AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

„Słowacki wielkim poetą był” czyli Narodowe Czytanie „Balladyny” w Ostrowskim Centrum Kultury

Rozrywka i kultura

5 września w Ostrowskim Centrum Kultury odbyła się dziewiąta już edycja Narodowego Czytania. Gościem specjalnym tegorocznego wspólnego czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego był Jacek Jędrzejak z grupy Big Cyc. Narodowe czytanie zorganizowane było pod patronatem Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim- wydział kultury i promocji miasta, Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego, Ostrowskiego Centrum Kultury oraz Pracowni teatralnej „Nasz Teatr OCK”.

Galeria zdjęć


Tym razem w całej Polsce wspólne czytanie zostało zrealizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, dlatego całą inscenizację, osoby chętne mogły obejrzeć nie wychodząc z domów za pomocą telewizorów, laptopów, smartfonów lub tabletów. Gościem specjalnym dziewiątej edycji Narodowego Czytania w Ostrowie Wielkopolskim miała być aktorka Anna Dereszowska, ale z powodu napiętego grafiku, musiała zrezygnować ze swojej wizyty w Ostrowie. W związku z tym tegorocznym gościem specjalnym był Jacek Jędrzejak basista, wokalista, autor tekstów i kompozytor, członek zespołu Big Cyc.

„Balladyna" to dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 r., a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią, i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wciąż jest lekturą szkolną, dlatego warto było poznać lub przypomnieć sobie jej treść w ten oryginalny sposób. Jak co roku krótkie zapoznanie z historią powieści wygłosił profesor Jan Galant– „Powieść oferuje bogactwo możliwości inscenizacyjnych, zbudowanych z elementów różnorodnych, pochodzących z różnych sfer kultur i tradycji…jest to baśniowa opowieść o moralnym porządku, w którym grzeszników, czyli Balladynę przede wszystkim, dosięga sprawiedliwa kara.”

Transmisje z inscenizacji  „Balladyny” w reżyserii Wisławy Dankiewicz Czajki na podstawie powieści Juliusza Słowackiego, wirtualna publiczność mogła obejrzeć w Telewizji Proart i na wlkp24.info . Każdy akt był oddzielony od siebie krótką grą na akordeonie, który oddawał nastrój nadchodzącej sceny.

W inscenizacji wystąpili: 

PUSTELNIK, Popiel III wygnany – Czesław Rynkowski

KIRKOR, pan zamku- Piotr Pilarski MATKA, wdowa- Halina Jędrzejak, Sylwia Jakubek

BALLADYNA- Magdalena Sroczyńska, Barbara Wieczorek, Bogna Skrzypczak-Walkowiak

ALINA- Paulina Barna

FILON, pasterz- Robert Brylak

GRABIEC, syn zakrystiana- Jacek Jędrzejak

FON KOSTRYN, naczelnik straży zamku Kirkora- Karol Walerowicz

GRALON, rycerz Kirkora- Roman Przybył

KANCLERZ- Roman Przybył

LEKARZ KORONNY- Halina Jędrzejak

GOPLANA nimfa, królowa Gopła- Ewa Janiszewska, Beata Hajdziony

CHOCHLIK- Kacper Krakowski

SKIERKA- Rober Brylak

KOBIETA- Sylwia Jakubek

GONIEC- Bogna Skrzypczak-Walkowiak, Kacper Krakowski

PIERWSZY ZE SZLACHTY- Sylwia Jakubek

DRUGI ZE SZLACHTY- Halina Jędrzejak

 

 

REKLAMA
Katarzyna Bystrzyńska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Środa
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Geraldy, Honoriusza, Wery
REKLAMA