AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

14 lutego - nie tylko święto zakochanych

Kącik Prasowy

Data ta kojarzy nam się jednoznacznie z Walentynkami - Dniem Zakochanych. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Mało jednak kojarzony jest fakt, że święty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych, ale i osób chorych na padaczkę (epilepsję - od greckiego czasownika epilambanein, który oznacza atakować, chwycić, napaść, posiąść) tzw. chorobę świętego Walentego. Rzymianie nazywali epilepsję "morbus comitialis" (choroba sali obrad). 14 luty to światowy Dzień Chorego na Padaczkę.

REKLAMA

Epilepsja jest jedną z najczęściej występujących chorób neurologicznych, dość popularnych chorób, a najczęstszą chorobą neurologiczną wieku dziecięcego. Większość rozpoznań – wg źródeł specjalistycznych – bo aż 75% przypada na okres od urodzenia do 19 roku życia. W dzieciństwie wśród przyczyn wystąpienia padaczki wyróżnia się przede wszystkim:

- niedotlenienie okołoporodowe i mózgowe porażenie dziecięce,

- choroby genetyczne i wrodzone,

- neuroinfekcje, 

- hipoglikemię i urazy głowy.

U dorosłych najczęstszą przyczyną pojawienia się ataków padaczki mogą być urazy głowy, nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie rozsiane czy też stwardnienie hipokampa. U osób starszych natomiast wyładowania te mogą być spowodowane przez udar mózgu, guz mózgu, uraz mózgu i choroby otępienne. Wystąpienie napadu padaczkowego trudno jest przewidzieć w czasie, jednakże przewidzieć można takie sytuacje w oparciu o informacje o czynnikach, które takie napady mogą sprowokować, a mogą być prowokowane np. przez:

 • urazy głowy
 • przemęczenie, a zwłaszcza brak snu
 • silny stres, emocje
 • duży wysiłek fizyczny (umiarkowany działa korzystnie)
 • gorączka
 • hipoglikemia
 • picie alkoholu l zażywanie narkotyków
 • błyski świetlne mogą być przyczyną padaczek fotogennych
 • dźwięki mogą być przyczyną padaczek audiogennych
 • nagłe bodźce słuchowe, wzrokowe czy nagła zmiana pozycji ciała mogą być przyczyną padaczki z zaskoczenia
 • wahania hormonalne u kobiet (ataki częstsze są np. przed miesiączką)

Z powyższego wyłania się informacja, że z chorobą tą możemy się zetknąć w różnym wieku i, co najważniejsze, – a co również obala jeden z mitów krążących wśród społeczeństwa – choroba ta nie jest dziedziczna. 

„Etiologia choroby możne mieć podłoże genetyczne ale, to nie jest to jedyny powód. Wszystko, co zakłóca aktywność komórek nerwowych, począwszy od nieprawidłowego rozwoju mózgu choroby lub uszkodzenia mózgu mogą powodować epilepsję. Guzy mózgu, zapalenie opon mózgowych i innych infekcji mózgu, gorączka, choroba Alzheimera, urazy głowy, a nawet alkoholizm może być również odpowiedzialny za ataki.”

(źródło: https://www.forumneurologiczne.pl/artykul/padaczka-fakty-i-mity/12233)

Podstawą leczenia tej choroby są leki przeciwpadaczkowe, które powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i typu występujących u niego napadów. O wyborze leku powinny decydować również inne czynniki, takie jak: wiek czy ryzyko wystąpienia działań niepożądanych - te aspekty zawsze jednak uwzględnia lekarz specjalista (neurolog). 

Dla niepogodzonych z epi-agresorem życie jest trudne, by nie rzec ciężkie. Wiele z takich osób zamyka się w domach, odgradza od dawnych znajomych, często utwierdzając się w przekonaniu, że są gorsi. Nie dziwi ten fakt w zestawieniu z danymi, wśród których wiele osób z tą przypadłością nie znajduje trwałego zatrudnienia (przyczyna stanu rzeczy leżąca nierzadko po stronie pracodawcy). To jeden z aspektów życia z tą dolegliwością.

Nierzadko osoby borykające się z tą chorobą, są osobami z kręgu osób znanych, które dopiero po czasie ujawniły, że cierpiały z tego powodu. Sporym zaskoczeniem może w tym wypadku być przykład nieżyjącego już artysty, Prince'a Rogera Nelsona - lepiej znanego jako Prince* - który w 2009 roku przyznał się w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS, że zmagał się z epilepsją. Innymi przykładami mogą być: największy kompozytor w historii Kanady, Neil Young,  a także w rockman Ian Curtis. Nie sposób pominąć przykładu znanego amerykańskiego rapera, Lil Wayne'a, który leczy się na tę chorobę od wielu lat.

Z czasów wcześniejszych wśród osób chorujących na epilepsję, wymienić można: Juliusza Cezara, Sokratesa, Napoleona Bonaparte, Iwana V Romanowa, Papieża Piusa IX, Włodzimierza Lenina, Fiodora Dostojewskiego, Aleksandra Wielkiego, Joannę d’Arc, Karola Wielkiego, Moliera, Alfreda Nobla i Vincenta van Gogha.

Zatem pamiętajmy, mając takie osoby w swoim otoczeniu, że to osoby niczym się od nas nie różniące - tylko mają natrętnego przyjaciela. Epi-"przyjaciela". 

Z okazji 14 lutego Redakcja życzy udanego dnia!

*https://muzyka.interia.pl/pop/news-gwiazda-ujawnia-bylem-chory,nId,1642396


[1] https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/padaczka-epilepsja-przyczyny-objawy-leczenie-aa-8qdm-Zqs1-5Ptt.html

ZałącznikiREKLAMA
Rafał Kaczmarew

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Piątek
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Eleonory, Lenki, Kiejstuta