że możesz go spłacić na czas, możesz skontaktować się z nim przez e-mail ……… (davidwilsonloancompany4@gmail.com) Brak kontroli kredytowej, brak podpisu z jedynie 2% oprocentowaniem, lepsze plany s

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Wtorek
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Ireny, Kleopatry, Witalisa
REKLAMA