AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

21 marca. Załóż kolorowe skarpetki!

Nauka

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Tego dnia obchodzimy bowiem Światowy Dzień Zespołu Downa świętowany jako „Dzień Kolorowej Skarpetki”. Warto założyć dziś dwie kolorowe skarpetki (koniecznie nie do pary) i w ten sposób wyrazić swoją solidarność z osobami z zespołem Downa.

REKLAMA

Nie jest przypadkiem, że największym propagatorem „Dnia Kolorowej Skarpetki” jest w Ostrowie Szkoła Podstawowa nr 5, gdzie uczniowie w klasach integracyjnych mają okazję przekonać się, że zespół Downa nie wyklucza ludzi z funkcjonowania w społeczeństwie.

Od kilku lat 21 marca w ostrowskiej „Piątce” wszyscy zakładają kolorowe skarpetki mając przy tym sporo zabawy, ale i pozwalając przy tej okazji by uczniowie dotknięci „trisomią 21” mogli zaprezentować swoje umiejętności i poczuć się najważniejszymi w szkole. Jako, że w tym roku dzień ten przypada w czasie zawieszenia zajęć lekcyjnych, świętowanie przeniesiono do Internetu – na FB SP 5 będą publikowane zdjęcia uczniów i nauczycieli i ich kolorowych skarpetek.

Data święta – 21.03. nie jest przypadkowa, gdyż zespół Downa czyli wspomniana trisomia 21 jest konsekwencją występowania dodatkowego 3. chromosomu w 21. parze łańcuchów DNA.  Osoby dotknięte tą chorobą doświadczają zaburzeń rozwojowych przejawiających się głównie jako skłonność do zawężonego myślenia lub naiwności. Mają też zwiększone ryzyko występowania zapalenia płuc, czy wad wrodzonych serca.

Ostateczny stopień rozwoju i komfort życia osoby z zespołem Downa mogą poprawić działania zainicjowane już we wczesnym dzieciństwie, takie jak prawidłowa opieka lekarska, akceptacja i zaangażowanie rodziny oraz edukacja i szkolenie zawodowe. Temu też służy praca jaką wykonują nauczyciele w SP 5 pracujący w klasach integracyjnych, choć nie mniej istotne jest w tym procesie zaangażowanie całej społeczności. Właśnie dzisiaj możemy dołożyć do tego swoją małą cegiełkę zakładając kolorowe skarpetki.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Piątek
Grudzień 2020
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Barbary, Hieronima, Krystiana
REKLAMA