AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

"Kobiecym spojrzeniem" czyli kobieca odpowiedź na wystawę "Męskim okiem"

Rozrywka i kultura

3 września 2020 roku w budynku Klubu Starej Przepompowni w Ostrowie Wielkopolskim odbyło się otwarcie wernisażu fotografii ,,Kobiecym spojrzeniem". Wystawa przedstawiała cztery kobiece spojrzenia przez obiektyw na cielesność i relację między człowiekiem, a naturą. Wystawa jest kobiecą odpowiedzią na zeszłoroczny wernisaż „Męskim okiem".

Galeria zdjęć


Kilka minut po godzinie 19:00 osoby zgromadzone na sali zostały powitane przez kurator wystawy Małgorzatę Margaritę Dąbrówkę, która w skrócie opowiedziała o okolicznościach jej powstania. Podczas krótkiego wstępu pełno było podziękowań oraz słów uznania, które zostały skierowane w stronę artystek i wszystkich tych, którzy na wystawę przybyli. Na wystawie można było podziwiać łącznie 20 prac, każda z artystek zaprezentowała po pięć swoich dzieł.

Motywem przewodnim każdej z prac jest człowiek i wszechotaczająca go przyroda, woda stanowiła dominujący żywioł na większości z nich. Motyw tonącej Ofelii od dawna inspiruje artystów. Sądząc po ilości obrazów i zdjęć w Internecie przedstawiających rozmaite topielice można odnieść wrażenie, że temat stał się pewnego rodzaju trendem. Prace Martyny Antczak to portrety w wodzie. Kiedy zobaczy się je po raz pierwszy od razu do głowy przychodzi skojarzenie ze słynnym obrazem Johna Everetta Millaisa przedstawiającym tonącą Ofelię. Na każdym ze zdjęć widzimy inną osobę unoszącą się na powierzchni wody, otoczoną dziką przyrodą lub kwiatami. Na zdjęciach Martyny Antczak jesteśmy w stanie zobaczyć silny związek między człowiekiem, a naturą.

Druga z Pań, Agnieszka Przybyłowicz swój cykl zdjęć zatytułowała ,,Moje powroty". Artystka powraca w swoich zdjęciach do korzeni. Jak sama mówi posiada silną relację z naturą, która odgrywała dla niej ważną rolę już od dziecka. -"Najlepiej czuję się w górach, gdzie odnajduję ciszę idealną, harmonię z sobą samą i zbieram siły na nowe wyzwania. Dzięki fotografii także znalazłam miejsce na twórczą realizację. Na rzecz aparatu odłożyłam na bok farby i pędzle, nieustannie szukając nowych kadrów malowanych światłem. Spełnienie w fotograficznej przestrzeni zawdzięczam ludziom. Ludziom, którzy zapraszają mnie do swojego świata i kawałek po kawałku pozwalają się poznać. Bo najważniejszy w mojej pracy jest człowiek, który jest początkiem i końcem historii."- w taki sposób Pani Agnieszka opisuje wszystkie swoje fotografie.

"Cykl zbliżenia" należy to Pani Iwony Trzcińskiej, sama artystka mówi, że podczas tworzenia odbywa rozmowę z samą sobą, więc każda z jej prac jest czymś bardzo osobistym.

Czwarta artystka Pani Sylwia Mucha niestety nie była obecna na wernisażu. W jej pracach woda stanowi motyw przewodni, nie tylko prezentowana jest jako żywioł, ale i przedmioty, które nam się z nią kojarzą. Według greckiego filozofa Talesa z Miletu woda stanowi prapoczątek wszystkiego. Jest symbolem życia, odrodzenia, odnowienia. Patrząc na fotografię Pani Sylwii Muchy można się domyślać, że jest to jedno z przesłań.

Wystawę wciąż można oglądać w Klubie Stara Przepompownia w Ostrowie Wielkopolskim.

REKLAMA
Katarzyna Bystrzyńska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Środa
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Geraldy, Honoriusza, Wery
REKLAMA