AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Budowa nowego DPS na start! /video/

Powiat

Rusza budowa nowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowie. W dniu 7 lipca 2020 roku w Starostwie Powiatowym Podpisano umowę z wykonawcą tej największej pod względem wartości inwestycji w historii powiatu.
Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w Starostowie Powiatowym w Ostrowie w obecności radnych, wykonawców i osób zaangażowanych w realizację tego projektu.

-‘’Wreszcie przystępujemy do tej tak wyczekiwanej realizacji. Wszystkie inwestycje są ważne, coś zmieniają unowocześniają, ale budowa domu jest szczególna i ma ponadlokalny charakter. Nie tylko dlatego, że jest największa pod względem finansowym. Wydarzenia ostatnich miesięcy, epidemia pokazują, jak krucha jest sytuacja osób starszych wymagających opieki i jak trudna jest praca opiekunów w DPS’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Jak na rozbudowany projekt przystało prace nad nim rozpoczęły się kilkanaście miesięcy temu. Specjalny zespół składający się z architekta, dyrektora DPS, pracowników oraz urzędników przygotowywał założenia nowej koncepcji. Wykorzystano w niej także doświadczenia partnerskiego powiatu Sonnenberg w Niemczech.

-‘’Zastanawialiśmy się także nad wyborem lokalizacji. Jedna z propozycji zawierała usytuowanie w pobliżu szpitala. Ostatecznie wybrano działkę w Ostrowie na ul. Staroprzygodzkiej’’ – powiedział Roman Pacholczyk wicestarosta Ostrowski.

Powiat Ostrowski prowadzi dwa DPS-y. Jeden w Psarach dla 160 pensjonariuszy oraz DPS w Ostrowie. Przebywa w nim obecnie 48 osób. Mimo zaangażowania personelu opiekę utrudniają warunki. Placówka mieści się w kilku oddzielnych budynkach. Pokoje są bardzo ciasne.

- ‘’DPS  ma 98 lat. W 2022 roku jeśli wszystko pójdzie z planem, w roku 100-lecia będzie mógł rozpocząć działalność w nowym miejscu i nowych warunkach.’’ – powiedział Starosta.

A zmieni się dosłownie wszystko. Powierzchnia wynosić będzie ponad 3 tys. m  kwadratowych. Wszystkie pomieszczenia znajdować się będą na jednym poziomie. Powstanie specjalna strefa opieki pielęgniarskiej dla pacjentów po udarach i wylewach, których coraz więcej trafia do tego typu placówek. Będą pracownie tematyczne, salonik fryzjerski, ekologiczne źródła zasilania w energię. Ale znakiem rozpoznawczym ma być część wspólna tzw. ,ryneczek’’. To na nim mogą się spotykać pensjonariusze, wspólnie spędzać czas, rozmawiać po prostu czuć bliskość drugiego człowieka.

-‘’Wszystko zaczyna się od marzeń, które były i które nadal są. Teraz jest etap misji która się realizuje dzięki wszystkim współpracownikom, bo w ten projekt jest zaangażowanych bardzo wiele osób. Myślę, że po zakończeniu będzie to perełka naszego powiatu. Pan Starosta ma wsparcie wszystkich radnych w tym temacie i ten spokój jest bardzo ważny’’ – powiedział Piotr Walkowski Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego.

Wykonawcą inwestycji będzie firma MIKSTBUD Sp. o.o., która wygrała postępowanie przetargowe. Koszt nowego DPS wraz z wyposażeniem wyniesie ok. 17 mln zł.

Inf. Janusz Grzesiak /BPiRS/

 

REKLAMA
Redaktor Tuba

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Poniedziałek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Bianki, Borysa, Wawrzyńca