AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Ta walka potrwa kilka miesięcy…

Powiat

Podczas wideokonferencji zorganizowanej w Starostwie Powiatowym przedstawiciele jednostek powiatowych przedstawili informacje na temat bieżącej sytuacji epidemiologicznej w powiecie, w związku z wykryciem pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem na terenie Ostrowa Wielkopolskiego.
Dyrektor ostrowskiego Sanepidu Andrzej Biliński przedstawił szczegóły i okoliczności zdiagnozowania pierwszego pacjenta z koronawirusem z powiatu ostrowskiego. 17-latek mieszkający w Ostrowie z osobą towarzyszącą przebywał w Austrii, skąd powrócił tuż przed zamknięciem granic – w nocy z sobotę na niedzielę (14-15 marca). Nie był objęty kwarantanną, choć według jego zapewnień, starał się ograniczyć do minimum kontakt z innymi osobami. Niepokojące objawy zaobserwowała jego matka. Nie były one charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem, gdyż nie były związane z niewydolnością oddechową, podwyższoną temperaturą czy kaszlem. Niepokojącymi objawami zaobserwowanymi u młodego ostrowianina były zaburzenia węchu i smaku. To sprawiło, że został on przebadany na obecność koronawirusa, a wynik badań okazał się pozytywny.

Natychmiastowej kwarantannie poddanych zostało 5 osób mających kontakt z chorym. Osoby te będą miały wykonane badania na obecność koronawirusa. Służby sanitarne kontaktują się z też z pozostałymi osobami, które mogły mieć kontakt z ostrowskim „pacjentem 0”, osoby te będą objęte nadzorem epidemiologicznym.

- To typowy przykład „importu wirusa” – mówił A. Biliński. – Sporo osób powracających zza granicy kontaktuje się z nami nie chcąc narażać swoich bliskich na ryzyko zakażenia. Na potrzeby osób poddanych kwarantannie został zaadaptowana budynek bursy szkolnej w Przygodzicach. Ale procedura jest taka, że to służby wojewody podejmują decyzję o skierowaniu tam osoby poddanej kwarantannie.

Szczegółową procedurę przedstawił Jerzy Garczarek naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego. Jak wyjaśnił, osoba która z różnych względów nie może odbywać kwarantanny w domu, powinna zgłosić się do właściwego wójta lub burmistrza, który powiadamia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Tam podejmowana jest decyzja o skierowaniu do ośrodka kwarantanny. W razie trudności ze zgłoszeniem się do swojej gminy, można zadzwonić bezpośrednio do Urzędu Wojewódzkiego pod numer 61 854 99 92. Starosta Paweł Rajski zaznaczył, że choć ośrodek w Przygodzicach przygotowany został przez Starostwo Powiatowe, to jednak formalnie pozostaje on w gestii wojewody. Nie mniej powinien w pierwszej kolejności ma on służyć mieszkańcom powiatu ostrowskiego. Na chwilę obecną nie przebywa tam żadna osoba.

Sytuację w ostrowskim szpitalu przedstawił dyrektor Dariusz Bierła.

W trosce o zdrowie personelu, a tym samym pacjentów, wprowadzono kolejne ograniczenia w funkcjonowaniu szpitala. Mimo pracy w wyjątkowych warunkach cały personel realizuje wszelkie niezbędne procedury. Szpital posiada wystarczającą ilość środków ochrony osobistej, choć ze względu na zaostrzony rygor środki te zużywane są w bardzo dużych ilościach. Wsparciem w zaopatrzeniu służą lokalne firmy i osoby prywatne. Szpital nawiązał również kontakt z firmą szyjącą profesjonalne maski chirurgiczne, która ma uzupełniać ten asortyment.

- Nie ma dnia żebyśmy nie próbowali zwiększać posiadanego sprzętu czy asortymentu – mówił dyrektor Bierła. – Dotarła już do nas pierwsza partia sprzętu. Są to ssaki elektryczne, pompy infuzyjne, kardiomonitory i łóżka intensywnej terapii. Czekamy na dostawę respiratorów oraz drugiej partii kardiomonitorów i łóżek.

Dyrektor szpitala przybliżył też okoliczności związane z pobytem w ostrowskim szpitalu pacjenta, który miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem.

- Na Oddziale Kardiochirurgii znajduje się 56-letni pacjent z Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca we Wrocławiu – tłumaczył D. Bierła. – Wczoraj w godzinach popołudniowych dotarła do nas informacja, że u jednej z pielęgniarek wrocławskiego Centrum stwierdzono obecność koronawirusa. Natychmiast wdrożyliśmy stosowne procedury, pacjent jest odizolowany, a personel został poproszony o pozostanie na oddziale. W dniu dzisiejszym poznamy wynik jego badania. Pacjent jest w stanie dobrym i nie ma żadnych objawów infekcyjnych.  

AKTUALIZACJA z godz. 12:45: wyniki badań pacjenta dały wynik negatywny, co oznacza, że nie jest on zakażony koronawirusem

Jak mówił dyrektor Biliński, aktualnie na terenie powiatu ostrowskiego mamy 5 osób hospitalizowanych, około 150 osób w kwarantannie, 140 objętych nadzorem epidemiologicznym. Jak dotąd przeprowadzono około 70 testów. Testom nie są poddawane osoby przebywające na kwarantannie ze względu na powrót zza granicy.

Andrzej Biliński odpowiadał również na pytania o funkcjonowanie przychodni. Zwrócił uwagę, że służby sanitarne nie mają wpływu na tryb pracy poszczególnych placówek, który niestety wygląda bardzo różnie i powinien zostać w jakiś sposób uregulowany. Jako przykład wzorcowej współpracy podał przychodnię na ul. Bema. Niektóre przychodnie jednak nie tylko nie przyjmują pacjentów, ale nawet nie prowadzą dyżurów telefonicznych, co skutkuje tym, że pacjenci dzwonią na różne numery alarmowe, blokując możliwość kontaktu osobom potrzebującym. Przedłużający się taki stan rzeczy niesie niestety ryzyko zablokowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Starosta Paweł Rajski przypomniał, że choć wszystkie jednostki samorządowe funkcjonują, to jednak wstrzymana jest bezpośrednia obsługa mieszkańców. W sprawach pilnych należy się kontaktować telefonicznie.

Dziękując wszystkim osobom i instytucjom prowadzącym bezpośrednie działania w walce z koronawirusem, jak również darczyńcom wspierającym ostrowski szpital, starosta prosił o dalsze zaangażowanie, gdyż jak się wyraził „ta walka zapowiada się na ładnych kilka miesięcy”.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

1
Czwartek
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Heloizy, Igora, Remigiusza
REKLAMA