AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Od lipca segregujemy bioodpady

Miasto

Od 1 lipca w Ostrowie Wielkopolskim zmienią się dotychczasowe zasady gospodarowania odpadów. Jedną ze zmian będzie konieczność prowadzenia segregacji przez wszystkich mieszkańców miasta. Kolejnym wprowadzenie piątej frakcji odpadów komunalnych – bioodpadów.

Od pierwszego dnia lipca wszyscy mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego zobowiązani będą do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Wszystkie śmieci będą musiały być segregowane i wrzucane do odpowiednich pojemników.

- Wprowadzane zmiany są wynikiem nowych, ogólnokrajowych przepisów. Nakazują one, że wszyscy, którzy do tej pory dobrowolnie płacili wyższą stawkę opłaty za odpady niesegregowane powinni niezwłocznie złożyć nową deklarację, w której uwzględnią realizację tego obowiązku – informuje Eliza Dembna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska ostrowskiego Urzędu Miejskiego. 
Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać pod nr tel. 62 582 22 26 oraz 62 582 22 39.

Również od 1 lipca br. wprowadzony zostanie 5-frakcyjny system zbiórki odpadów komunalnych. Śmieci ostrowian dzielone będą na:
- odpady niesegregowane (zmieszane),
- papier,
- szkło,
- metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe,
- BIOODPADY.

Właściciele nieruchomości zobowiązani są wyposażyć ją w brązowy pojemnik o minimalnej pojemności 120 litrów spełniający normę EN-840.
- Zalecamy typowe pojemniki do bioodpadów posiadające atest PZH o braku negatywnego oddziaływania na użytkowników, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość i odporność – wyjaśnia Eliza Dembna.

W przypadku zabudowy jednorodzinnej mieszkańcy mogą zdecydować o zagospodarowaniu bioodpadów we własnym zakresie, tzn. wyposażyć nieruchomość w przydomowy kompostownik i procesowi kompostowania poddać strumień powstających bioodpadów.

- Wówczas nie ma konieczności wyposażenia nieruchomości w pojemnik do zbiórki bioodpadów, a mieszkańcom docelowo będzie przysługiwać zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami – dodaje dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. 

Do brązowego pojemnika wrzucać będziemy luzem (bez woreczków foliowych, reklamówek):
- trawę,
- liście,
- rozdrobnione gałęzie,
- resztki kwiatów ciętych i doniczkowych,
- pozostałości roślinne,
- obierki z owoców i warzyw,
- przeterminowane owoce i warzywa,
- skorupki jaj,
- fusy po kawie i herbacie.

Do pojemnika nie wrzucamy:
- mięsa,
- kości,
- odchodów zwierząt,
- ziemi,
- kamieni,
- popiołu,
- gotowanych owoców i warzyw,
- zużytego oleju jadalnego,
- chusteczek i ręczników papierowych,
- naczyń jednorazowych,
- resztek „poobiadowych”,
- folii (reklamówek, worków).

Odbiór bioodpadów odbywać się będzie począwszy od lipca przez cały rok zgodnie z harmonogramem, który przekazany zostanie mieszkańcom Ostrowa.

Inf. Artur Kołaciński
Biuro Prasowe UM

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Anonim
A co z przeterminowanym jedzeniem tj sery, jogurty, szynka, pieczywo itp? Należy wrzucić do bioodpadów czy nie segregowanych?

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Piątek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Filipa, Sylwany, Witalisa