AKTUALNOŚCISportPiłka nożnaŻużelKoszykówkaPiłka ręcznaLekkoatletykaTenis stołowySiatkówkaPozostałe sporty

6 medali w MP U16!

Lekkoatletyka

Młodzi lekkoatleci Stali LA w rozegranych w Słupsku Mistrzostwach Polski U16 zdobyli 4 złote i 2 brązowe medale. Potrójną mistrzynią Polski została Olga Szlachta!

REKLAMA

W zapowiedzi sportowych wydarzeń weekendu pisaliśmy, że lekkoatleci Stali LA jadą do Słupska poprawić i tak już rekordowy dorobek 11 medali MP, jakie w tym sezonie zdobyli ostrowianie. Mało kto się spodziewał, że poprawka ta będzie aż tak efektowna.

Worek z medalami otworzyła Inga Janicka w biegu na 100 m. Zawodniczka Stali wbiegła na metę na 3. miejscu z czasem 12,54 s. Druga z ostrowianek Oliwia Klar okazała się niewiele gorsza i z rekordem życiowym 12,62 s. zajęła 5. miejsce. Wyniki te były drobnym prognostykiem przed zaplanowaną na niedzielę sztafetą 4x100 m.

W konkursie skoku w dal w stawce 20 zawodniczek Stal LA miała aż 5 reprezentantek. Jak się okazało ilość przełożyła się na jakość. Do finałowej ósemki nie udało się awansować Oliwii Płonce (20) i Emilii Twardowskiej (12), jednak pozostała trójka nie pozostawiła rywalkom zbyt dużego pola do popisu. Olga Szlachta swoje pierwsze trzy skoki oddała na odległości będące poza zasięgiem rywalek, a złoty medal dał jej wynik 5,67 m uzyskany w drugiej serii. Julia Podruczna w pierwszej serii uzyskała wynik 5,20 m, co plasowało ją na 3. miejscu. Do wiceliderki, Martyny Sterengi z Wałbrzycha ostrowianka traciła 7 cm. Wynik 5,27 m ostrowianka uzyskała w ostatniej serii, ale wówczas jej rywalka miała już za sobą skok na 5,44 m. Do walki o medale włączyła się również Dagmara Adamcio, która co prawda do ścisłego finału weszła z 7. wynikiem, ale w piątej serii poszybowała na odległość 5,25 m ustanawiając rekord życiowy i spychając z podium Julię Podruczną. Julia jak wiemy w ostatniej serii skoczyła o 2 cm dalej i odzyskała miejsce 3.

W niedzielę przyszedł czas na sprinterskie sztafety. W pierwszej, najsłabszej serii druga drużyna Stali w składzie Oliwia Kalińska, Julia Podruczna, Amelia Płócienniczak i Oliwia Płonka zwyciężyła z czasem 52,81 co dało jej 14. miejsce w klasyfikacji końcowej. W serii trzeciej Olga Szlachta, Oliwia Klar, Dagmara Adamcio i Inga Kanicka pobiegły koncertowo zwyciężając z czasem 48,51. Oznaczało to nie tylko złote medale dla ostrowianek, ale również poprawienie jednego z najstarszych rekordów Polski figurującego w tabelach od roku… 1974(!). Ekipa męska w składzie Karol Błaszczak, Bartosz Opielewicz, Michał Jopek, Piotr Rak z czasem 45,72 zajęła miejsce 4.

W konkursie skoku wzwyż pasjonującą walkę o medale z dwójką zawodniczek miejscowego AML Słupsk stoczyła Emilia Twardowska. Wysokość 162 cm wszystkie trzy zawodniczki zaliczyły w pierwszej próbie, a po „poprawce” dołączyła do nich zawodniczka z Ostrołęki. Wysokość 165 cm za pierwszym razem przeskoczyła tylko Milena Patejuk, zaś pozostałe trzy poprawiały ją dwukrotnie. Z tej wojny nerwów zwycięsko wyszła tylko ostrowianka, zapewniając sobie tym samym minimum srebrny medal. 168 cm zawodniczka Stali zaliczyła w drugiej próbie i jak się okazało – był to skok po złoto, gdyż zawodniczka ze Słupska nie była w stanie pokonać tej wysokości. Druga z ostrowianek Daria Rybak z wynikiem 150 cm sklasyfikowana została na 12. miejscu.

Jedną z ostatnich konkurencji mistrzostw był wieloskok. To nowa konkurencja różniąca się od trójskoku tym, że zawodnik odbija się naprzemiennie z nóg prawej i lewej (bądź na odwrót). W konkursie tym wystąpiła dwukrotnie złota Olga Szlachta, którą wymieniano wśród kandydatek do medalu. Ostrowianka w pierwszej próbie oddała skok na odległość 10,88 m obejmując prowadzenie. W drugiej serii wynikiem 11,08 m wyprzedziła ją rywalka z Kielc, a w serii piątej 10,90 m uzyskała zawodniczka z Czechowic. Olga w poszczególnych próbach skakała równo, ale za każdym razem krócej niż w pierwszej serii. Aż przyszedł czas na ostatni skok, a w nim ostrowianka wprawiła wszystkich w osłupienie lądując na 11,54 m zapewniając sobie trzeci złoty medal! To wynik o blisko 0,5 m lepszy od jej rekordu życiowego, a zarazem nowy rekord Polski.

W biegu na 300 m miejsca tuż za podium zajęły Inga Kanicka (4. – 40,78) i Oliwia Klar (5. – 41,02). Lena Dąbrówka w biegu na 1000 m ustanowiła rekord życiowy 3:03,08 co dało jej 8. miejsce. Również rekord życiowy ustanowiła Sandra Chmielarz w biegu na 2000 m (7:18,65 – 18. miejsce). Życiówki nie poprawił Michał Jopek, któremu wynik 10,69 na 100 m dał 20 miejsce, ale w tej samej konkurencji na miejscu 29. został sklasyfikowany Karol Błaszczak, którego wynik 11,91 jest o 0,05 s lepszy od dotychczasowego rekordu życiowego.

Zdobytych 6 medali sprawiło, że tegoroczny mistrzowski dorobek Stali powiększył się do 17 krążków. To kolejny rekord ostrowskich lekkoatletów, będący efektem ciężkiej pracy zawodników i sztabu trenerskiego z Michałem Walczakiem i Kamilą Grzegorowską na czele. To również efekt konsekwentnie organizowanych przez ostrowski klub Czwartków Lekkoatletycznych, które można określić mianem „wylęgarni młodych talentów”. Nie sposób w tym miejscu pominąć Marka Walczaka, wieloletniego trenera a obecnie prezesa ostrowskiego klubu, będącego zarazem „człowiekiem orkiestrą” ostrowskiej lekkoatletyki.

Fot. KS Stal LA

REKLAMA
Darek Potasznik

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Piątek
Grudzień 2020
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Barbary, Hieronima, Krystiana
REKLAMA