AKTUALNOŚCIPowiatGm. Ostrów WlkpGm. RaszkówGm. OdolanówGm. SośnieGm. PrzygodziceGm. SieroszewiceGm. Nowe Skalmierzyce

Część powiatu ostrowskiego w żółtej strefie ASF

Powiat

Gminy: Ostrów Wielkopolski, Raszków i Nowe Skalmierzyce oraz Miasto Ostrów Wielkopolski znalazły się w żółtej strefie zagrożenia afrykańskim pomorem świń (ASF). Jest to tzw. strefa ochronna, w której np. transport świń wymaga świadectwa zdrowia wystawionego przez lekarza weterynarii.

REKLAMA
REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa w ramach walki z afrykańskim pomorem świń wprowadziło system stref obejmujących obszary poszczególnych gmin. I tak strefa biała to obszar wolny od ASF, strefa żółta to „obszar ochronny”, strefa czerwona to „obszar objęty ograniczeniami”, a strefa niebieska to „obszar zagrożenia”.

Zlokalizowane w ostatnim czasie ogniska ASF sprawiły, że w najwyższej – niebieskiej strefie znalazło się ponad kilkadziesiąt min z województw: lubuskiego, wielkopolskiego oraz wschodniej części kraju. W naszym regionie do strefy tej zakwalifikowano gminy z powiatu pleszewskiego i kaliskiego – Chocz, Czermin, Gołuchów, Gizałki (częściowo), Pleszew, Blizanów, Stawiszyn i Żelazków.

Ponadto w strefie żółtej znalazło się blisko 30 gmin otaczających powyższy obszar. Dotyczy to również gmin powiatu ostrowskiego: Ostrów Wielkopolski, Raszków, Nowe Skalmierzyce i miasto Ostrów Wielkopolski.

Co to oznacza w praktyce?

W obrębie strefy żółtej oraz poza ten obszar w granicach Polski przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii (nie wcześniej niż 24 godziny przed wysyłką). W przypadku świń przemieszczanych poza granice Polski: muszą one przebywać w gospodarstwie co najmniej 30 dni bezpośrednio przed przemieszczeniem lub od urodzenia, pochodzić z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczeniem nie wprowadzono świń pochodzących ze strefy niebieskiej (obszarów zagrożenia) ani czerwonej (obszaru objętego ograniczeniami), w ciągu 7 dni przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu laboratoryjnemu w kierunku ASF z wynikiem ujemnym, w ciągu 24 godzin przed przemieszczeniem zostały poddane badaniu klinicznemu przez urzędowego lekarza weterynarii i nie wykazywały objawów klinicznych ASF – następnie urzędowy lekarz weterynarii wystawia świadectwo zdrowia.

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Poniedziałek
Październik 2020
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Michaliny, Michała, Piotra
REKLAMA