AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

39. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”

Rozrywka i kultura

39. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” został zaplanowany na 13, 17-20 i 27 września 2020. Jak zawsze dotąd, będzie atrakcyjną prezentacją muzyki Chopina w formie koncertów symfonicznych, solowych recitali pianistycznych, koncertów kameralnych, recitali wokalnych, koncertów słowno-muzycznych oraz popisów uczniów szkół muzycznych.

REKLAMA

39.Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” liczy, że mimo obecnej sytuacji i obecności pewnych ograniczenia, to jak zawsze dotąd koncerty, będą odbywać się w atmosferze uroku i magii autentyczności miejsca, jakim pozostaje Pałac Myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie, gdzie przebywał i tworzył Fryderyk Chopin.

Inauguracja odbędzie się w Ostrowskim Centrum Kultury– w czwartek 17.09.2020 o godzinie 19:00. Tym razem na Festiwalu usłyszeć będzie można Kameralistów Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Wystąpią tylko Kameraliści, ponieważ jak na razie, orkiestry mogą występować tylko w pomniejszonych liczbowo składach. Na początek zostanie ukazana muzyka Chopina i jego Koncert fortepianowy f-moll op. 21, z zasiadającą przy fortepianie Rosjanką mieszkającą w Paryżu Valentiną Igoshiną, uchodzącą dziś za gwiazdę światowej pianistyki. Podczas tego wieczoru, organizatorzy festiwalu pragną  dodatkowo zaakcentować ważny fakt z historii muzyki. Otóż obchodzimy w tym roku 250-lecie urodzin Ludwiga van Beethovena. Geniusza w każdym wymiarze jego dzieła, któremu pianiści zawdzięczają nieśmiertelne utwory pod postacią 5 koncertów i 32 sonat fortepianowych. Podczas omawianego wieczoru będzie można usłyszeć jego IV Koncert G-dur op. 58 zwany „Skowronkowym” z udziałem w roli solisty Zbigniewa Raubo. Mówiąc o Rocznicy Beethovenowskiej, organizatorzy festiwalu pragną zasygnalizować, że podczas następnych koncertów również pojawią się inne jego utwory. 

W piątek, 18.09. o godz. 19:00, Radosław Sobczak otworzy swoim recitalem antonińską część 39.Festiwalu. W ramach tegorocznego Festiwalu przedstawiony zostanie artysta, który ma szanse odegrać w nim znaczącą rolę. Jest nim 20-letni wrocławianin Piotr Alexewicz, który wygrał w lutym tego roku Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, zapewniając sobie udział w przyszłorocznym XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Dał się już poznać jako talent pianistyczny najczystszej wody, o czym będzie można się przekonać, słuchając jego recitalu w sobotę – 19.09. o godz. 17:00. Oprócz Chopina będzie grał również utwory Schuberta i Liszta.
Stałym punktem programowym Festiwalu jest koncert kameralny z udziałem wiolonczeli, by przypomnieć, że opus Trzecie Chopina, powstało w Antoninie z myślą o biegle grającym na tym instrumencie – księciu Antonim. Zatem, również w sobotę, ale o godz. 19:00Introdukcję i Poloneza C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3 usłyszmy w wykonaniu artystów związanych z Akademią Muzyczną w Poznaniu: Joannę Marcinkowską i Tomasza Lisieckiego. Odbywający się zawsze w soboty, słowno-muzyczny koncert nocny, z powodu zarządzonych ograniczeń, tym razem nie może dojść do skutku.
Natomiast w programie znajduje się jeszcze jeden koncert kameralny – w niedzielę 20.09. o godz. 17:00 wystąpią znakomici fleciści: Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz (solo i w duecie) z pianistą Arturem Jaroniem, który będzie grał również solo utwory Ignacego Jana Paderewskiego. Usłyszymy, bodaj pierwszy raz na Festiwalu, Wariacje na flet i fortepian na temat z opery Rossiniego „Kopciuszek”, przypisywane młodziutkiemu Fryderykowi. Podobno skomponował je dla ojca, który miał grać właśnie na flecie. Usłyszymy również transkrypcje utworów Chopina na flet i fortepian, a z utworów oryginalnych – kompozycje Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego i Franza Dopplera.

Recital finałowy powierzony zostanie wybitnej pianistce japońskiej, laureatce Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku – Akiko Ebi.

W ostatnich latach ramy Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” zostały poszerzone o Prolog, w którym biorą udział uczniowie i zespoły szkół muzycznych oraz Epilog, jako finał Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Hymn zachwytu”. Te wydarzenia odbędą się w Ostrowie Wielkopolskim, w Forum SynagogaProlog 13.09. o godz. 18:00, a Epilog 27.09. również o 18:00. Koncerty festiwalowe poprowadzą: Krystyna Pietranek-Kulis i Jan Popis.

Bilety można zakupi na stronie internetowej Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. 

REKLAMA
Katarzyna Bystrzyńska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Środa
Lipiec 2021
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Ady, Wiwiany, Sylwiusza
REKLAMA