AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Ostrowska elektromobilność ma już 2 lata

Miasto

Pojawiły się jako pierwsze w Wielkopolsce i stały się pierwszym krokiem do elektromobilności w Ostrowie. Mowa o elektrycznych autobusach, które od ponad 2 lat jeżdżą po ulicach naszego miasta.

Dziś wpisują się w codzienny krajobraz naszego miasta, ale jeszcze dwa lata temu były nowością na skale krajową. W grudniu 2017 roku przyjechały z fabryki Solaris z Bolechowa cztery nowe, 12 – metrowe czerwone autobusy elektryczne, które były wyprodukowane na indywidualne zamówienie dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim.

Już w 2015 roku testowany był na liniach miejskich autobus elektryczny marki Solaris, niemniej cena zakupu takiego pojazdu była poza zasięgiem spółki. Koszt zakupu to ok 2 mln złotych netto. Pojawiła się szansa na zakup autobusów z 85% unijnym dofinansowaniem, z czego skorzystano.

Aktualnie autobusy mają przejechane średnio po 150 tyś kilometrów i są wykorzystywane intensywniej niż pozostały tabor. Ładowane są średnio dwa razy dziennie na zajezdni przy ulicy Lotniczej z prądu wytworzonego w Ostrowskim Zakładzie Ciepłowniczym. Akumulatory w autobusach znajdują się na dachu i z tyłu pojazdu. Autobus w ciągu całego dnia pokonuje 140-160 km.

- Już w sierpniu bieżącego roku pojawi się kolejnych sześć autobusów elektrycznych, które przyjadą z fabryki Solaris z Bolechowa. Natomiast aby naładować baterie autobusy już nie będą musiały zjeżdżać na zajezdnię, tylko będą korzystać z szybkich ładowarek na Centrum Przesiadkowym. Kierowcy chwalą sobie pracę w autobusie elektrycznym, ponieważ komfort jazdy jest wyższy niż w pojazdach napędzanych tradycyjnie. Przede wszystkim cisza, brak wibracji oraz szereg ułatwień zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. To wszystko sprawia, że jazda przysłowiowym „elektrykiem” jest przyjemna - wyjaśnia Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim.

Inf. MZK

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

29
Niedziela
Marzec 2020
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
242526272829
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona