AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Międzynarodowy Dzień Teatru w Fanaberii

Rozrywka i kultura

W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru, w ostrowskiej Fanaberii będziecie mogli zobaczyć spektakl "Dwa razy dwa cztery, czyli wszystko, co piękne i wzniosłe" wg opowiadań Fiodora Dostojewskiego. W spektaklu w reżyserii Małgorzaty Szyszki wystąpi Jerzy Łazewski.

Spektakl ten to opowieść o skromnym urzędniku państwowym w carskiej Rosji. W jego życiu na pozór nic specjalnego się nie zdarzyło. Codziennym rytuałem jest pokonywanie niewielkiej odległości swego gabinetu od biurka do pieca i wspominanie najważniejszych momentów jego życia - chwil, które nadal są w nim bardzo żywe. Prowokuje go do kolejnych przemyśleń, by odpowiedzieć sobie na podstawowe pytania, kim tak na prawdę jest, jakie są jego uczucia, czego się boi, a co sprawia mu prawdziwą przyjemność i radość.

Na scenie widzimy człowieka, który swoje kompleksy i niepokoje chce przezwyciężyć walcząc z prawdziwymi, ale też z wyimaginowanymi rywalami. Swoje porażki i niespełnienia w pewien sposób próbuje odreagować na ukochanej Lizie, kobiecie, która paradoksalnie mogła być jego największym ratunkiem. Bohater lękając się odrzucenia tworzy własny świat, w którym rządzą: porażki, rozczarowania, lęki, choroba i... liczby.

I gdy już zaczynamy mu wierzyć, że otaczający go świat jest okrutny i nie do pokonania, niespodziewanie pojawia się światełko w tunelu - chwila autentycznej refleksji, która ma to wszystko zmienić. Nasz bohater, jak to często u Dostojewskiego, ma się odrodzić na nowo. Czyżby to mimo wszystko była tylko jedna z wielu jego póz życiowych?

W teatralnej opowieści widz przekonuje się, że wszelkie próby tworzenia programów społecznych i systemów etycznych są absurdalne z założenia, ponieważ oparte są na rozumie, podczas gdy motorem ludzkich zachowań jest zawsze nieprzewidywalny kaprys. Kaprys Boga? A może losu? Czy też naszej nieposkromionej cielesnej natury?

Sztuka zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie na najlepsze przedstawienie na Festiwalu Sztuki Jednego Aktora we Wrocławiu w 2003 roku oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na tym Festiwalu za najlepszy autorski scenariusz dla Małgorzaty Szyszki i Jerzego Łazewskiego.

Spektakl odbędzie się 27.03 o godzinie 20:00. Bilety w cenie 30zł do nabycia w dniu spektaklu.
Rezerwacja na mail: fanaberiaostrow@gmail.com

REKLAMA
Julia Latajka

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

31
Wtorek
Marzec 2020
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
242526272829
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Balbiny, Kamila, Kornelii