AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

XXVIII Rajd Rowerowy „Wiosna z Bicyklem

Powiat

W dniach od 25.06 do 28.06.2020 r. ostrowski oddział PTTK przeprowadził XXVIII Rajd Rowerowy „Wiosna z Bicyklem". Po dłuższej przerwie spowodowanej zakazami w związku z COVID-19 spragnieni wyjazdów rowerzyści mogli zwiedzić atrakcje powiatu ostrowskiego i Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy". Organizatorzy na bazę rajdu wybrali Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy „Biały Daniel" w Mojej Woli koło Sośni. Uczestnicy do Mojej Woli dotarli w czwartek 25 czerwca rowerami jadąc trasą z Ostrowa przez Odolanów. Po zakwaterowaniu, wieczorem wszyscy spotkali się przy grillu. Oprócz zjedzenia rajdowego posiłku, omówiono plan na kolejne dni.

W piątek trasa wiodła do Milicza. Jadąc drogami między stawami „Doliny Baryczy" po kilku godzinach ekipa dotarła do pałacu Maltazanów. Tutaj oddali się w ręce lokalnego przewodnika, który śpiewając i grając na lirze opowiadał o pałacu i ruinach zamku w Miliczu. Następnie zwiedzili kościoły znajdujące się w miasteczku, które pozostały po dawnych mieszkańcach. Po przetrwaniu burzy grupa udała się do Grabownicy ścieżką rowerową po dawnej kolejce wąskotorowej. Tutaj obserwowali ptaki, które żerują na pobliskich stawach z wieży obserwacyjnej o nazwie  „Wieża Ptaków Niebieskich". W 1947 r. na stawach w Grabownicy powstał pierwszy polski film przyrodniczy „Ptasia wyspa", którego reżyserem był Włodzimierz Puchalski. Po rozstaniu z przewodnikiem udali się do Mojej Woli. W tym dniu pokonali ponad 60 km. Na bazie czekał obiad a wieczorem kolejny grill.

W sobotę obrali kierunek na Twardogórę. Przez Cieszyn i Goszcz dotarli do miasta. Tutaj czekała na nich Pani przewodnik, która przez parę godzin bardzo ciekawie opowiadała o historii i zabytkach miasta. Zwiedzili m. innymi twardogórskie kościoły, ratusz i w końcu park z pałacem. Na ośrodek wrócili po 15, po przejechaniu ponad 45 km. Po obiedzie organizatorzy przeprowadzili konkursy. Największą wiedzą krajoznawczą wykazała się koleżanka Ania Majchrzak z Ostrowa. Konkurs sprawnościowy „wyliczanka" wygrała Mariola Kudła z Poznania, a rzut beretem Ryszard Bachorski z KTK „Bicykl – 1977". Dzień zakończył się pożegnalnym grillem. Organizatorzy podziękowali za bezpieczne uczestnictwo, a uczestnicy za zaproszenie na rajd. W rajdzie wzięło udział ponad 40 uczestników. Oprócz turystów z Ostrowa i naszego powiatu, na zaproszenie odpowiedzieli miłośnicy jazdy na rowerze z Krotoszyna, Kalisza, Poznania, Swarzędza, Mosiny, Oleśnicy, Wrocławia i Rydułtowych. Dzięki dotacji samorządu powiatu i Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski każdy uczestnik otrzymał pakiet rajdowy ze znaczkiem i mapą wydaną przez PTTK w Ostrowie Wielkopolskim. W niedzielę rano wszyscy rozjechali się do domów. 

Inf. Jarosław Maj /PTTK/

REKLAMA
Redaktor Tuba

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Czwartek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Elwiry, Hipolita, Radosławy