AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPrzetargi i komunikatyWybory

Nietypowe zakończenie roku akademickiego w Ostrowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Miasto

Tegoroczny 13. rok działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim zakończył się nieco inaczej niż w latach poprzednich. W związku z ograniczeniami wywołanymi pandemią COVID-19, które dotknęły także ostrowskich seniorów, jako grupy osób szczególnie zagrożonej, zajęcia edukacyjne zakończono już 13 marca 2020 roku, a uroczystość zakończenia roku akademickiego odbyła się w wersji wirtualnej, filmowana i zamieszczona jeszcze tego samego dnia wieczorem na stronie internetowej uniwersytetu i na facebook-u oraz na kanale YouTube Edwarda Koniecznego.

W nadziei na szybki powrót do normalności, w dniu 23 czerwca 2020 roku, w auli Społecznej Akademii Nauk w Ostrowie Wielkopolskim, przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa, spotkała się grupa 35 zaproszonych przedstawicieli członków Stowarzyszenia, aby dokonać podsumowania jego działalności w mijającym roku akademickim. Za stołem prezydialnym zasiedli mgr Józef Kozan, rektor uniwersytetu, prof. Tadeusz Sarnowski, dziekan Społecznej Akademii Nauk, a jednocześnie przewodniczący Rady Programowej Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dr Edyta Godziszewska, zastępca przewodniczącego Rady Programowej, a na  sali - członkowie Zarządu w granatowych biretach oraz starostowie grup, sekcji  i kół zainteresowań. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, a wśród nich   Beata Klimek Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego  i Paweł Rajski Starosta Ostrowski. Uczestnicy spotkania i zaproszeni goście otrzymali publikacje pt. „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim w roku jubileuszu 45-lecia ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce oraz w 13 roku działalności Stowarzyszenia OUTW”, która zawiera informacje  dotyczące form działania uniwersytetu w roku akademickim 2019-2020.

O godzinie 15.00 w nastroju podniosłości i zadumy przedstawicielki chóru „Ostrowianki” (Ewa Skibińska, Barbara Koralewska, Jolanta Matysiak, Magda Suska, Maria Napierała) zaintonowały, a uczestnicy uroczystości włączyli  się w wykonanie pieśni „Gaudeamus igitur”. Po tej wzruszającej chwili Józef Kozan, prezes  ostrowskiego uniwersytetu w wygłoszonym przemówieniu stwierdził, że pomimo panującej epidemii koronawirusa Zarząd stowarzyszenia postanowił w skromny, ale w oficjalny i bezpieczny sposób dokonać podsumowania przerwanego niespodziewanie w miesiącu marcu działań merytorycznych roku akademickiego 2019-2020. W ten sposób za pośrednictwem łączy Internetu dał sygnał wszystkim słuchaczkom i słuchaczom OUTW, jego absolwentom i przyjaciołom, że uniwersytet działa i będzie nadal funkcjonował dla dobra najstarszych mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego. Podziękował wszystkim i każdemu z osobna za wkład pracy w rozwój uniwersytetu, za konstruktywną współprace, za to, że Stowarzyszenie jest liczącą się organizacją senioralną  na mapie Wielkopolski i kraju. Jesteśmy - stwierdził - rodziną skupiającą 426 członków, która stale się rozrasta. To wielki sukces, że potrafimy ze sobą być, uczęszczać na zajęcia, tworzyć klimat szacunku i porozumienia. Z satysfakcją zauważył, że w 13.latach działalności Stowarzyszenie skupiało ponad 11 tys. członków, a w środowisku lokalnym i krajowym odgrywa znaczącą rolę w realizacji polityki senioralnej. Omawiając działania ostrowskiego uniwersytetu w minionym roku akademickim poinformował, że z jego dorobkiem można się zapoznać na stronie internetowej www.outw.edu.pl oraz w wydanej publikacji. Zaznaczył, że chociaż tegoroczny rok akademicki kończymy skromnie, to jesteśmy tu i teraz, a mamy nowe plany, o których będziemy informowali na bieżąco także w czasie wakacji.

Podczas uroczystości zakończenia roku akademickiego tytuł "Seniora -  Jubilata 80+" z rąk profa Tadeusza Sarnowskiego otrzymały słuchaczki: Krystyna Juszczak i Daniela Sawicka. Pierwsza z nich, dziękując za przyznanie jej tego tytułu powiedziała z uśmiechem: to znaczy, życie zaczyna się po 80!. Certyfikaty, decyzją Zarządu, natomiast otrzymali wszyscy słuchacze, którzy brali udział w tegorocznych zajęciach programowych.

