AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Wojewoda przekaże środki szpitalowi miejskiemu i uczelni

Powiat

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk chce przekazać jednoimiennemu miejskiemu szpitalowi przy ul. Szwajcarskiej 120 tys. zł na wykonywanie testów na obecność koronawirusa. Testy będzie też wykonywał na mocy porozumienia podpisanego z wojewodą Uniwersytet Medyczny w Poznaniu – uzyska na ten cel 300 tys. zł. Szpital jednoimienny otrzyma dziś kolejny transport sprzętu ochronnego. Cały czas kontynuowana jest także współpraca Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN.

- Robimy wszystko, aby zwiększyć liczbę wykonywanych testów. Moim celem jest utworzenie kilku współpracujących ze sobą punktów badań, co spowoduje, że będziemy dużo szybciej wykrywać przypadki koronawirusa. Liczba osób w kwarantannie się zwiększa, dlatego nie czekamy i działamy. Prócz stacji sanitarno-epidemiologicznej badania będzie wykonywała Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Medyczny oraz dodatkowo szpital miejski – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. 

Środki do szpitala miejskiego trafią za pośrednictwem WSSE w Poznaniu. Kwota 120 tys. zł zostanie przeznaczona na wykonywanie testów aparatem diagnostycznym funkcjonującym w szpitalu jednoimiennym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu. Finansowe wsparcie pozwoli na wykonywanie badań próbek głównie od osób pozostających w kwarantannie. WSSE będzie przekazywał próbki w celu wykonania znaczeń testów.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk przekaże także 300 tys. zł na zabezpieczenie wykonywania testów i oznaczenia koronawirusa w laboratorium Uniwersytetu Medycznego. Cały czas kontynuowana jest także współpraca Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Polską Akademią Nauk. Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN) w Poznaniu zdecydował się wspomóc swoimi zasobami Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) w Poznaniu. W tym celu opracowano procedury umożliwiające wykorzystanie w walce z wirusem najwyższej klasy aparatury znajdującej się w posiadaniu Instytutu. 

WSSE i PAN wykonują testy całą dobę. Od godz. 8:00 w czwartek (19 marca) do 8:00 w piątek (20 marca) udało się wykonać 244 testów. – Widoczny jest wzrost dynamiki wykonywania testów i myślę, że ta liczba będzie rosła – dodaje wojewoda. 

Dziś dostarczony zostanie także sprzęt ochronny dla jednoimiennego szpitala miejskiego w Poznaniu. Są to m.in. tysiąc półmasek oraz pięćset kombinezonów ochronnych. Pomoc w rozładunku sprzętu zapewnili żołnierze WOT-u.

 

Tomasz Stube
kierownik oddziału
Mediów i Komunikacji Społecznej
Gabinet Wojewody

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Czwartek
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Heloizy, Igora, Remigiusza
REKLAMA