AKTUALNOŚCISportPiłka nożnaŻużelKoszykówkaPiłka ręcznaLekkoatletykaTenis stołowySiatkówkaPozostałe sporty

Kto do play-off, kto do 2. Ligi?

Żużel

Do końca rozgrywek eWinner 1. Ligi Żużlowej pozostało 6 kolejek. Kto pojedzie w play-off, a kto spadnie do II ligi? Na podstawie dotychczasowych wyników przygotowaliśmy analizę szans poszczególnych drużyn.

REKLAMA
REKLAMA

Na dzień dzisiejszy wydaje się, że tylko drużyny z Kujaw mogą być „w miarę spokojne” o swoje miejsca. Tylko kataklizm mógłby pozbawić zwycięstwa w rundzie zasadniczej Apatora Toruń, z kolei wielkiego szczęścia potrzebowałaby Polonia Bydgoszcz by opuścić ostatnie miejsce.

Kibiców w Ostrowie najbardziej nurtuje pytanie, na którym miejscu rozgrywki ukończy Arged Malesa TŻ Ostrovia? Ostrowianie obok Unii Tarnów stanowią największą zagadkę do rozszyfrowania, rozpoczniemy więc analizę od nieco łatwiejszych przypadków.

 Apator Toruń prowadzi z kompletem punktów i jest wielce prawdopodobne, że z kompletem punktów zakończy rundę zasadniczą. Co prawda torunian czekają wyjazdy do zespołów z góry tabeli, ale ewentualna porażka Aniołów w Łodzi, Gnieźnie, Ostrowie, czy Gdańsku byłaby uznana za niespodziankę, a tą materią w tym miejscu się nie zajmujemy.

Pięć punktów zdobytych na Unii Tarnów mocno poprawiły notowania Orła Łódź, który jest na dobrej drodze by utrzymać zajmowane obecnie 2 miejsce. Łodzianie mają spore szanse na zdobycie kompletu bonusów na wyjazdach (Gniezno, Ostrów i Daugavpils) oraz kompletu punktów u siebie z Polonią. Wygrana na własnym torze z Wybrzeżem (bez bonusa) wystarczy by przy porażce z Apatorem zgromadzić 19 punktów, a to powinno wystarczyć łodzianom do utrzymania 2 miejsca.

Duże szanse na miejsce 3 ma Start Gniezno. Gnieźnianie mogą liczyć na punkt bonusowy w Ostrowie oraz na komplet punktów u siebie z Wybrzeżem i Polonią. Domowa porażka z Apatorem oraz na wyjeździe w Tarnowie pozwolą im zakończyć rundę zasadniczą z dorobkiem 18 punktów. To pozwoli Startowi zająć miejsce 3 lub w najgorszym razie 4.

Duże szanse na podium ma jednak Unia Tarnów. Choć równie dobrze dla tarnowian może zabraknąć miejsca w pierwszej czwórce. Przy założeniu, że Jaskółki nie zdobędą punktów w Toruniu i Daugavpils oraz zainkasują komplet u siebie ze Startem i Wybrzeżem kluczowe będą dla tarnowian pojedynki w Bydgoszczy oraz z u siebie z Ostrovią. W Bydgoszczy bonusa mieć będą na wyciągnięcie ręki, a mogą pokusić się również o komplet punktów. Z kolei w starciu z Ostrovią planem minimum będzie minimalna choćby wygrana. W ten sposób do posiadanych obecnie 8 punktów Unia może dorzucić 10-11, co dałoby jej miejsce 3. Nie będzie jednak niespodzianką jeśli tarnowianie uzbierają tylko punktów 9, a to może oznaczać, że z dorobkiem 17 oczek zajmą miejsce 4 lub 5.

Ten ostatni wariant byłby mile widziany w Ostrowie, gdyż w „normalnym trybie”, czyli bez niespodzianek i przy „dobrych wiatrach” TŻ Ostrovia również może zakończyć rundę zasadniczą z 17 punktami. Zakładamy, że podopieczni Mariusza Staszewskiego nie poprawią swojego dorobku w meczach w Daugavpils oraz u siebie z Toruniem. Wielce prawdopodobne jest jednak przywiezienie bonusa z Bydgoszczy, dużo trudniejszym będzie z Tarnowa. Nie będą niespodzianką zwycięstwa na Stadionie Miejskim z Orłem i Startem, choć w obu meczach może być trudno o bonusy i tymczasowo zakładamy, że tych punktów nie będzie. W takiej sytuacji minimalny dorobek Ostrovii to 14 punktów. Ewentualna wygrana w Bydgoszczy i bonus w Tarnowie pozwoliłyby podwyższyć dorobek ostrowian do 17 punktów. Można ewentualnie dywagować, czy łatwiej będzie wygrać w Bydgoszczy, czy też zdobyć 2 bonusy w meczach u siebie, nie mniej bonus w Tarnowie wydaje się być kluczowy by ukończyć rundę z 17 punktami i nadzieją na 4. miejsce. Bardziej prawdopodobna wydaje się jednak zdobycz 15-16 punktowa i miejsce 5-6.

Bez dużej dawki szczęścia szans na play-off nie ma raczej Wybrzeże Gdańsk. Można przyjąć, że gdańszczanie zainkasują po 3 punkty w meczach u siebie z Lokomotivem i Polonią, ale na wyjazdach w grę wchodzi jedynie zdobycie bonusa w Łodzi. Wówczas Wybrzeże zakończy rundę zasadniczą z dorobkiem 15 punktów. To może (choć nie musi) wystarczyć by nie dać się wyprzedzić Lokomotivowi, raczej nie wystarczy by wyprzedzić Ostrovię. Miejsce 6 to najbardziej prawdopodobny scenariusz dla ekipy z  Gdańska.

Pozytywnym zaskoczeniem może być finisz Lokomotivu Daugavpils. Łotysze mają co prawda jak na razie tylko 4 „oczka” i mogą nie zdobyć punktów w Toruniu, czy też w Gdańsku, ale już z Bydgoszczy raczej przywiozą bonusa, a być może pokuszą się o zwycięstwo. U siebie Lokomotiv będzie celował w komplet punktów w meczach z Unią i Ostrovią. Raczej nie odrobią strat z Łodzi, choć zwycięstwo w starciu z Orłem na własnym terenie wydaje się jak najbardziej prawdopodobne. To by oznaczało dorobek 13-15 punktów i miejsca 6-7, a przy odrobinie szczęścia może nawet 5.

Polonia Bydgoszcz jak dotąd wygrała jeden mecz – u siebie z Orłem i nawet jeśli wygrałaby pozostałe domowe mecze z Ostrovią, Unią i Lokomotivem to raczej bez bonusa, co oznaczałoby zakończenie sezonu z 8 punktami. Trudno zakładać jakikolwiek dorobek bydgoszczan w meczach wyjazdowych, a i u siebie komplet zwycięstw wydaje się mało prawdopodobny. W wariancie optymistycznym Polonia dołoży 4 punkty i z dorobkiem 6 „oczek” zakończy rozgrywki na 8 miejscu.

 

Powyższą analizę należy potraktować z dystansem. Przyjęliśmy założenie, że Apator będzie nadal wygrywał wszystkie mecze, zaś w pozostałych spotkaniach zwyciężać będą gospodarze (ze znakiem zapytania w przypadku Polonii). Przyjęliśmy też, że przekroczenie bariery 50 punktów w pierwszym meczu znacząco zwiększa szanse na bonusa w rewanżu.

Czym jednak byłby sport, gdyby nie było w nim niespodzianek?  Właśnie dzięki tej analizie będziemy mogli ocenić, która z drużyn pokusi się w drugiej części sezonu o największą niespodziankę, a która obniży swoje loty.

 

Hipotetyczna tabela końcowa 1 Ligi:

1. eWinner Apator Toruń - 35 pkt.
2. Orzeł Łódź - 19 pkt.
3. Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno - 18 pkt.
4. Unia Tarnów - 17 pkt.
5. Arged Malesa TŻ Ostrovia - 16 pkt.
6. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - 15 pkt.
7. Lokomotiv Daugavpils - 14 pkt.
8. Abramczyk Polonia Bydgoszcz - 6 pkt.

Rozkład jazdy TŻ Ostrovii:
30.08.2020 Unia Tarnów - Arged Malesa TŻ Ostrovia (pierwszy mecz 40:50)
05.09.2020 Arged Malesa TŻ Ostrovia - eWinner Apator Toruń (27:63)
12.09.2020 Arged Malesa TŻ Ostrovia - Orzeł Łódź (38:52)
19.09.2020 Lokomotiv Daugavpils - Arged Malesa TŻ Ostrovia (41:49)
26.09.2020 Arged Malesa TŻ Ostrovia - Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno (36:54)
03.10.2020 Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Arged Malesa TŻ Ostrovia (37:53)

 

Fot. Anna Kłopocka /TŻ Ostrovia/

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Wtorek
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Ireny, Kleopatry, Witalisa
REKLAMA