AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Około 150 osób badań dziennie w Kaliszu

Powiat

W Kaliszu od poniedziałku ruszy samochodowe centrum pobrań prób COVID-19 test and go. Decyzję w tej sprawie podjął wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Kaliskie drive-thru ma potrwać pięć dni w godzinach od 10:00 do 19:00. Projekt jest realizowany przy wsparciu ministra obrony narodowej.

- Moja decyzja jest podyktowana dynamicznym wzrostem zakażeń w powiecie kaliskim i Kaliszu. Każdego dnia obserwuję sytuację w regionie i wiem, że niektórzy mieszkańcy mają obawy o swoje zdrowie. W pełni to rozumiem, dlatego punkt będzie działał aż pięć dni. Codziennie chcemy zbadać około 150 osób, jeśli będzie taka liczba zgłoszeń. Wydłużamy także godziny funkcjonowania punktu od 10:00 do 19:00, a badania będą w pełni bezpłatne. Dlatego zwracam się do mieszkańców powiatu kaliskiego i miasta Kalisza, że jeśli ktokolwiek ma wątpliwości w sprawie stanu swojego zdrowia, proszę zgłaszać się do sanepidu. Punkt drive-thru jest dla was – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. 

Punkt zostanie uruchomiony na parkingu przed Stadionem Miejskim przy ul. Łódzkiej w Kaliszu. Osoby z objawami bądź z podejrzeniem choroby COVID-19 będą mogły bezpłatnie przebadać się po uprzedniej telefonicznej kwalifikacji przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Zgłoszenia są przyjmowane pod numerem telefonu 61 65 68 075

Punkt poboru będzie funkcjonował w Kaliszu od 11 do 16 maja w godzinach od 10.00 do 19.00. Z uwagi na duże zainteresowanie badaniami przez mieszkańców Krotoszyna, Łukasz Mikołajczyk zdecydował o wydłużeniu o godzinę czasu pracy kaliskiego centrum. Zgodnie z założeniami punkt drive-thru będzie mógł przebadać w sumie 750 osób. Badania są bezpłatne i nie wymagają opuszczania samochodu przez osobę, od której zostanie pobrana próbka. Każdy z przebadanych mieszkańców otrzyma dostęp do wyników online, a w przypadku wyniku pozytywnego testu, informacja taka trafi do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu. 

Punkt poboru prób to projekt dla osób zmotoryzowanych realizowany przez 12. Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej i Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we współpracy z lokalnym samorządem, który zabezpieczył m.in. miejsce do badań. Koordynacji projektu poszerzenia diagnostyki laboratoryjnej w skali województwa podjął się wojewoda Łukasz Mikołajczyk. – Dziękuję również ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi za wsparcie, bez którego uruchomienie drive-thru w tej formie byłoby niemożliwe – dodaje wojewoda. 

W Krotoszynie, dzięki prowadzonym przez trzy dni w ramach centrum pobrań COVID-19 badaniom, wykonano testy na obecność koronawirusa u 302 osób. Do dziś badania laboratoryjne nie potwierdziły żadnego wyniku dodatniego testu. W Wielkopolsce odnotowano 1640 przypadków zakażeń koronawirusem. W samym Kaliszu 345 osób uległo zakażeniu, w powiecie kaliskim - 152 osoby (stan na 6 maja).  Od początku pandemii w Wielkopolsce wykonano ponad 33 tys. testów.

Kalisz to druga po Krotoszynie lokalizacja wskazana przez wojewodę wielkopolskiego, w której uruchomione zostanie mobilne centrum diagnostyczne.

 

Inf. Tomasz Stube
kierownik oddziału
Mediów i Komunikacji Społecznej
Gabinet Wojewody
foto: www.tvn24.pl

REKLAMA
Tuba Redaktor

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

31
Niedziela
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Anieli, Feliksa, Kamili