AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

175 lat „Alma Mater Ostroviensis”

Nauka

Dokładnie 175 lat temu otwarto w Ostrowie Królewskie Katolickie Gimnazjum, późniejsze Państwowe Gimnazjum Męskie, dzisiaj znane jako I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego.

Otwarcie gimnazjum nastąpiło 14 kwietnia 1845 r. Uroczystość rozpoczęto mszą w pobliskim kościele i poświęceniem gmachu. Przed gimnazjum przemawiał po polsku Wojciech Lipski, jako przewodniczący Komitetu Budowy. Wyrażając uczucia Polaków mówił, by gimnazjum „jednym z tych było, w których polska narodowość i mowa pielęgnowane być mają”. Z początku urzędowymi językami szkoły był zarówno polski, jak i niemiecki. Wydawano dwujęzyczne sprawozdania roczne, język polski obowiązywał zarówno Polaków, jak i Niemców i był przedmiotem egzaminu maturalnego dla wszystkich narodowości.

W kilkanaście miesięcy po otwarciu gimnazjum landrat odolanowski von Roeder powiedział o szkole z szyderstwem: „w Ostrowie powstać mają polskie Ateny, jego gimnazjum będzie szkółką oswobodzicieli ojczyzny”. Jak się okazało, były to słowa prorocze. Młodzież polska z ostrowskiego gimnazjum organizowała tajne kółka samokształceniowe, część z nich należała do działającego w konspiracji Towarzystwa Tomasza Zana, a ostrowscy tetezetowcy stali się aktywnymi uczestnikami patriotycznego zrywu w listopadzie 1918 roku i później w Powstaniu Wielkopolskim.

W 1970 roku zorganizowano uroczyste obchody jubileuszu 125-lecia szkoły. Ich trwałym plonem było pomnikowe dzieło „Wielkopolska Szkoła Edukacji Narodowej. Studia i wspomnienia z dziejów Gimnazjum Męskiego” opracowane przez 12-osobowe Kolegium Redakcyjne.

Uroczystości jubileuszu 175-lecia szkoły pierwotnie zaplanowano na 24 kwietnia 2020 roku. W ramach uroczystości przygotowywano mszę świętą w konkatedrze, akademię w auli szkolnej, okolicznościową wystawę oraz uroczystą galę w Ostrowskim Centrum Kultury. Plany te pokrzyżowała epidemia koronawirusa, w związku z czym uroczystości te odbędą się w późniejszym terminie, najprawdopodobniej jesienią.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława
REKLAMA