AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Tablica Pawła Adamowicza na 30-lecie samorządu

Miasto

Tablica upamiętniająca zamordowanego w ubiegłym roku prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza została odsłonięta na budynku Centrum Aktywności Lokalnej.

Dzień Samorządowca obchodzony jest w rocznicę pierwszych wolnych w powojennej Polsce wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. 30 rocznica tego wydarzenia stała się okazją do odsłonięcia tablicy upamiętniającej Pawła Adamowicza – prezydenta Gdańska zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w styczniu 2019 roku.

Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy prezydent Beata Klimek przypomniała rolę samorządu w III RP i rolę tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska w budowaniu samorządności.

- Nie ma wolności bez samorządności. Samorząd to jeden z filarów naszego państwa, którego nie powinno się lekceważyć i nie zauważać – mówiła prezydent Klimek. – Życzę wszystkim samorządowcom aby nasze argumenty spotykały się z jak największym zrozumieniem władz centralnych.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Lisiecki przypomniał nazwiska prezydentów i przewodniczących Rady Miejskiej kolejnych kadencji. Przypomniał również, że samorządność w Ostrowie Wielkopolskim ma ponad stuletnią tradycję, przywołując słowa burmistrza Stefana Rowińskiego wypowiedziane podczas pierwszego posiedzenia ostrowskiego samorządu 10 kwietnia 1919 roku.

- Burmistrz Stefan Rowiński prosił radnych, by zawsze mieli na uwadze dobro sprawy, dobro miasta i dobro kraj i by pomimo różnic zawsze pracowali na rzecz miasta. Te słowa brzmią nadal aktualnie – mówił J. Lisiecki.

W imieniu obywatelskiej grupy „Łańcuch Światła” głos zabrał Jerzy Wójcicki, dziękując władzom miasta za upamiętnienie Pawła Adamowicza, który stał się nie tylko symbolem samorządności, ale i symbolem walki o standardy demokracji w Polsce.

- Paweł Adamowicz był jednym z nas, obywateli którzy mieli odwagę wyjść na ulice w obronie praworządności, dlatego warto w tym miejscu powtórzyć hasła, które głosiliśmy pod sądami i głosić będziemy do końca: wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska – mówił J. Wójcicki.

Paweł Adamowicz był prawnikiem, ale przede wszystkim samorządowcem. Został radnym w wieku 25 lat, we wspomnianych już pierwszych wolnych wyborach samorządowych w roku 1990, by w kolejnej kadencji objąć funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej Gdańska. Cztery lata później w roku 1998 wybrany został prezydentem Gdańska. W gronie prezydentów miast cieszył się dużym autorytetem W latach 2007–2015 był prezesem zarządu Unii Metropolii Polskich, a następnie zasiadał w zarządzie tej organizacji. Funkcję prezydenta pełnił przez ponad 20 lat do dnia swojej tragicznej śmierci. Zmarł wskutek ran zadanych przez zamachowca podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, po wygłoszeniu przemówienia do mieszkańców Gdańska, które zakończył pamiętnymi słowami:

„Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. (…) To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie!”

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Czwartek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Elwiry, Hipolita, Radosławy