AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywka i kulturaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyPolityka

Seniorzy z Klubu Podróżnika OUTW odpoczywali w Łebie.

Turystyka

Łeba, miasto w północnej Polsce, z portem morskim i kąpieliskami, położone na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem, jest w ostatnich latach ulubionym miejscem wypoczynku dla członków Klubu Podróżnika Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowie Wielkopolskim.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Łeba to miejsce, gdzie piękne otoczenie przyciąga wzrok, gdzie czyste powietrze gwarantuje poprawę zdrowia, gdzie dobrze przemyślana rozrywka to miód na serce, gdzie można cieszyć się każdym dniem. Podobnie było w roku bieżącym, tylko w zgoła odmiennych warunkach ze względu na epidemię koronawirusa wymuszającą surowe wymogi bezpieczeństwa dla grupy 36 ostrowskich seniorów i seniorek spędzających czas na wypoczynku w okresie od 01 - 10 września 2020 roku w zaprzyjaźnionym Ośrodku Wczasowym STAR.

Każdy z nas przekonał się nie jeden raz, że podróże kształcą, rozwijają umysł, rozszerzają horyzonty, dostarczają ciekawych wrażeń i wspomnień. Są dla nas wspaniałą formą edukacji, relaksu i odpoczynku, wyrwaniem się od codziennych trosk i kłopotów. Potwierdzeniem tego był tegoroczny, zbiorowy wyjazd do Łeby, pokazujący, jak można w grupie dojrzałych życiowo osób miło i efektywnie spędzać czas, uwolnić się od napięć i stresu oraz nabrać apetytu na życie. Nasz pobyt na wybrzeżu w atmosferze szacunku i wzajemnej życzliwości, przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa, przywołał ciepłe myśli   i uczucia, sprawił, że grupa seniorów i seniorek z ostrowskiego uniwersytetu, kochających podróże mogła przeżyć niezapomniane chwile, które na długo pozostaną w ich pamięci. - mówi Aleksandra Biegańska, koordynatorka Klubu Podróżnika.

Po powrocie do rodzinnych stron uczestnicy wyjazdu do Łeby, dzieląc się swoimi wrażeniami z pobytu na wypoczynku w tym uroczym dla nich miejscu wspominali przemiłą atmosferę w dobrze rozumiejącym się towarzystwie, realizację ciekawego programu zgodnego z ich gustami i zainteresowaniami oraz dużą dbałość o atrakcyjne  wypełnienie każdej chwili. Z satysfakcją podkreślali, że mogli w otoczeniu przepięknej zieleni pooddychać świeżym powietrzem, pospacerować, poćwiczyć, pobiegać i potańczyć, a tym samym przypomnieć sobie młode lata swojej aktywności.

To były dni wypełnione wyjazdami i zwiedzaniem oraz wspaniały czas relaksu i integracji w bajkowym otoczeniu wśród pięknych ogrodów - kwiatów, drzew i krzewów tworzących niepowtarzalny klimat. Od seniorów - podróżników można było usłyszeć, że otrzymali dodatkową energię i motywację. Zdali sobie sprawę, że w ferworze codziennych spraw umyka im wrażliwość na piękno otaczającego świata, odkrywane podczas podróży do ciekawych zakątków w naszym kraju.

Ubyło nam lat bo dominowało odprężenie, poznawanie nowych miejsc, ludzi, kultur i smaków jak też odkrywanie własnych talentów, pasji i zainteresowań. To była jednocześnie dobra szkoła tolerancji. - stwierdzają uczestnicy wyjazdu do Łeby.

            Pobyt w Łebie wzbogacało mnóstwo atrakcji i rozrywek. Jedni korzystali z kortu tenisowego i tenisa stołowego, drudzy z klubu bilardowego. Znani z aktywności seniorzy oblegali wypożyczalnie rowerów, kijki i salę fitness. Wielu z rozrzewnieniem wspomina poranne i wieczorne spacery nad morzem, grille przy muzyce, wieczorki integracyjne ze śpiewem i grę na bębnach koreańskich, jak również pasjonujące rozmowy w pokojach. Humor i zabawa przy muzyce pozwoliły na chwilę oddechu i zapomnienia o troskach pozostawionych w domach. Seniorzy nie ukrywają, że doładowali akumulatory na kolejny rok.

Wyjątkowo interesujące było dla nich zwiedzanie Słowińskiego Parku Narodowego, krainy wody, wiatru i piasku, głównie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach (skansen) oraz Muzeum Przyrodniczego w Smołdzinie. W innym dniu uczestniczyli w  wycieczce z przewodnikiem do Lęborka, miasta z europejską klasą, w którym pod dużym wrażeniem naszych seniorów pozostaje zwiedzanie Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, Zamku Krzyżackiego, baszty bluszczowej i murów obronnych. Fascynującym przeżyciem była całodzienna wycieczka na Półwysep Helski z pobytem w porcie morskim "Hel" z przystanią rybacką, jachtową i żeglugi pasażerskiej, w Latarni Morskiej oraz na piaszczystych plażach, jak też zwiedzenie chat rybackich i rezerwatu przyrody Helskie Wydmy. W drodze na Hel grupa odwiedziła Opactwo Benedyktynek w Żarnowcu. Równie ciekawym dla seniorów miejscem była Jastrzębia Góra, spokojny kurort, który słynie z długiej osłoniętej klifami plaży i restauracji rybnych przy promenadzie Światowida, a także gdzie Pomnik Gwiazda Północy wskazuje najdalej na północ wysunięty punkt Polski, a w latarni morskiej Rozewie mieści się małe muzeum wystawiające modele latarni. W samej Łebie uczestnicy wycieczki odwiedzili Muzeum Figur Woskowych, gdzie spotkali się z najwybitniejszymi aktorami, piłkarzami, piosenkarzami oraz postaciami ze sceny politycznej, które zapisały się w historii ludzkości. Szeroki wachlarz atrakcji turystycznych i umiejętne korzystanie ze słonecznych dni pozwolił ostrowskim seniorkom i seniorom znaleźć odpoczynek od codzienności lub po prostu wyjątkowo spędzić wakacyjny czas. Była to okazja do odkrycia pomorskich szlaków kulturowych, spojrzenia z sympatią na Kaszuby, zapoznania się z ich "żywą historią".

Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc i zakątków. Był to pobyt pełen wrażeń i emocji, czas spędzony z kaszubską historią, kulturą i regionalną sztuką. Wspaniałe dni relaksu i aktywnego wypoczynku, niepowtarzalnej atmosfery tworzącej sympatyczny nastrój i umacniającej więzi międzyludzkie, a jednocześnie wielu zaskoczeń i przepięknych krajobrazów. Ten wyjazd utwierdził nas w przekonaniu, że podróże uczą czerpania radości z życia. Dzięki temu jesień naszego życia jest barwniejsza i  patrzymy z optymizmem w przyszłość.- mówili uczestnicy wyjazdu.

            Na tym przykładzie widać kolejny raz, że seniorki i seniorzy z Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to zespół ludzi dobrze rozumiejących się oraz wspierających się każdego dnia, z pasją i zaangażowaniem realizujący piękną ideę edukacji i integracji społecznej w środowisku, w którym się znajdują.

 

 

                                                                            Autor tekstu    -   Kazimierz Nawrocki

                                                                            Autor zdjęć     -   Adam Ulichnowski

                                                                                                        

 

REKLAMA
Katarzyna Bystrzyńska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Sobota
Czerwiec 2021
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Gerwazego, Protazego, Sylwii
REKLAMA