AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Nowy rok szkolny w Ostrowie w czasach COVID /video/

Nauka

Ponad 15 tysięcy uczniów i przedszkolaków rozpoczęło nowy rok szkolny w placówkach na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Największym tegorocznym wyzwaniem dla samorządów, dyrekcji i nauczycieli będzie ochrona placówek edukacyjnych przed epidemią koronawirusa.
1 września w placówkach oświatowych prowadzonych przez samorządy – miejski i powiatowy, w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęło nowy rok szkolny: 2,5 tys. przedszkolaków, 4,7 tys. uczniów szkół podstawowych i 7,3 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych. Wraz z palcówkami niepublicznymi daje to liczbę ponad 15 tysięcy dzieci i młodzieży.

Równocześnie według informacji Gabinetu Wojewody Wielkopolskiego w ciągu ostatnich 14 dni w powiecie ostrowskim stwierdzono 143 przypadki zakażenia koronawirusem, co daje nam wskaźnik zachorowalności na poziomie 8,8 upoważniający Ministerstwo Zdrowia do zaliczenia powiatu ostrowskiego do żółtej strefy COVID.

Jak w takiej sytuacji szkoły zamierzają radzić sobie z ryzykiem zakażenia koronawirusem wśród uczniów i nauczycieli? Wszystkie placówki zostały zaopatrzone w środki dezynfekujące, do minimum ograniczono przemieszczanie się uczniów między klasami. W większości szkół podczas przerw będzie obowiązek zakrywanie ust i nosa. Mimo to w praktyce mało która placówka jest w stanie spełnić wszystkie wymogi sanitarne. Podstawowym problemem w większości przepełnionych szkół jest utrzymanie 1,5 metrowego dystansu podczas zajęć lekcyjnych, a szczególnie w czasie przerw. Trudno też będzie szkołom codziennie weryfikować stan zdrowia uczniów oraz ustalić, czy nie mieli oni kontaktu z osobą chorą. O ile fakt, że wśród ludzi młodych zakażenie często przebiega bezobjawowo jest dla nich samych dobrą wiadomością, o tyle możliwość nieświadomego zakażania innych stanowi duże ryzyko dla nauczycieli oraz rodzin uczniów.

W tej sytuacji kluczowe będzie konsekwentne przestrzeganie reżimu sanitarnego przez dzieci i młodzież, a także odpowiedzialna postawa rodziców, zwracających uwagę zarówno na zachowania swoich dzieci jak i na stan ich zdrowia. Apelujemy o rozsądek i rozwagę!

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Środa
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Geraldy, Honoriusza, Wery
REKLAMA