AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Turniej Zastępów po raz 21.

Turystyka

XXI Turniej Zastępów Powiatu Ostrowskiego odbył się w miniony weekend na Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”. Harcerskie zastępy rywalizowały o tytuł „Najlepsi z Najlepszych” w dwóch kategoriach wiekowych.

REKLAMA

Od 20 lat komenda hufca ZHP w Ostrowie Wielkopolskim organizuje Turniej Zastępów – imprezę, która wspierać ma pracę drużyn harcerskich w systemie małych grup. Tegoroczna pandemia koronawirusa sprawiła, że planowana na kwiecień 21. edycja turnieju nie mogła dojść do skutku, jednak w nieco zmienionej formule współzawodnictwo harcerskich zastępów udało się zorganizować w trakcie „Harcerskiego Zakończenia Wakacji”, które odbyło się w dniach 21-23 sierpnia na Stanicy Harcerskiej „Zielona Polana”.

Ograniczenia związane żółtą strefą COVID w powiecie ostrowskim sprawiły, że organizatorzy musieli ograniczyć liczbę uczestników i zmienić nieco formułę turnieju. I tak pierwsze zadania zastępy realizowały samodzielnie, a polegały one na przygotowaniu „Harcerskiej fotki z wakacji” i „Harcerskiej kartki z wakacji”. Prace zastępów można było oglądać w sobotę i niedzielę na Stanicy Harcerskiej.

Nie odbył się apel inaugurujący współzawodnictwo, a uczestnicy w sobotę o 8 rano wyruszyli na punkty kontrolne zlokalizowane wokół małego jeziora na Piaskach oraz na terenie stanicy. W zakresie umiejętności harcerskich zastępy musiały wykazać się wiedzą zawartą w przygotowanej na czas koronawirusa przez Główną Kwaterę ZHP propozycji programowej pn. „Leśne Harce” – w szczególności znajomością mieszkańców lasu, przyrody, biwakowania, orientowania się w lesie itp. Druga część zadań sprawdzała umiejętności pracy zespołowej – tutaj zastępy musiały pokonać „tor przeszkód na trzepaku”, wznieść drewnianą konstrukcje, przetransportować ładunek, czy też poradzić sobie z przemieszczaniem się ze związanymi nogami, czy też z zawiązanymi oczami odnaleźć ukryte przedmioty. Choć rywalizacja toczyła się z pełnym zaangażowaniem, nie zabrakło okazji do śmiechu i dobrej zabawy. Podsumowanie całodziennych zmagań odbyło się podczas wieczornego ogniska.

W niedzielę rano odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. W kategorii harcerskiej (harcerze młodsi) tytuł „Najlepsi z Najlepszych” obronił ubiegłoroczny zwycięzca – zastęp „Czarne Pióra” z 1 Drużyny Harcerskiej działającej w SP 6 (Szczep Jedyneczka). Miejsce 2. zdobył zastęp „Luna” z 58 Drużyny Harcerskiej działającej w SP 7 (Szczep Szuwary), a miejsce 3. zastęp „Vine Tou” również z 58 DH. W kategorii starszoharcerskiej zacięta rywalizacja sprawiła, że ostatecznie na miejscu 1 sklasyfikowano ex aequo zastępy: „Kontrabanda” z 218 Drużyny Starszoharcerskiej działającej w SP „Edukator” oraz zastęp „Ariadu” ze 101 Drużyny Harcerek Starszych (Szczep Jedyneczka). Miejsce 3. zajął zastęp „Astroamicis” z 14 Drużyny Starszoharcerskiej (Szczep Wigry).

Zwycięzcy otrzymali puchary przechodnie, na których znajdą się nazwy zwycięskich zastępów oraz pamiątkowe proporczyki przygotowane przez firmę AMS Puchary, natomiast wszystkie zastępy otrzymały w formie nagrody bony zakupowe do sklepu mundurowego Prestige.

XXI Turniej Zastępów został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Środa
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Ady, Wiwiany, Sylwiusza
REKLAMA