Zabierając głos prof. Tadeusz  Sarnowski stwierdził, że w życiu każdej uczelni najważniejsze są dwa momenty: rozpoczęcie i zakończenie roku akademickiego. Dzisiaj przyszedł czas na podsumowanie, podziękowanie i pomyślenie co dalej. Swoją postawą udowadniacie, że Ostrowski Uniwersytet Trzeciego Wieku sprawdza się także w trudnym czasie epidemii, pełnym przeszkód i niebezpieczeństw, kiedy w trybie kontaktowym za pośrednictwem Internetu potraficie dotrzeć do wszystkich członków także z podsumowaniem swojej działalności. W takich chwilach - dodał - studenci skupieni w różnym miejscu i w różnym czasie doceniają spotkania w OUTW. Chociaż zatrzymali się na chwilę, to mają szansę zastanowić się w spokoju nad przyszłością, powspominać  i  pomarzyć. Dzięki temu powrócą z radością do aktywnego życia w uniwersyteckiej rodzinie. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju i umacniania Stowarzyszenia oraz życzył spotkania się jesienią na rozpoczęciu nowego roku akademickiego przy wypełnionej po brzegi auli.

W tym momencie Józef Kozan i Tadeusz Sarnowski ogłosili zakończenie roku akademickiego. Towarzyszył temu, już tradycyjnie, dźwięk dzwonka.

W swoim wystąpieniu Beata Klimek Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego pogratulowała uniwersytetowi sukcesów i osiągnięć. Stwierdziła, że wydana książka jest dowodem pasji, kreatywności, chęci uczenia się i uczestnictwa w dialogu. Wyznaczacie - podkreśliła - trendy dla lokalnej społeczności, dbacie o to, aby senior był wykształcony, pełen pasji i zaangażowania. Dziękuję za rady   i wsparcie w kreowaniu polityki senioralnej. To Wam się należy od naszego miasta przyjaznego wszystkim seniorom. Jesteście wzorem do naśladowania. Na zakończenie życzyła wszystkim zebranym  zdrowia i nowych pomysłów.

Starosta Ostrowski Paweł Rajski pogratulował Zarządowi i członkom OUTW okazałego dorobku, wspaniałego wpisania się w życie wspólnoty samorządowej. Podziękował studentom ostrowskiego uniwersytetu godnej podziwu aktywności, nawet w czasie trwającej epidemii Dajecie - zauważył -  przykład innym seniorom, że jesień życia może być czasem wielu barw, różnorodnych form spędzania wolnego czasu oraz nawiązywania nowych relacji z drugim człowiekiem. Pokazujecie, że pasja to nie tylko domena ludzi młodych. Życząc uniwersytetowi i jego członkom dalszego, dynamicznego rozwoju dodał: spełniajcie swoje marzenia. Niech ta piękna idea integracji i edukacji naszego środowiska trwa i rozwija się. W zakończeniu Starosta podzielił się z obecnymi informacją o planowanych inwestycjach na rzecz osób starszych, w tym o budowie nowoczesnego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Dziękując wszystkim za obecność, bieżącą pomoc, wsparcie oraz   współpracę  Józef Kozan życzył członkom Stowarzyszenia wszystkiego co najlepsze na kolejny rok akademicki, którego inauguracja być może odbędzie się 6 października, a po ewentualnym pozytywnym rozpatrzeniu wniosku w ramach Funduszu Grantowego pod koniec sierpnia do uczestnictwa w Integracyjnym spotkaniu słuchaczy OUTW na trakcie ostrowskich jabłuszek.  Podsumowując swoje wystąpienie życzył wszystkim słuchaczkom i słuchaczom OUTW przede wszystkim dobrego zdrowia, wielu sił do realizacji kolejnych planów i zamierzeń. Miejmy świadomość - dodał - że to, co było dobre i złe odchodzi do lamusa historii, a za rogiem czekają nas już nowe zadania, a także  wyzwania, które podejmiemy i będziemy konsekwentnie wcielać w życie. Zatem trzymajmy się!

Z ogromnym zainteresowaniem wszystkich obecnych podczas uroczystości spotkał się program Krzysztofa Ogórkiewicza i Danuty Grzonki z Teatrzyku piosenki sympatycznej pt. „Piosenki pandomiczne”. To przykład, kiedy nawet w tym epidemicznym czasie radość i optymizm nie opuszcza tej dobrze rozumiejącej się uniwersyteckiej rodziny.Uroczystość zakończył zainicjowany przez prezesa Józefa Kozana „korowód”, podczas którego jego uczestnicy poczęstowali się upominkami przekazanymi przez gości. Było sympatycznie i przyjaźnie…

Inf. Kazimierz Nawrocki

Fot. Adam Ulichnowski

REKLAMA
Redaktor Tuba

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

9
Czwartek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Hieronima, Palomy, Weroniki