AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Śpiew to sposób na szczęśliwe życie

Miasto

Chór LIRA pod batutą Łukasza Naczke, skupiający w swoich szeregach niewidomych, słabo widzących i innych osób niepełnosprawnych, od czterech dekad nieprzerwanie obecny w przestrzeni kulturalnej Ostrowa Wielkopolskiego i regionu udowadnia, że śpiew to sposób na szczęśliwe życie. Jednocześnie forma terapii, która przyczynia się do integracji środowiska, poprawy koncentracji, sprawności ruchowej i umysłowej.

Galeria zdjęć


Dzięki wytrwałości i systematycznemu podnoszeniu swoich umiejętności wokalnych chór "Lira" zdobył na przestrzeni lat dużą sympatię i uznanie widowni w różnym wieku, jest zapraszany przez wiele środowisk na koncerty, imprezy okolicznościowe i spotkania integracyjne. Szczególnym uznaniem publiczności obecnej w sali Ostrowskiego Centrum Kultury cieszą się cykliczne koncerty z okazji Dnia Matki, Dnia Białej Laski i pieśni patriotycznych, zaś w ostrowskich i okolicznych kościołach kolędy i pastorałki. Chór jest też obecny ze swoimi utworami wśród seniorów i w środowiskach wiejskich. Spotkał się z podziwem i ogromną sympatią podczas koncertów na Litwie, Ukrainie, Węgrzech, Francji i Włoszech.

Wielką zasługę w rozwój chóru wniósł długoletni Prezes Zarządu Ryszard Zapart, który wytyczył zespołowi zaszczytne cele i wraz z długoletnią dyrygent Jadwigą Smok wprowadził je w życie.

Pani Bogusława Spitalniak, Prezes Stowarzyszenia Śpiewaczego "Lira" w rozmowie ze mną podkreśliła, że dzięki ambitnym i pełnym pasji osobom, ich aktywności w ramach muzyki chóralnej występy chóru wzruszają i wyzwalają ogromne emocje. Wspólne śpiewanie - dodała - daje chórzystom wiele radości, zadowolenia i pozytywnego nastawienia do życia, jest też skuteczną formą rehabilitacji. Zespół tworzy jedną wielką rodzinę, która wzajemnie się wspiera.

Pani Bożena Wojtczak, która z dorosłą córką Marleną niepełnosprawną na wózku inwalidzkim od lat śpiewają w chórze "Lira" stwierdziła, że dla niej śpiew w chórze to ciekawa i twórcza forma spędzania wolnego czasu. Kształtuje przy tym wrażliwość, uwalnia od napięć, pomaga w rozwoju pamięci, daje chęć do życia, pozwala poznać wielu wspaniałych ludzi i utrzymywać dobre relacje z bliskimi. To najlepsze antidotum na depresje i starość.

Dla Łukasza Naczke to wielki zaszczyt prowadzić chór złożony ze wspaniałych i utalentowanych ludzi, którzy pokazują, jak w starszym wieku można odnosić sukcesy, być docenianym i podziwianym. Lubię pracę za starszymi - dodał - Czerpię od nich niesamowitą energię, starając się dawać w zamian podobną. Wyraził przekonanie, że przy stale wzbogacanym repertuarze, w tym śpiewaniu melodii z tamtych lat, chór "Lira" zaskoczy jeszcze niejeden raz swoich starych i nowych sympatyków.

Patrząc na dorobek chóru "Lira" wszystkim jego członkom i dyrygentowi należy się szacunek, uznanie i podziękowanie za aktywne realizowanie swoich pasji, za żywiołowy sposób pokazywania swego dorobku, za kształtowanie wrażliwości i przeżyć artystycznych, za wzruszające chwile i bogatą paletę artystycznych wrażeń, z których od lat czerpie szerokie grono publiczności. Okażmy im tą drogą wdzięczność za wkład w działalność kulturalną swojego miasta, za piękne reprezentowanie Ostrowa Wielkopolskiego podczas koncertów w kraju, jak i poza jego granicami.

                                                                              inf:  Kazimierz Nawrocki
         zdj: Bożena Wojtczak

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Sobota
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama