AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Ostrowski Ekspres Inwestycyjny – dokąd nas zawiezie?

Miasto

Rada Miejska głosami radnych klubu „Przyjazne Miasto” zatwierdziła projekt Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego zakładającego realizację do 2023 roku około 100 inwestycji miejskich za kwotę 250 milionów złotych. 110 mln zł z tej kwoty pochodzić będzie z niskooprocentowanego kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W środę 26 sierpnia Rada Miejska przyjęła uchwałę zakładającą uruchomienie programu inwestycyjnego Ostrowski Ekspres Inwestycyjny zakładający realizację miejskich inwestycji na ćwierć miliarda złotych. Największe kontrowersje wzbudza zaciągnięcie przez miasto pożyczki na ten cel w kwocie 110 milionów złotych w Europejskim Banku Inwestycyjnym.

W ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego zrealizowane mają być m.in.:

- północny odcinek ramy komunikacyjnej na odcinku 1,75 km (wartość zadania - 12,6 mln zł),

- kompleksowa modernizacja schroniska dla bezdomnych zwierząt: budowę kociarni, placów zabaw dla czworonogów, wybiegów, nowych kojców, pokoju do adopcji (wartość zadania  5,3 mln zł),

- domu dziennego pobytu dla seniorów oferującego wsparcie, opiekę i pielęgnację (wartość zadania: 1,84 mln zł),

- program budowy wielorodzinnych budynków mieszkaniowych dla rodzin z dziećmi oraz osób w wieku 65+ „Integracja międzypokoleniowa” (wartość zadania - 5 mln zł),

- budowa Ostrowskiego Parku Wodnego (wartość zadania - 50 mln zł).

Proces inwestycyjny rozpocząć ma budowa dwóch nowoczesnych przedszkoli – przy ulicy Dobrej oraz przy ulicy Staroprzygodzkiej (wraz z oddziałami żłobkowymi). Będą one zbudowane w technologii budownictwa pasywnego, czyli maksymalnie energooszczędnego.

- To jedynie niektóre propozycje inwestycji, które chcemy skierować do EBI. Stosowną umowę, która potwierdzi ten katalog inwestycji będziemy mogli podpisać już we wrześniu – tłumaczy  prezydent Beata Klimek. – Trzeba podkreślić, że samorządy stoją dziś przed wielkim wyzwaniem, jakim jest pozyskiwanie funduszy na wielkie, inwestycyjne projekty. Te możliwości są ograniczone, a nawet się kurczą. Dlatego zdecydowaliśmy się na duże i ambitne wyzwanie, jakim było nawiązanie współpracy z EBI.

Ostrów Wielkopolski będzie pierwszym miastem w Polsce poniżej 100 tys. mieszkańców, które podejmuje współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Jest to bank inwestycyjny Unii Europejskiej, a jego udziałowcami jest 27 państw członkowskich UE. Głównym celem EBI jest wspieranie integracji zrównoważonego rozwoju i spójności społeczno – gospodarczej państw UE.

Pożyczka dla Ostrowa Wielkopolskiego w kwocie 110 mln zł ma być wypłacana w następujących transzach :
- rok 2020 – 20 mln zł
- rok 2021 – 25,35 mln zł
- rok 2022 – 32,6 mln zł
- rok 2023 – 32,05 mln zł
Spłata kapitału rozpocznie się w roku 2025 i wyglądać ma następująco:
- 2025 – 100 tys. zł
- 2026 – 700 tys. zł
- 2027 – 700 tys. zł
- 2028 – 700 tys. zł
- 2029 – 900 tys. zł
- lata 2030-2044 – po 7 mln zł
- 2045 – 2 mln zł
Odsetki spłacane będą na bieżąco, a oprocentowanie pożyczki ma nie przekroczyć 1%.

 

Projekt spotkał się z krytyką miejskiej opozycji. Były radny Wojciech Matuszczak zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia związane z tak dużym zadłużeniem miasta:

- Pan Skarbnik przedstawia wyliczenia o bezpiecznym zadłużeniu. Czytałem materiały. W kolejnych latach po roku 2023, kwoty na inwestycje będą tak małe, że następny prezydent (stawiam, że jeszcze ten) będzie musiał zaciągać nowe kredyty, aby inwestować realizując nowo pojawiające się potrzeby społeczne. (…) Obowiązuje nas "Strategia zrównoważonego rozwoju miasta Ostrowa Wielkopolskiego" (…) Dlaczego należy się rozwijać w sposób zrównoważony? Inwestycje miejskie po oddaniu do użytku generują koszty utrzymania, poza ramą północną, praktycznie wszystkie. Realizacja skredytowanych inwestycji w szybki i skokowy sposób wygeneruje zwiększenie, liczone w miliony, wydatków bieżących, za którymi nie nadąży wzrost dochodów. Czy czeka nas kolejny wzrost podatków? – skomentował na FB W. Matuszczak.

Władze miasta odpierają zarzuty tłumacząc, że decyzję banku o współpracy z Ostrowem Wielkopolskim poprzedziły wizyty studyjne, dogłębna analiza finansów miasta i kierunków dotychczasowych inwestycji.

- To najtańsza forma finansowania zadań inwestycyjnych. Mimo wielkiej skali inwestycji jest to całkowicie bezpieczne finansowanie miasta – tłumaczy Michał Żabiński, skarbnik miejski.

- To jest po prostu dobry projekt. Mieszkańcy przekonają się do niego z każdą oddaną inwestycją. Plan jest ambitny i uniemożliwia nam czekanie. (…) Jeszcze w tym roku, ogłosimy pierwsze przetargi i konkursy, by w nowy rok wejść już z realizacją pierwszych zadań - zapowiada Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W 2018 r. bank UE sfinansował modernizację floty autobusowej w Warszawie oraz tramwajów w Krakowie i na Śląsku, natomiast miasta takie jak Gorzów, Łódź, Poznań i Wrocław, otrzymały środki EBI na programy rewitalizacji i rozwoju obszarów miejskich. W 2019 roku pożyczkę inwestycyjną w EBI zaciągnęły m.in. Szczecin (877 mln zł), Legnica (136 mln zł), czy Radom (180 mln zł). W bieżącym roku Rybnik podpisał umowę opiewającą na kwotę 137 mln zł. Ostrów Wielkopolski będzie w tym towarzystwie najmniejszym beneficjentem, równocześnie jednak z perspektywy naszego miasta będzie to pierwszy przypadek w historii kiedy zadłużenie Ostrowa przekroczy 100 milinów złotych.

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Środa
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Geraldy, Honoriusza, Wery
REKLAMA