AKTUALNOŚCINa SygnalePolicjaStraż PożarnaZdrowieStraż Miejska

30-latek wyłudził ponad pół miliona złotych z tarczy antykryzysowej

Na Sygnale

30-letni mężczyzna wyłudził z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tzw. postojowe na łączną kwotę ponad pół miliona złotych. Nienależne świadczenie pobrał w imieniu kilkuset osób. Grozi mu kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. To początek długo zapowiadanych przez ZUS weryfikacji przedsiębiorców.

REKLAMA

Tarcza antykryzysowa została przygotowana przez rząd w celu zapewnienia pomocy finansowej przedsiębiorcom, którzy ucierpieli na skutek pandemii koronawirusa i przymusowemu zamrożeniu gospodarki. Okazuje się jednak, że z rządowej pomocy korzystali również wyłudzacze.

Nowe możliwości, jakie daje tarcza antykryzysowa, w sposób nieuczciwy postanowił wykorzystać mieszkaniec  Ostrowa Wielkopolskiego. 30-latek fikcyjnie zatrudniał studentów na umowy-zlecenie, a później zgłosił się za nich do ZUS po świadczenie postojowe. Proceder dotyczył zatrudnienia nawet kilkuset osób. Za każdą z nich otrzymał ponad 2 tys. zł. O tego typu wsparcie można było występować nawet trzy razy i dzięki czemu wyłudzona została kwota ponad pół miliona złotych.

Sprawę od 1 września br. bada ostrowska prokuratura. 30-latek usłyszał dotychczas cztery zarzuty dotyczące czynów popełnionych w lipcu. – Na kwoty wskazane w zawiadomieniu składa się w sumie kilkuset osób, dlatego zachodzi konieczność przeprowadzenia szeregu dodatkowych czynności – mówi Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim i dodaje, że na tym etapie nie może zdradzić żadnych szczegółów.

30-latek został objęty dozorem policji i musiał wpłacić 20 tys. zł poręczenia majątkowego.

Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia, ale niewykluczone, że w toku śledztwa dojdą kolejne zarzuty i zagrożenie karą wzrośnie. Podobnie jak kwota wyłudzona z ZUS.

REKLAMA
Katarzyna Bystrzyńska

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

30
Poniedziałek
Listopad 2020
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Andrzeja, Maury, Ondraszka
REKLAMA